ne., 26. leden 2020 01:09

KOMENTÁŘ: Je Slovensko rájem na zemi?

Lívia Garčalová a Marek Mach Lívia Garčalová a Marek Mach Zdroj: Hitky.sk
Vzhledem k nadcházejícím parlamentním volbám na Slovensku, které se letos konají 29.února, přišla rozhlasová stanice Rádio Expres s poměrně neotřelým způsobem předvolební debaty. Redaktor Michal Sabo přivítal v úterý 22. ledna ve studiu dva hosty, kteří mají ve slovenské společnosti, zejména mezi mladšími lidmi, určitý vliv. Těmito hosty byli dva prvovoliči – osmnáctiletí Marek Mach, zakladatel stránky Mladí proti fašizmu a Lívia Garčalová, tvář Kulturblogu.
https://www.youtube.com/watch?v=rU1pC7nF0rw
Celý rozhovor Rádio Expres

Celá debata, která je i na severu Youtube, trvala dvě a půl hodiny. Oba mladí lidé stojí na opačných stranách spektra, přesto se jim však podařilo debatovat víceméně kultivovaně, redaktor zasahoval minimálně. Celé dvě hodiny člověk čeká, že se konečně začnou tito mladí lidé bavit o tom, co současné Slovensko skutečně trápí. Po dvou a půl hodinách však divákovi dojde, že Slovensko zřejmě žádné velké problémy nemá, neboť oba účastníci, každý s odlišným názorem, si pouze vyměňovali své názory na témata, kterým se jako influenceři věnují.

Významnou část jejich dialogu věnovali právům LGBT komunity. V této části mladá Lívia popírá své vlastní názory, které v rámci projektu Kulturblog propaguje a poměrně úspěšně maskuje svou vnitřní zlobu pod fasádou milé tvářičky. Pokud bychom měli ohledně tématu LGBT určit jakéhosi vítěze debaty, byl by jím jednoznačně Marek. Druhou významnou částí jejich dialogu byl multikulturalismus. V této části má naopak Lívia racionálnější pohled, než Marek, který má v tomto ohledu tendenci strkat hlavu do písku.

Po dvou a půl hodinách plácání do větru obou stran a rozloučení se si divák myslí, že Slovensko je vlastně ráj na zemi. Největšími problémy, které Slovensko sužuje, není vysoká emigrace mladých lidí, zdravotnictví ani regionální rozdíly mezi Bratislavou a zbytkem země, ale homosexuálové, transgender lidé, feminismus (který Marek obhajuje a Lívia jej naopak zavrhuje) a to, jakým způsobem se oba tábory vzájemně osočují na sociálních sítích. Ačkoliv se liberálně smýšlející člověk přikloní spíše na stranu Marka, který na rozdíl od Lívie vědomě nelže a nepopírá to, čemu sám věří, jde vidět, že i on je odtržený od reality a žije v bublině, kterou příliš často neopouští.

Zobrazeno 1171 krát
Naposledy upraveno: po., 27. leden 2020 14:35
Pro psaní komentářů se přihlaste