Jiří Dostál

Jiří Dostál

Derniéra je pro mnoho lidí ne příliš známý pojem, který označuje poslední představení či poslední promítání divadelního nebo filmového díla. Je zvykem, že se derniéry nesou ve slavnostnějším duchu než pouhé reprízy. A tento zvyk byl, při posledním představení divadelní hry Racek, které proběhlo ve čtvrtek 9.6. v divadelním sále Konviktu, dodržen náležitě.
Marek Partyš je jeden z mnoha bývalých studentů filmové vědy na naší univerzitě. A patří k těm z nich, kteří nezůstali jen u teorie. Naopak. Stačí napsat jeho jméno do vyhledávače a začít projíždět nejrůznějších krátkometrážních výtvorů všeho druhu. Většinou jde o reklamy, které ale reprezentují společnosti a produkty s takovou dávkou kreativity a filmařského umu, že si člověk nepřestává klást otázku. Jak?
Výbuch v hlavním libanonském městě Bejrút 4. srpna 2020 pocítili až ve znepřáteleném Izraeli i na 250 kilometrů vzdáleném Kypru. O život přišlo 219 lidí, přes 7000 jich bylo zraněno a 300 000 lidí přišlo o přístřeší. Děsivý hřibovitý mrak a tlaková vlna ženoucí se metropolí zaznamenaná čočkami mobilních telefonů tehdy obletěla média celého světa. Následovala obrovská reakce ve formě humanitární pomoci. Brzy ale byla ale událost z globálního mediálního diskurzu vytlačena další vlnou pandemie covidu-19, a Bejrút vymizel z povědomí veřejnosti stejně rychle jako se v něm objevil. Po téměř dvou letech jsou ale následky stále přítomné a více než zřetelné – a to nejen na stavu výbuchem zničené infrastruktury.
Internetový diskurz zaplavilo téma týkající se podoby, funkcí a vlastností budoucího internetového prostředí. Technologické společnosti po celém světě začaly závod ve vývoji inovací, které by mohly definovat nové stádium internetu, k němuž lidstvo směřuje. Toto stádium nese název Web 3.0. Můžeme od něj očekávat odklon od centralizovaných platforem.
Pomalu ale jistě se blíží datum, které Český rozhlas společně s Českými Radiokomunikacemi označil na zářijové tiskové konferenci za konec jedné éry. Jednatřicátý prosinec bude dnem, kdy bude kompletně vypnuto vysílání na středních a dlouhých vlnách. Nahradí ho vysílání digitální – DAB+. Pro některé starší radiopřijímače to ale kvůli jejich neschopnosti přijímat nový digitální signál bude znamenat konec jejich uplatnění. Na zařízení tohoto typu v Česku stále ještě spoléhá asi sto tisíc posluchačů.
Už je tomu přes měsíc, co ekonomický gigant po téměř osmnácti letech svého působení změnil svoje jméno. Řeč je o někdejší společnosti Facebook a současné společnosti Meta. Podle některých odborníků je přejmenování pouze úhybný manévr před následky skandálů jako Cambridge Analytica. Naopak podle Marka Zuckerberga, zakladatele a generálního ředitele, se jedná o nutnou změnu reflektující nový směr, kterým se společnost vydala. Slovy Zuckerberga: „Naše mise je stále stejná, stále jde o sbližování lidí. Nyní ale máme novou Severku – pomoct přivést metaverzum k životu.“
Evropská unie zruší osvobození od daní na zboží z Číny. To se kriticky podepíše na cenách, které budou vyšší kvůli DPH a celním poplatkům. Cílem opatření je dosáhnout vyrovnaných podmínek na trhu a podpořít evropskou výrobu. V očekávání je také obrovský příliv kapitálu. Ne všichni ale věří v jednoznačný úspěch nových nařízení. Exportní společnosti se snaží předejít finančním ztrátám, a tak budují sítě prodejen a skladů přímo na území Evropské unie.