út., 7. květen 2024 00:16

About time, f*ck, sorry, říká Lando Norris

Vítěz Velké ceny Miami Lando Norris na britské Grand Prix v roce 2022 Vítěz Velké ceny Miami Lando Norris na britské Grand Prix v roce 2022 Zdroj: Jen Ross, Wikimedia Commons CC-BY 2.0
Lando Norris, jezdec Formule 1 za stáj McLaren, se po pěti letech dočkal. Velká cena Miami přinesla nejen napínavý závod, ale také první vyhraný závod pro Norrise. „Nevím co říct, chci se jen smát“ řekl Lando v jednom z po závodních rozhovorů. My taky Lando, my taky.

Vedle velkých jmen jako je Hamilton, Alonso, a mnoha dalších, mladý Brit ukazuje, že má své místo ve Formuli 1 po právu. Během jeho dosavadních pěti sezón, které strávil v McLarenu, se mu podařilo získat celkem patnáct pódiových umístění. Bohužel pro něj bylo dosud skóre 7:8:0 pro bronzové, stříbrné a zlaté příčky. To se ale změnilo Velkou cenou Miami.

Právě na okruhu floridské metropole do sebe vše zapadlo a vymodlená výhra byla doma. Od začátku závodu to však vypadalo, že se bude Velká cena vyvíjet podle zaběhnutých vzorců. Max Verstappen vede a nic nenasvědčuje tomu, že by se výsledek závodu měl lišit od těch předešlých. Tedy dominantní výhra jezdce stáje Redbull.

Hned po startu to je spíše Oscar Piastri, týmový kolega Norrise, kdo má skvěle rozjetý závod a možnost útočit na Verstappena. Ve 24. kole se ujímá vedení po tom, co Redbull volá Maxe do boxů přezout na nové pneumatiky. Lando v tu dobu sice rozdává jedno nejrychlejší kolo za druhým, ale nestačí to na to, aby se ujal vedení a jede pouze na třetím místě. Nakonec musí ale také Piastri do boxů pro nové pneumatiky, stejně jako na druhé pozici Sainz. Z Landa se tak ve 28. kole stává lídr závodu.

Lando Norris začal jako většina závodního roštu na středně tvrdých pneumatikách. Dalo se tak předpokládat, že závodní strategie bude na jednu zastávku v boxem. Norrisovi jakoby přálo štěstí. Domácí jezdec Logan Sargeant kvůli kontaktu s Magnussenem bourá a odstopuje ze závodu. Dopřává tak Landovi tzv. pit stop zadarmo pod safety carem. McLaren přezouvá na tvrdé pneumatiky a to bez ztráty první pozice. Závod je teprve v polovině, ale Norrisovi se dostává obrovské výhody čerstvých pneumatik. Dokáže toho využít?

Jak se ukázalo, nikam nespěchat a počkat na správný moment, se Landovi vyplatilo. I když to vypadalo, že Norrisovi se opět nepovede prolomit jakoby nekončící sérii druhých a třetích míst a bude to spíš Oscar Piastri, kdo bude útočit na zlatou příčku, vše bylo jinak. Lando je po restartu ve 32. kole závodu stále ve vedení a to si drží až do posledního kola. Cílovou čáru přejíždí s neuvěřitelným časovým náskokem přes 7 sekund na druhého Verstappena. 5. květen 2024 se tak zapisuje do všech srdcí fanoušků McLarenu a hlavně Landa Norrise. Slovy samotného vítěze Velké ceny Miami: „Konečně se to vyplatilo.“

Zobrazeno 93 krát
Naposledy upraveno: út., 14. květen 2024 10:28
Pro psaní komentářů se přihlaste