ne., 5. březen 2023 14:08

„Hodně lidí očekává, že nejsme heterosexuální,“ říká mladá fotbalistka

Ilustrační foto Ilustrační foto Zdroj: Fotbalová asociace České republiky
Studentka Univerzity Palackého, Vendula Juráková, promluvila o tom, jaké je být fotbalistkou. Svěřila se s reakcemi, které má na její koníček okolí a s předsudky, se kterými se setkává.

Jaké je být dívkou, která hraje fotbal? Přece jen je to většinově považováno za spíše mužský sport…

Myslím si, že mě tenhle názor ovlivňoval více, když jsem byla malá, a že mi přišlo divné hrát fotbal, když jsem holka. Postupem času jsem si ale navykla na to, že ono to už není něco natolik ojedinělého. Už nepociťuji, že by to bylo něco tak zvláštního hlavně díky tomu, že hraji v ženském týmu, kde je hodně holek se stejnou zálibou. Ale nevím, jestli bych se necítila zvláštně, kdybych hrála s kluky ve smíšeném týmu.

Jaké reakce má tvé okolí, když se zmíníš o tom, že hraješ fotbal?

Většinou je to něco, na co ostatní reagují pozitivně. Nikdy jsem se nesetkala s tím, že by to lidé brali jako něco negativního. Starší lidé se občas diví, jestli si třeba hraním neničím nohy, a jestli bych neměla dělat třeba balet. Většinou to mé okolí vnímá spíše jako dobrou věc, protože každý ví, že hraní fotbalu člověku hodně zlepší fyzičku.

Setkáváš se ty nebo tvé spoluhráčky s mnoha předsudky? S jakými?

To je dobrá otázka. Jeden z předsudků, který se často objevuje a který jsem vnímala hlavně když jsem začala hrát za holky, je ten, že hodně lidí očekává, že nejsme heterosexuální a že pokud nejsme přímo na holky, tak jsme bisexuální. Je pravda, že jsem ve fotbale potkala hodně holek, které jsou homosexuální, ale nejsem si jistá, jestli v tom fotbal hraje takovou roli. Určitě by byly homosexuální i bez hraní fotbalu. Podle mě s tím fotbal nemá nic společného. Ale samozřejmě si člověk všimne i na zápase, že spolu dvě hráčky mají vztah. Já osobně jsem v týmu, který je nejvíce heterosexuální ve své soutěži. Máme jen jednu holku, která je homosexuální.

Objevují se ještě nějaké další předsudky?

Ještě mě napadá, že si hodně lidí myslí, že když holky hrají fotbal, tak jsou velmi maskulinní. Že jsou to spíš takoví „chlapáci“ a nemají takovou tu „křehkou dívčí dušičku“, jak se od nich čeká. To mi ale taky přijde jako hloupost, protože znám z týmu mnoho holek, které působí tak křehce, že by o nich člověk ani neřekl, že hrají fotbal, a přitom hrají skvěle.

Zobrazeno 239 krát
Naposledy upraveno: ne., 5. březen 2023 14:12

Související články

Pro psaní komentářů se přihlaste