út., 18. červenec 2017 14:08

Die Antwoord, Paramore a Dub FX zazářili na Rock For People

Performance skupiny The Bloody Beetroots Performance skupiny The Bloody Beetroots Zdroj: Richard Šimek
Hradec Králové – Dvaadvacátý ročník královéhradeckého Rock For People zahájil takzvaný Večírek pro nedočkavé už v pondělí 3. července, tedy den před hlavním zahájením. Vystoupilo zde celkem devět českých kapel, které svými různorodými hudebními žánry předznamenaly, že letošním festivalem nebudou znít pouze tóny rocku.

Neopomenutelným bodem programu bylo finále mezinárodní soutěže Planetrox, jež si klade za cíl objevovat talentované hudebníky. Tento rok porotu nejvíce zaujala pražská skupina I Love You Honey Bunny svým indie rockem. Její členové budou mít v září možnost zahrát si na festivale Envol Et Macadam v Quebecu s vítězi z jiných zemí.

Vrcholem úterního večera bylo bláznivé jihoafrické trio Die Antwoord. Že si tahle trojka potrpí na nekonvenční styl a celkový vzhled pochopilo během několika málo minut i publikum Die Antwoord neznalé – výměnu osobitých masek a kostýmů by jeden na rukou nespočítal. Naneštěstí je také potrápily výpadky zvuku, jako profesionálové na sobě však nedali znát žádné rozpaky a pokračovali ve svých tanečních kreacích. Svým pravděpodobně posledním koncertem u nás zanechali v paměti fanoušků velkolepý zážitek. Většinu smrtelníků nezasvěcených do jejich Zef stylu však nijak výrazně neoslovili.

Hudbu střídaly filmy, workshopy a diskuze

Další den vystupovali mimo jiné američtí rockeři Paramore. Kapela dokázala, že vlastní cenu Grammy zaslouženě, když jim během silného deště věrní posluchači nadále tancovali před pódiem. Jakmile dozněly poslední noty a skupina se s obecenstvem rozloučila, už začínala znít líbivá melodie odjinud. Australan s uměleckým jménem Dub FX názorně předvedl, že k tomu, abyste vytvořili kvalitní chytlavou hudbu, nepotřebujete drahou techniku, ale stačí čistě talent. Pouze za pomoci tzv. looperu, který dokáže zacyklit hlas, dokázal přilákat na svou show i náhodné kolemjdoucí mířící do kempu. Když navíc tento sympatický muž mluvil o původu mnoha žánrů, získal si svým srdečným projevem nejednoho z posluchačů.

Vedle hlavních pódií zněla hudba i v mnoha menších, kde měl každý příležitost objevit své nové oblíbené interprety. A protože ne každý zvládne poslouchat muziku několik dní v kuse, pořadatelé vytvořili pestrý doprovodný program. Areál nabízel velké množství odpočinkových zón, takže bylo možné relaxovat třeba v závěsných houpačkách na písečné pláži s osvěžujícím koktejlem. Na vybraných jevištích se zase diskutovalo, probíhaly workshopy a promítaly filmy.

Vychytané detaily

Za festivalové ceny zde nabízely stánky jídla od klasické české kuchyně přes čerstvé ovoce, sladké i slané palačinky, špagety na mnoho způsobů, burgery, indickou kuchyni až po veganské pokrmy. Nechybělo ani široké spektrum alkoholických nápojů známých značek a na své si přišli i řidiči a abstinenti v nabídce nealka.

Množství vychytaných detailů posouvalo úroveň festivalu o několik úrovní výš. Jedním z nich byla úschovna věcí nebo takzvaná „dobíječkárna“, kde si člověk mohl napojit mobil na nabíječku a vrátit se pro něj později. Velké oblibě se letos těšila mobilní aplikace Cool Ticket. Umožňovala bezhotovostní platbu určitých nápojů ve stáncích a poskytovala různé druhy slev a akčních nabídek. Fakt, že se tato možnost nedala uplatnit i na jídlo a využívala ji jen část návštěvníků, se projevil na dlouhém zástupů lidí čekajících u bankomatu v areálu. Vzhledem k tomu, že horké letní počasí provázelo festival téměř po celou jeho dobu, spousta lidí strávila jeho část v bazénu. Avšak ani ti, co nechali plavky doma, nemuseli zoufat. Zchladit se mohli například u alternativní fontány ve formě hadice s připevněným rozprašovačem, jež vedla z vozu dobrovolných hasičů.

Kromě kůže spálené od slunce a kocoviny si odsud většina odvezla i pěkné a mnozí vtipné vzpomínky. Vděčit může zejména pořadatelům za skvěle zorganizovanou akci a smysl pro vypilované detaily. Jména umělců pro příští rok sice ještě nejsou k nalezení, nicméně velký počet dotazníků spokojenosti napovídá, že se můžete těšit na ještě o kousek promyšlenější festival.

Zobrazeno 2360 krát
Naposledy upraveno: čt., 27. červenec 2017 16:44
Pro psaní komentářů se přihlaste