st., 31. říjen 2018 12:02

Bohemistický Počet opět odhalil několik literárně nadaných tváří

Plakát k události Plakát k události Zdroj: Spolek Počet
Olomouc – Hospoda u Puškaře se na jeden večer proměnila v literární doupě. Svá díla v úterý 30. listopadu představilo pět studentů Univerzity Palackého. Ve směsici textů se objevila povídka nebo třeba básně psané volným veršem.

Počet je netradiční pásmo autorského čtení určené především studentům bohemistiky. V tom letošním svůj text přečetla Míchaela Bartošová, studentka českého jazyka. „Je to deníkový záznam, ačkoliv si deník nepíšu,“ poznamenala na úvod. Záznam popisující její přístup k výtvarnému umění byl nadupaný pocity. Míša v textu přiznala, že psaní je pro ni příjemnější především kvůli odosobnění.

Po krátké přestávce, která mezi jednotlivými vystoupeními autorů probíhá, přednesla Lucie Vostrá svou poezii. Čtení otevřela tematicky, a to básní Podzimní korálky. Ve své tvorbě píše především volným veršem, ale posluchačům přednesla i jednu báseň vázanou.

Maru Hanušová, studentka bohemistiky, uchvátila publikum sci–fi povídkou o lidské populaci vysazované do inkubátorů jako rostliny nebo povídkou o srdeční příhodě dvou zamilovaných lidí s názvem A srdce se zastavilo.

Předposledním autorem se stal Radek Cimbrich. Na Počtu už notoricky známý autor předvedl několik žánrově nezařaditelných textů věnující se poezii, krizi osobnosti a lásce. Hned po něm následovala Magdaléna Krybusová z Katedry psychologie. Její povídky o stáří byly naturalistické a vtipné, zároveň vystihovaly psychické pohnutky, které se ve starých lidech odehrávají.

Ačkoliv je akce určená primárně studentům bohemistiky, představili se na něm i studenti jiných oborů. „I dříve vystupovali studenti jiných oborů, ale dělo se to v menší míře. Vždy jsem to propagoval hlavně mezi bohemisty a mimo katedru jsem cíleně jít nechtěl. Jednak proto, že jedním z cílů akce bylo trochu oživit dění na bohemistice, ale také proto, že těch lidí, kteří na univerzitě píšou, je strašně moc a obávám se, že bych potom musel víc vybírat. Dělat soudce a hodnotit, kdo může číst a kdo ne,“ svěřil se organizátor Adam Hošek.

Akce je podle něj příležitostí vyzkoušet si pohodové autorské čtení bez zbytečného tlaku. Sám dodává, že pokud mu někdo sám napíše z jiného oboru, nemá s jeho účastí nejmenší problém. „Naopak se mi moc líbí, kolik tu včera bylo lidí z Pedagogické fakulty. Čeština se tak propojuje napříč fakultami,“ dodal Hošek.

Počet organizuje bohemistický spolek Boss. Jeho hlavním účelem je zajišťovat studentům bohemistiky místo pro sebeprezentaci a studentské vyžití na katedře.

Zobrazeno 1466 krát
Naposledy upraveno: st., 31. říjen 2018 16:39
Pro psaní komentářů se přihlaste