so., 14. leden 2023 19:13

Cestování autostopem. Sebevražda, nebo nekonečná studna zážitků?

Ilustrační obrázek Ilustrační obrázek Zdroj: Atlas Green, Unsplash
Cestování stopem – pro někoho srdcová záležitost a pro ostatní naopak nemyslitelný hazard se životem. Je tento styl cestování opravdu tak nebezpečný jako se o něm ve společnosti mluví? A proč by někdo měl riskovat svůj život pro svezení několika kilometrů v místech, kde jezdí normální hromadná doprava?

Jak na (auto)stop?
Abychom mohli pochopit tuto formu cestování, musíme si nejdříve vysvětlit, co takové stopování vůbec obnáší. Je to vlastně opravdu jednoduché. Jediné, co k tomu potřebujete je vztyčený palec a úsměv na obličeji. V ideálním případě, pokud cestujete na konkrétní místo, což u stopování nemusí být podmínkou, se vám bude hodit také cedule s nápisem města, vesnice, či země kam se budete chtít dostat a můžete vyrazit na cestu.

Koho mám zastavovat?
Všechny. U stopu si převážně nevybíráte, koho byste chtěli, aby vám zastavil, nebo jakým autem byste se chtěli svézt. Pravda je spíše taková, že řidiči si vybírají vás a vy se musíte smířit s tím, co vám přijde pod ruky. Věřte ale tomu, že občas může být povoz tažený koňmi zábavnější dopravní prostředek než nablýskaný mercedes.

V kolika lidech je nejlepší stopovat?
U stopování platí pravidlo, že čím méně, tím lépe. Občas se Vám totiž může stát to, že vám zastaví auto plné lidí, kde už zbývá poslední místo, a vy cestujete například ve třech. V takovém případě vám nezbývá nic jiného než se usmát a zamávat odjíždějící možnosti na váš přesun. Ideální varianta je teda cestování ve dvou nebo jako samostatná jednotka. Velmi osvědčená taktika na stop je cestování ve dvou jako muž a žena. Žena totiž dodává v lidech za volantem pocit bezpečí a tím spíše vám někdo zastaví a nabídne vám jízdu.

Sebevražda nebo úžasný zážitek?
Ve společnosti panuje jisté stigma o nebezpečnosti cestování stopem. Mluví se o tom, že je zde velké riziko okradení, sexuálního obtěžování nebo dokonce fyzického napadení. Většinou tento názor zastávají právě lidé, kteří tuto formu cestování nikdy v životě neaplikovali. Není tomu tak, že by stopování neobnášelo svá rizika, ale který druh cestování je vlastně 100% bezpečný? Stopování vám pomůže s poznáváním místních lidí a ti vás zase seznámí s jejich kulturou. Ušetří vám to také hodně peněz, které pak můžete investovat do dobrého jídla nebo útulného ubytování.

Hodně lidí upřednostňuje stopování právě skrze dobrodružství, které tato forma cestování nabízí. Může se vám také stát, že se z pouhé pár kilometrové jízdy vyklubá nabídka na pohoštění nebo dokonce přespání. Stopování není nikdy stejné, a vy nevíte na co nebo na koho narazíte. Je tedy jen na vás, abyste probádali toto dobrodružství a poznali nové lidi.

Pamatujte také na to, že i když je občas čekání na odvoz zdlouhavé, vždy si držte úsměv na tváři. Protože u stopu se většinou platí úsměvem a slovy.

 

Zobrazeno 61 krát
Naposledy upraveno: po., 16. leden 2023 11:43

Související články

GLOSA: Svatý Babiš v Prezidentském duelu
GLOSA: Svatý Babiš v Prezidentském duelu
  ne., 22. leden 2023 22:38
V Česku přibývá trans dětí
V Česku přibývá trans dětí
  čt., 19. leden 2023 22:31
Kauza Tate
Kauza Tate
  so., 21. leden 2023 10:22
Pro psaní komentářů se přihlaste