st., 21. srpen 2013 21:22

Hannibal si oblékl nový kabát

A zatraceně mu sluší. Americká stanice NBC se letos rozhodla vstoupit na tenký led a natočit seriál o jednom z nejznámějších sériových vrahů současnosti - Hannibalu Lecterovi. Režie se ujal David Slade, který má s temnými a atmosférickými snímky bohaté zkušenosti, třeba v podobě hororového thrilleru 30 dní dlouhá noc z roku 2007.  Nenechte se však zmást názvem, prim v tomto seriálu nehraje starý známý psychopat v rouše beránčím, ale lehce labilní agent FBI Will Graham, jenž má neobyčejnou schopnost vcítit se do myslí vrahů, které vyšetřuje.

Děj seriálu by se dal rozdělit do tří vzájemně propojených linií. První dějová linka se zabývá řešením sériových vražd agenty FBI vedenými Jackem Crawfordem, který si na pomoc přizval právě Willa Grahama. Druhá se týká osobního života agenta Grahama, jeho psychických problémů, milostného života a vztahu s Dr. Hannibalem Lecterem a jeho tajnou láskou Dr. Alanou Bloomovou. Poslední se zabývá složitou osobností Hannibala, jeho minulostí, vztahy s jeho pacienty, agenty FBI, se kterými spolupracuje, a v neposlední řadě i se svou osobní psychiatričkou Dr. Bedeliou Du Maurier.

Příběh začíná vyšetřováním brutálních vražd mladých dívek, se kterým je FBI v koncích. Proto se agent Crawford rozhodne do terénu povolat labilního, ale geniálního Willa Grahama, který se dokáže na základě důkazů vcítit do myšlení vrahů a dokonce zrekonstruovat i samotnou vraždu. I přes pochyby ostatních agentů se mu to i u tohoto případu daří. Ale Jack Crawford se bojí o Willovo zdraví a tak na pomoc přizve i schopného Dr. Lectera. V tomto momentě začíná hra kočky s myší, kde kočku představuje Hannibal, jenž je zvědavý, co myš v podání Willa provede. Proto, když agent Graham zjistí, kdo je vrahem mladých dívek, Hannibal vraha varuje před příjezdem policie, což vyústí v přestřelku, ve které Will vraha zastřelí. Dr. Lecter se Willa ujme a snaží se mu pomoci překonat tuto traumatickou událost. Ovšem chce vše provést pěkně po svém a z Willa si udělat svého pokusného králíka. Tyto události odstartují sled událostí v režii Hannibala Lectera ústící ve fascinující závěr v poslední epizodě seriálu, který nám vysvětlí většinu ze spousty otazníků, jimiž nás scenáristé po celou dobu dosyta zahrnovali.

Mezi největší klady celého seriálu patří herecké výkony všech herců. Nejvíce prostoru dostal zvláštní agent Will Graham v podání Hugha Dancyho, který dokáže excelentně zahrát všechny psychické stavy, kterými si jeho postava projde. Druhou nejdůležitější postavou je Dr. Hannibal Lecter, kterého hraje dánský herec Mads Mikkelsen a kterého nám scénáristé dávkují dle potřeby. Jeho minimalistické pojetí Hannibala je však zcela odlišné od toho, které známe z filmů s Anthony Hopkinsem. Jeho je elegantní, tajemný, prolhaný, puntičkářský, vzdělaný, chladný, odtažitý, mírný a zároveň energický a nevyzpytatelný, když se k němu někdo dostane příliš blízko. Také je vášnivým kuchařem s citem pro detail, takže žádný z jeho "přátel" nikdy nepozná, že jí jednu z jeho obětí. I ostatní herci odvádí skvělou práci, zejména Laurence Fishburne jako agent Jack Crawford a Gillian Anderson v roli Hannibalovy psychiatričky Bedelie Du Maurier.

Dalším kladem seriálu je atmosféra, kterou tvoří zejména explicitně zobrazené brutální vraždy, u kterých se nešetřilo umělou krví, beznaděj, která hlavní postavu provází na každém kroku a hlavně hudba, za pomoci které tvůrci dotváří celkové vyznění jednotlivých scén.

Ovšem ani takovéto dílo se nevyhne chybám a nejrůznějším nedostatkům, které se projevují zejména občasnou překombinovaností a chybami ve scénáři. I přes rozvleklejší tempo seriálu nám jeho tvůrci podsouvají dva různé formáty v jednom. Zaprvé tady máme nejrůznější vraždy v jednotlivých dílech a na straně druhé máme příběh linoucí se celým seriálem. Proto máme někdy pocit, že někteří vrahové nemají v seriálu co dělat a svou přítomností nás jen ruší u sledování hlavní dějové linie. Dalším do očí bijícím nedostatkem je občasné nelogické chování některých, jindy rozumných a logicky myslících, postav. Jak jinak si lze vysvětlit, že si velící agent nevšimne sílící psychické nevyrovnanosti jednoho ze svých podřízených a nechá ho i nadále vykonávat práci, která mu ještě více přitěžuje?

Není překvapením, že při současných trendech, kdy letí nová zpracování klasických snímků, retro stylizace a se zápornými postavy ve středu dění, došlo právě na Hannibala. Bohužel na něco takového zřejmě nebyl americký divák ještě připraven a i přes výborné recenze kritiků a vysokou sledovanost prvních epizod, začal seriál své diváky ztrácet. Naštěstí stanice neztratila odvahu a důvěru v seriál a obnovila ho pro další sérii, která se objeví na obrazovkách příští rok.

První série Hannibala, která nedávno skončila, měla sice jen 13 epizod, ale i na takto malém prostoru se stihlo odehrát mnoho věcí a i český divák měl štěstí, už chvíli po americké premiéře běžel tento seriál s povedeným českým dabingem na AXN.

 

Zobrazeno 1775 krát
Naposledy upraveno: út., 2. prosinec 2014 21:45
Pro psaní komentářů se přihlaste