Alena Dolníčková

Alena Dolníčková

Potřetí se ozývá zvuk zvonění. To je jasný signál začátku představení Dívka na koštěti v Kulturním domě v Novém Městě na Moravě. Společně s dalšími diváky usedáme do hlediště a napjatě očekáváme začátek. Na pódiu jsou rozestavěny lucerny se svíčkami. V tu chvíli se celý sál ponoří do tmy a jediným zdrojem světla se stávají třepotající plamínky. Na pódiu se objevuje mladá žena celá zahalená v černém. Mezitím ticho rozčísnou tóny elektrické kytary a rytmické údery perkuse. „Zuzana byla dívka, která žila v Amesbury. S jasnýma očima a řečmi pánům navzdory. Sousedé o ní říkali, že temná kouzla zná a že se lidem vyhýbá a s ďáblem pletky má,“ jasným hlasem zpívá představitelka Saxany, Soňa Dudková, píseň od české folkové skupiny Asonance.
Nové Město na Moravě – Popáté se na prknech, které znamenají svět, představí uskupení novoměstských ochotníků. Před místním publikem vystoupí s divadelní hrou, inspirovanou oblíbenou českou komedií, Dívka na koštěti. O počátcích ochotnického spolku i o současném představení se rozpovídala principálka, režisérka i herečka v jedné osobě, Marta Mikšová.
Parkoviště před obecním úřadem v Rožné se začíná plnit účastníky pochodu a zároveň budoucími diváky divadelního představení. Silvestrovské odpoledne se asi dvě stě lidí rozhodlo obohatit kulturním zážitkem – inscenací místních ochotníků. Všichni jsou přivítání starostou Liborem Pokorným a může se vyrazit směr Hradisko. Ovšem až po povinném očkování – panáčku slivovice. „Prevence je důležitá,“ upozorňuje se smíchem starosta, „navíc, nikdo pořádně neví, co nás nahoře čeká.“
Rožná – Již po sedmé se v malé vesnici u Bystřice nad Pernštejnem uskutečnil silvestrovský pochod na nejvyšší bod Rožné, zvaný Hradisko. Vrcholem pochodu se již tradičně stalo divadelní představení místního ochotnického spolku. Na otázky ohledně počátku spolku, ale i na pochod samotný, odpověděla režisérka a strůjce celé této akce, místní učitelka, Lenka Novotná.
Ochotnické spolky zažívají v současné době návrat na scénu. V regionu Žďár nad Sázavou se ochotníci najdou téměř v každé vesnici a městě. I přes to, že každý ze spolku působí na jiném principu a předvádí různá představení, všechny spojuje láska k divadlu a ochotní, téměř všeho schopní herci.
Samostatný projekt - psaná žurnalistika/kulturní specializace - Ochotnické divadelní spolky v Novém Městě na Moravě a Rožné - pět článků: Ochotníky spojuje láska k divadlu a obětaví herci; "Některé repliky si upravuji k obrazu svému," říká režisérka Lenka Novotná; Silvestrovské odpoledne s ochotníky z Rožné; „Kdo jednou zažil potlesk publika, nechce si ho nechat znovu ujít,“ říká režisérka Marta Mikšová; Návštěva světa kouzel s novoměstskými ochotníky
Otepää – Markéta Davidová zvítězila v neděli 4. března ve stíhacím závodě na 10 km na mistrovství světa juniorů v Estonsku. Po stříbru ze sprintu získala svou prozatím nejvýznamnější medaili. Tou se zároveň rozloučila s juniorskou kategorií. Vítězku sprintu Polku Žukovou porazila s téměř třicetivteřinovým náskokem.
Praha – Společnost PIXA PRO přichází s novým muzikálem Královna Kapeska, který je volným pokračováním muzikálu Kapka medu pro Verunku. Premiérové představení proběhne 7. března v divadle Hybernia. Královna Kapeska bude již čtvrtým pohádkovým muzikálem společnosti PIXA PRO. Mimo Kapky medu pro Verunku uvedla také muzikály Alenka v kraji zázraků a Sněhová královna.
Otepää – Mistrovství světa dorostenců a juniorů v biatlonu pokračovalo v sobotu 3. března sprintem juniorek na 7,5 km. Závodnice se snažily napravit výsledky z nepříliš povedeného vytrvalostního závodu. Především Markéta Davidová, která se zde střelecky trápí a v individuálním závodě udělala celkem osm chyb.
Česká republika – Biatlonová sezóna 2017/2018 vypukne již v neděli 26. listopadu. Prvním závodem letošní sezóny Světového poháru bude ve švédském Östersundu smíšená štafeta dvojic. Ve stejný den se uskuteční i závod smíšených štafet.
Strana 1 z 3