út., 17. leden 2023 18:57

Olympiádu dětí a mládeže letos hostí Královéhradecký kraj

Billboard v Hradci Králové Billboard v Hradci Králové Zdroj: Aneta Nekvindová
Královéhradecký kraj - Jubilejní 20. ročník Olympiády dětí a mládeže se uskuteční v Královéhradeckém kraji. Mladí sportovci změří síly v deseti sportech. Akce se uskuteční od 22. do 26. ledna 2023. Ambasadorkou a vlajkonoškou Královéhradeckého kraje je Eva Adamczyková.

Na programu je celkem deset zimních sportů. Mladí olympionici se představí v akrobatickém lyžování, alpských disciplínách, běžeckém lyžování, běžeckém lyžování zrakově postižených, biatlonu, ledním hokeji, krasobruslení, lyžařském orientačním běhu, snowboardingu a šachách. V těchto disciplínách uvidíme více než tisíc talentovaných dětí ze všech čtrnácti krajů.

Slavnostní zahájení proběhne 22. ledna od 14 hodin na zimním stadionu v Hradci Králové. Hlavním dějištěm se stane Špindlerův Mlýn, kde budou závodit lyžaři a snowboardisté. Hotel VZ Bedřichov bude sloužit jako Olympijský dům. Biatlonisté, běžkaři, zimní orientační běžci a zrakově postižení běžkaři změří své síly ve Vrchlabí. Hokejová klání proběhnou také ve Vrchlabí, ale i v Trutnově. Krasobruslaři si zasoutěží v Nové Pace. Slavnostní zakončení her se uskuteční ve Špindlerově Mlýně.

Ambasadorkou se stala dvojnásobná olympijská medailistka ve snowboardcrossu Eva Adamczyková, která se rovněž představí v roli vlajkonošky Královéhradeckého kraje. Slavnostního zahájení se zúčastní i další známí čeští sportovci. V čele Pardubického kraje půjde biatlonista Ondřej Moravec - trojnásobný olympijský medailista a mistr světa. Pražskou vlajku ponese majitel olympijského zlata David Svoboda. Olympijskou vítězku uvidíme i v popředí jihočeské výpravy, konkrétně běžkyni na lyžích Kateřinu Neumannovou. Vlajkonošem Ústeckého kraje bude dvojnásobný mistr světa, skikrosař Tomáš Kraus. V čele výpravy Libereckého kraje se představí atletka Zuzana Hejnová, stříbrná medailistka z olympijských her a dvojnásobná mistryně světa.

Na tvorbě loga se podíleli studenti středních škol Královéhradeckého kraje. Ze 101 návrhů nakonec komise vybrala dílo Antonína Schmieda z Gymnázia Trutnov. Ten navrhl logo s kulichem, který má připomínat sjezdovku a jehož bambule symbolizuje olympijský oheň. Kulich se stane i symbolem her a jeho hmotnou podobu si tak sportovci budou moci nechat jako vzpomínku na olympiádu. Kulich se objevuje i jako hlavní prvek designu medailí, které pro úspěšné soutěžící navrhla Radka Tesařová (Krejčová), mistryně světa v karate z roku 2013.

Olympiáda dětí a mládeže se koná od roku 2003, prvním hostitelem byl Pardubický kraj. Pravidelně se střídají zimní a letní hry. Královéhradecký kraj si roli pořadatele vyzkoušel už v roce 2006.

Zobrazeno 94 krát
Naposledy upraveno: ne., 22. leden 2023 20:24

Související články

Pro psaní komentářů se přihlaste