Londýn - Přesně před dvěma lety Londýn aktivoval takzvaný článek 50 Lisabonské smlouvy, podle kterého mělo Spojené království přestat být k dnešnímu dni 29.3.2019 členem Evropské unie. Britové však už před dvěma týdny požádali o odklad brexitu. O dohodě, kterou v Unii vyjednala premiérka Theresa Mayová se dnes hlasovalo již potřetí.
Poslanci dohodu odmítli již potřetí Britští poslanci dnes odmítli dohodu. Pro dohodu hlasovalo 286 poslanců, k přijetí dohody by pro ni muselo hlasovat 318 poslanců. Aktuálním datem, kdy má Spojené království oficiálně přestat být členem Evropské unie je nyní 12. duben. Předseda Evropské rady Donald Tusk svolal na 10. dubna mimořádný unijní summit, na kterém Britové musí říct, co bude dál. Evropská komise očekává takzvaný tvrdý brexit, tedy brexit bez dohody. Unijní vyjednávač Michel Barnier tvrdí, že EU je ohledně budoucích vztahů se Spojeným královstvím otevřena možnosti celní unie.
Premiérka Mayová hlasování označila za poslední šanci, jak zařídit co nejhladší odchod z Evropské unie. Po hlasování, ve kterém poslanci již potřetí dohodu odmítli, prohlásila, že Britové sice můžou požádat o další odklad, Unie však v tomto případě bude chtít tento odklad zdůvodnit, a v tomto případě by se Britové museli účastnit květnových voleb do Evropského parlamentu.
Britové jsou z brexitu už unavení Pro dohodu tentokrát hlasovali i někteří euroskeptici. Bývalý předseda Konzervativní strany Duncan Smith řekl, že je zásadní, aby zemi vedl někdo, kdo věří v brexit. Poukázal tak na to, že premiérka Mayová byla v roce 2016 pro setrvání Spojeného království v Evropské unii a v současnosti je v pozici, kdy má konat proti vlastnímu přesvědčení. Severoirští unionisté (DUP) naopak hlasovali proti dohodě, a to všech deset poslanců této strany. Lídryně strany Arlene Fosterová takového rozhodnutí lituje, tvrdí ale, že její strana, která vládu Theresy Mayové podporuje, nemůže jednat jinak. Severoirští unionisté dohodu nepodporují právě kvůli irské pojistce, která má zachovávat současný režim na hranicích mezi Severním Irskem a Irskou republikou. Nepřijatelný je pro ně fakt, že by pro Severní Irsko mohl platit jiný režim než pro zbytek Spojeného království, a to by porušilo integritu země a odloučení Severního Irska od Velké Británie. Předseda parlamentní frakce Skotské národní strany (SNP) Ian Blackford vyzval, aby Spojené království zvážilo možnost odvolání brexitu. Hlavní opoziční lídr a předseda Labouristické strany Jeremy Corbyn se po odmítnutí premiérky zeptal, zda už dostatečně akceptovala, že její dohodu poslanci nepodpoří. Jestliže toto nehodlá chápat, měla by podle něj odejít a dát prostor pro předčasné volby.
Demonstrace za brexit Před sídlem britského parlamentu se shromáždily tisíce demonstrantů za podporu brexitu, kteří požadovali, aby politici respektovali výsledky referenda. Na demonstraci vystoupili současní lídři Strany nezávislosti Spojeného království (UKIP) i její bývalý předseda Nigel Farage.
Evropská unie tvrdý brexit nechce, je ale na něj připravena. Jestliže Britové nakonec odejdou bez dohody ke 13. dubnu, Brusel stejně bude trvat na dodržování klíčových bodů dohody, kterou Mayová vyjednala. Klíčová je pro Unii zejména otázka unijních občanů ve Spojeném království a britských občanů v Evropské unii a také režim na hranicích Irské republiky se Spojeným královstvím.