st., 9. prosinec 2020 11:54

Folkovým projektům se svítí na lepší časy

Rodinná skupina The Petersens před koncertem v Branson Rodinná skupina The Petersens před koncertem v Branson Zdroj: https://www.tripadvisor.cz/Attraction_Review-g44160-d10000496-Reviews-The_Petersens-Branson_Missouri.html
V posledních několika letech zaznamenala akustická hudba nevídaný nárůst posluchačů. Mezi přední tvůrce neofolku můžeme zařadit anglické Mumford and Sons, lehce rockové TheLuminers nebo islandské Of Monster and Men. Právě poměrně mladá skupina z Reykjavíku se vyznačuje širší paletou zvuku a můžeme v jejich stylu slyšet i silný vliv indie popu. Pojďme si ale představit skupiny, jež zatím nesbírají velké miliony sledujících na online platformách, ovšem svým tradičním bluegrasovým tónem upevňují svoji pozici na akustické scéně, a ne nutně pouze té undergroundové.

CrookedStill se mohou těšit větší popularitě až v posledních dvou letech, ačkoliv spolu hrají téměř dvacet let. V roce 2018 použilo herní studio do svého traileru exkluzivní PlayStation hry The Last ofUs part II dvě nejznámější písně bostonské kapely. Oficiální trailer vidělo přes sedmnáct miliónů lidí a nárůst čísel spatřili i členové skupiny na hudebních sítích či na statistikách o prodaných albech. Jsou známí především pro svůj energetický smyčcový výraz a neskutečnou zručnost jednotlivých hudebníků. Místy můžeme slyšet prvky amerického jižanského country, avšak vždy zaobaleného do stylu CrookedStill.

Na rozdíl od tradičních Nickel Creek si Mandolin Orange svoji pozici v National Public Radio teprve ujasňuje. Stopu zanechali i ve vysíláním CBS ThisMorning. Svůj název odvodili od klasického bluegrasové nástroje, který můžeme slyšet téměř v každé jejich skladbě. A právě tolik hlasitá mandolína jim propůjčuje osobitý zvuk, který je významně odděluje od ostatních mladých folkových skupin. „Naše hudba vyjadřuje tajemné teplo, naše písně jsou jako šeptaná tajemství,“ prohlásila multiinstrumentalistka Emily Franz a členka folkového dua ze Severní Karolíny. Během jejich koncertu muže spatřit, jak si Emily s Andrew Martinem prohazuje několik nástrojů. Diky jejich všestranosti se nemůžeme divit, jak je možné, že písně téhle jedenáct let hrající dvojky zní plně, i když jsou početně znevýhodnění oproti běžným bluegrassovým kapelám.

Fenomén složený do nedávna výhradně z rodinných členů se nazývá ThePetersens. Pár let zpátky nahradil otce rodiny blízký přítel skupiny a hráč na rezonátor a dobro Emmett Franz. Specializují se na přetváření písní známých interpretů jako například John Denver, Alice Merton nebo Coldplay. Nedílnou součástí jejich playlistu tvoří acapellové písně, gospely a nové verze tradicionálů a amerických „lidovek“. V repertoáru si postupně získávají místo i originální písně, jež skládá z větší části Katie, houslistka s andělským hlasem. Skupina je úspěšná především na You Tube, a kromě vystupování na americkém kontinentu si zahráli i v Irsku a ve Finsku. V roce 2015 se Ellen, hráčka na banjo, účastnila televizní pěvecké soutěže American Idol, v níž se dostala téměř do finále. Spoustu nových pěveckých partů přebírá nejmladší Julianne a ostatní se věnují čistě hře na své nástroje či doprovodný zpěv. Otázkou však je, kdy Karen, matka dětí Petersenových, opustí kapelu po vzoru svého manžela a přenechá kontrabas mladší krvi. Netřeba mít starch o budoucnost mladých talentů z Missouri. Matt, kytarista, úspěšně diriguje a udává skupině jasný směr.

 
Zobrazeno 365 krát
Naposledy upraveno: st., 9. prosinec 2020 15:13
Pro psaní komentářů se přihlaste