po., 28. říjen 2019 11:45

Člověk v tísni z boje neutíká

Člověk v tísni v Sýrii Člověk v tísni v Sýrii Zdroj: člověk v tísni
Politické šarvátky a boje o území tady byly vždycky. Hodně z nás si myslí, že když se tato zvěrstva nedějí na našem území, tak se nás to netýká. Ovšem v tom je zásadní chyba. V dnešním světě, kdy se dostaneme z jednoho konce planety na druhý během jednoho dne, se nás dotýká už téměř vše.

Kauza Donalda Trumpa a stáhnutí amerických vojáků z území Sýrie a turecko-syrské hranice tak obletěla celý svět ještě v den, kdy americký prezident vynesl toto rozhodnutí. Neovlivnilo to pouze ekonomické a politické vztahy v Sýrii a okolních zemích. Ovlivnilo to především místní obyvatelstvo. To už však mnozí z nás neřeší nebo to spíš ani řešit nechtějí.

Jakmile Turecko dostalo možnost dostat se do Sýrie, neváhalo ani chvilku. Vpádem turecké armády na severovýchod Sýrie se musely z oblasti stáhnout i dobročinné organizace, které do té doby poskytovaly pomoc tisícům vnitřních uprchlíků. A najednou během pár hodin by měla jejich práce přijít vniveč? Měly by se sbalit stejně jako americká armáda a nechat tam rodiny s dětmi na pospas osudu?

Naštěstí jsou mezi námi lidé, kteří vlastní životy staví do stejné roviny jako životy druhých. Proto se Člověk v tísni nevzdává a své působení přesunul ze severovýchodu Sýrie na severozápad do provincie Idlíb, kterou turecká ofenzíva prozatím nezasáhla. V jiných částech země zase bojuje syrská armáda s povstalci, a tak lidé prchají do oblastí jako je Idlíb, kde by jim mohl ještě někdo pomoct.

Tito odvážní lidé z dobročinných organizací zůstávají v této oblasti i přes to, že ji americká armáda opustila a spolu s armádou tak odešla i naděje na bezpečí. Člověk v tísni pomáhá rodinám dotovaným chlebem nebo potravinovými lístky. Děti mohou díky nim chodit do škol a získat tak naději na lepší vzdělání a stabilnější budoucnost. Farmáři dostávají osivo a nářadí, aby dostali tu možnost postarat se o své rodiny sami. V této nejisté době navíc přichází nevyhnutelně suchá a krutá zima. Proto Člověk v tísni zařizuje i distribuci oblečení a hygienických potřeb téměř pro 5 500 rodin.

Ne každý má na to, aby dokázal potlačit vlastní instinkty útěku do bezpečí a přitom ještě pomáhal úplně cizím lidem. Kdybyste chtěli pomoct, všechny informace najdete na jejich stránkách https://www.clovekvtisni.cz/. Nemusíte mít zrovna pytel odvahy, stačí mít jen bojového ducha a smysl pro spravedlnost. I mála pomoc se přece počítá.

Zobrazeno 932 krát
Naposledy upraveno: po., 11. listopad 2019 22:32
Pro psaní komentářů se přihlaste