ne., 28. únor 2016 17:12

Animefest - každý rok je lepší než ten předchozí

Brno - Světem hýbe pojem globalizace, lidé se neustále stěhují tam a zase zpátky, kultury se prolínají, a kde bychom vůbec byli nebýt internetu? To a plno dalších faktorů přispělo k tomu, aby se každý rok v Brně pořádá ryze japonský festival známý jako Animefest. Tento rok se bude konat od 29. dubna do 1. května.
Animefest 2015: reportáž Animest

Fenomén anime (japonský kreslený seriál) a mangy (japonský komiks) je celosvětově proslulý. Své fanoušky má nejenom v Asii, ale především v Americe i Evropě, a každé větší či hlavní město zmíněných kontinentů každoročně organizuje shledání jeho fanoušků. V České republice se ročně pořádá mnoho větších i menších srazů, ale Animefest je ten nejstarší a největší z nich.

 

Jak to všechno začalo?
První ročník Animefestu byl zorganizován v roce 2004 a jednalo se spíše o komorní setkání asi 200 nadšenců. S nápadem na jeho zrealizovaní a následným převedením z papíru do reality mělo co dočinění několik brněnských fanoušků anime a mangy, a v tomto snažení pokračovali i roky poté. Každým rokem se počet návštěvníků zvyšoval, a s ním rostla i potřeba zvětšit prostory. Po další roky se tak Animefest odehrával v prostorách kina Scala, později se k němu připojily i prostory sálu B. Bakaly i konferenční prostory hotelu Continental.
V roce 2012 se Animefest poprvé odehrál v prostorách brněnského Výstaviště, kde také našel své místo i pro roky následující. V roce 2015 festival navštívilo na 3700 fanoušků, a někteří z původních zakladatelů prvního ročníku jsou stále aktivní. Krásný příklad toho, jak se z koníčku několika málo nadšenců může stát projekt kralující celé republice.

 

Proč Animefest navštívit?

Celý festival trvá tři dny. Slavnostní zahájení obvykle probíhá v páteční podvečer, a slavnostní zakončení pak připadá na nedělní poledne. Mezi zahájením a zakončením běží nonstop program, který je zveřejněn na internetových stránkách Animefestu vždy několik dní před konáním akce. A je opravdu z čeho vybírat. V rovnoměrném zastoupení se návštěvníci mohou těšit na přednášky, které nejsou vždy bezpodmínečně spjaty jen s anime a mangou, ale také s japonskou mytologií, historií, gastronomií, uměním, aktuálním děním, politikou, válečnictvím, hrami nebo sporty. Vedle přednášek Animefest pořádá i mnoho soutěží (cosplay, divadlo, tanec), z niž za větší zmínku určitě stojí právě první jmenovaná. Cosplay je zkratkou z anglického slova „costume play“, tedy kostýmová hra. Nejde ale jen o to převléknout se za oblíbenou postavu, ale také tak mluvit a jednat. Všechny tyto aspekty posuzuje porota složená ze světových špiček svého oboru, a vítěz soutěže je jako reprezentant České Republiky, poslán do soutěže Euro Cosplay, kde se utká s těmi nejlepšími z celé Evropy.

Animefest dále nabízí promítání (japonské filmy hrané i animované), workshopy (šerm, sebeobrana, ikebana), a asi největším lákadlem jsou přednášky se zahraničními hosty.

Vedle oficiálního programu existuje plno jiného rozptýlení – kout s hracími konzolami, stoly s deskovými hrami, maid kavárna, ulička umělců, nepřeberné množství stánků s tématikou anime, mangy, komiksu i fantastiky, propagační stánek Animefestu, jídelní stan, malé divadlo kjógenu (velmi doporučuji!) i dobrodružné soutěže mimo podium.... To vše v obrovských prostorách brněnského výstaviště v houfu stovky civilních i cosplay nadšenců za krásného květnového víkendu.

 

Perlička od pravidelného návštěvníka

Každý ročník Animefestu je tematický. Předminulý rok byly ústředním tématem „strašidelné historky“, rok minulý „školní rivalita“. Co to bude tento rok, je záhadou... co však není tajemstvím, je fakt, že každý, kdo se Animefestu zúčastní, dostane u vstupu taštičku s programem, festovním magazínem, klíčenkou a především bude ozdoben náramkem na ruku, čímž je „osudem“ vybrán patřit do jedné ze skupin, utvářejících Animefest – Řád a Chaos. Náramky tedy mají dvě barvy, ale nikdo dopředu neví, která barva reprezentuje který tým. Během prvního dne je tato záhada odhalena a do skončení Animefestu návštěvníci sbírají body pro svou stranu. Je zajímavé sledovat, jak to mění osobnosti mnoha lidí. Některé nechává celá situace chladnými, jiní jsou schopní pro výhru svého týmu zradit i nejlepšího přítele, nebo se dokonce vtělit do své role (ve spojitosti se školením tématem minulého ročníku Řád představovali šprti, a Chaos záškoláci, a tak se běžně stávalo, že jinak tišší benjamínci se zapojovali do workshopu sebeobrany a mlátili své kamarády gumovým mečem hlava nehlava, jen aby zajistili vítězné body pro Chaos).
Tato hravá rivalita však tvoří perfektní chemickou reakci ve spojitosti s nadšením každého jedince, který na Animefest zavítá. Všichni ti, jež zajímá anime, manga, ale také Japonsko, Asie, svět komiksu a fantasy obecně, jsou zde správně. Na žádném festivalu jsem nikdy necítila tolik bezprostřednosti a přátelské atmosféry. Každý si zde najde „svou krevní skupinu“, svůj program, který chce navštívit a vše se odehrává na vysoké úrovni. Velmi tomu pomáhá fakt, že se festival koná pod záštitou Japonského velvyslanectví a za podpory nepřeberného množství sponzorů, což mimo jiné umožnilo i realizaci živého streamování nejžádanějších bodů programu.

Animefest se vždy koná první květnový víkend, a to pro rok 2016 znamená rozmezí dnů 29. duben – 1. květen. Ještě než ale Animefest započne, se můžete na jeho internetových stránkách zapojit do mnoha soutěží nebo průběžně sledovat „stavbu“ programu, a rozhodnout se tak, zda v Brně strávíte celý víkend nebo třeba jen jeden den. Internetový prodej vstupenek by měl započít v nejbližších dnech, a kdo chce festival navštívit, by neměl dlouho otálet – lístky se sice dají koupit i na místě, ale vzhledem k tomu, že prostory nejsou nafukovací a zájem každým rokem stoupá, je lepší jednat rychle.

 

Stránky Animefestu: www.animefest.cz

Záznamy přednášek: Youtube Animefestu

Zobrazeno 3991 krát
Naposledy upraveno: út., 5. březen 2024 17:20
Pro psaní komentářů se přihlaste