út., 22. březen 2022 19:43

7 báječných tipů pro výletníky do Marseille

Vieux-Port Vieux-Port Zdroj: Natálie Jebavá
Pokud plánujete navštívit Provence, konkrétně její hlavní město Marseille, určitě se vám bude hodit několik tipů. Marseille totiž vůbec nemusí být taková, jak se na první pohled může zdát. Což by někoho mohlo i nemile překvapit. Když se ale nenecháte odradit, můžete si návštěvu pořádně užít a poznat mnoho zajímavých míst.

Nebude to pozlátko

Marseille je druhé největší město Francie. Podle obrázků na internetu by člověk čekal nádherné přístavní město a malebné uličky. Realita vás ale velmi rychle vyvede z omylu. Samotný Starý přístav (Vieux-Port) je moc pěkný, ovšem Marseille jako taková působí špinavě a občas i nebezpečně. Snažte se proto chodit zejména po hlavních větších cestách, nikoliv malými uličkami.

Téměř všude jsou graffiti, v některých ulicích není ani kousek volné zdi. Graffiti bohužel často hyzdí i mnohé památky, což je opravdu škoda. V ulicích a metru také často potkáte bezdomovce a různá podivná individua, ale tomu se asi nevyhnete nikde.

Naučte se alespoň základní fráze francouzsky

Francouzi jsou známí svou nechutí k ostatním jazykům. Předem se proto obrňte, jestliže plánujete mluvit například anglicky. Když už někdo anglicky mluví, převažuje silný francouzský přízvuk. Nejlepší bude, když si osvojíte alespoň nějaké fráze, protože občas vám jiný jazyk bude opravdu k ničemu. Pokud však umíte francouzsky, máte vyhráno.

Rozmyslete si návštěvu McDonald's

Pokud vás napadne, že populární řetězec bude vhodnou volbou pro student friendly oběd, můžete toho později litovat. Ceny jsou totiž výrazně vyšší než u nás, a tak se nakonec vyplatí nějaká levnější restaurace. Navíc o hygienických podmínkách tamního "mekáče" raději pomlčím. Vhodnou alternativou je například podnik Steak 'n Shake, kde si také pochutnáte na burgeru s hranolkami, ale ve výrazně hezčím prostředí, s lepší kvalitou a nižší cenou.

Pořiďte si CityPass

Jestli plánujete jen kratší návštěvu, určitě zvažte pořízení CityPassu, který je dostupný v několika variantách (24h/48h/72h). Díky němu můžete skvěle ušetřit. V ceně je veškeré MHD, 2 muzea, vyjížďka turistickým vláčkem k bazilice Notre-Dame de la Garde, cesta lodí na ostrov If nebo Frioulské ostrovy, vstup na pevnost If (ve které byl vězněn hrabě Monte Cristo) a mnoho dalších výhod. V turistickém centru, kde si CityPass vyzvednete, vám všechna důležitá místa zakroužkují do mapky.

Nezapomeňte navštívit le palais Longchamp

Osobně se mi le palais Longchamp líbíl ze všeho nejvíc. Nádherná monumentální budova s fontánami a krásnými sochami, ve které se nacházejí dvě muzea. V jednom si přijde na své každý milovník výtvarného umění, ve druhém je výstava věnovaná přírodě. Vstup do obou muzeí je zdarma. Za budovou je veliký park plný života, kde si můžete u stánku dát něco dobrého.

longchamp_copy.jpg

Vyražte mimo centrum

Autobusem se dá velmi snadno dostat mimo centrum, kde můžete navštívit parky a pláže. Jedním z nich je třeba park Balnéaire du Prado společně s pláží Prado. Krásné prostředí, kde si můžete užít procházku nebo si vymáchat nohy v moři. Je zde taky několik restaurací a ruské kolo. Narazíte také na mnoho hřišť na tradiční pétanque.

Objevujte noční život

V Marseille to večer žije. Venkovní posezení jsou plná, někteří dokonce sedí ve skupinkách na zemi. Na některých místech můžete narazit na živou muziku, která je opravdovým zážitkem. Lidé tu tancují, zpívají a užívají si s přáteli. Nebojte se přidat.

 

Zobrazeno 617 krát
Naposledy upraveno: út., 22. březen 2022 22:30
Pro psaní komentářů se přihlaste