ne., 28. listopad 2021 15:34

Španělští policisté protestovali v Madridu proti navrhované reformě bezpečnostního zákona.

Španělští policisté v boji proti reformě zákonu o bezpečnosti. Španělští policisté v boji proti reformě zákonu o bezpečnosti. Zdroj: Thomson Reuters
Madrid - Zákon, který dovoluje pokutování za zveřejňování neautorizovaných fotek policie, omezuje demonstrace a účastníkům ukládá vysoké pokuty, má být podle návrhu levicové strany změněn. Na protest proti reformě zákonu o bezpečnosti vyšlo do ulic několik tisíc demonstrantů s podporou pravicových stran.

Tisíce demonstrujících policistů a jejich podporovatelů vyšlo v sobotu do Madridských ulic. Důvodem byla reforma zákonu o bezpečnosti, kterou navrhuje současná levicová vláda. 

Španělský deník El Mundo napsal, že je to v Španělské historii poprvé, kdy členové všech španělských policejních sil (národních, místních, regionálních a vojenských) společně demonstrovali.

Aktuální zákon dovoluje úřadům pokutovat mediální organizace nebo jiné osoby za šíření fotek policistů. Omezuje místa a čas konání demonstrací a vysoce pokutuje jejich účastníky. Zákon by měl být podle levicové vlády změněn a upraven i tak, aby byl pro demonstranty bezpečnější. Bezpečnost by se měla převážně týkat prostředků, které policie ve Španělsku používá. Mnoho lidí bylo v minulosti zraněno během protestů gumovým projektilem, který vystřelila policie.

Odpůrci reformy se obávají ztráty ochrany a jejich možností při zásahu na demonstracích. K sobotnímu protestu se přidali všichni zástupci pravicových stran, aby podpořili nesouhlas s reformou zákona.

„Jsme zde, abychom protestovali proti zákonu schválenému vládou a všemi nepřáteli Španělska a ústavního pořádku,“ řekl Santiago Abascal, krajně pravicový vůdce strany Vox.

Podle organizátorů se protestu zúčastnilo 150 000 lidí. Podle policie to bylo 20 000. 

 

Zobrazeno 78 krát
Naposledy upraveno: ne., 28. listopad 2021 20:08
Pro psaní komentářů se přihlaste