so., 26. březen 2022 20:18

Hotel Alexandria: První perla lázní v Luhačovicích a 65 let pamětní knihy

Prvorepubliková perla Luhačovic Prvorepubliková perla Luhačovic Zdroj: lazneluhacovice.cz
Od roku 1957 se do pamětní knihy hotelu Alexandria v Luhačovicích zapisují přání a vzpomínky hostů. Už 65 let tak v hotelu schraňují zážitky slavných, známých i obyčejných lidí, až dodnes. Hned od svého otevření v roce 1939 byl hotel Alexandria opravdový unikát, který navštěvovali hosté ze všech koutů světa. V roce 2013 vyšla kniha Svatební dar aneb 25 let v hotelu Alexandria, kde sepisuje svoje vzpomínky bývalý pracovník hotelu Vincenc Jančařík a to od roku 1942 do roku 1968.

Své první hosty hotel Alexandria přivítal v roce 1939. Podle tehdejšího tisku povznesl Luhačovice na lázně světového formátu a středisko moderní společnosti. Moderní francouzská restaurace, římská zahrada a skvěle vybavené lázně dělaly z Alexandrie perlu tehdejšího ubytování, do které se sjížděli hosté z celého světa.

Svatební dar
Hotel nese jméno architekta Alexandra Lozovského, který ho spolu s Rudolfem Hrabětem navrhl a jako svatební dar ho poté daroval své manželce.

Právě to inspirovalo Vincence Jančaříka, bývalého pracovníka hotelu, který sepsal své vzpomínky a knihu pojmenoval Svatební dar aneb 25 let v hotelu Alexandrie. V knize popisuje období mezi roky 1942 a 1968, kdy sám v hotelu pracoval jako hotelový vrchní, poté emigroval do Kanady, ale stále udržoval kontakt se svými přáteli v Luhačovicích.

Vzpomíná tak na stín druhé světové války, který dolehl i na hotel Alexandria, kdy byl v roce 1942 zabaven německými vojáky. Dne 30. dubna 1945 byla existence hotelu ohrožena. Německá armáda namontovala na nosné sloupy dynamitové nálože. Nakonec však od demolice upustila.

Po skončení války nastala další složitá etapa, kdy byl hotel s mezinárodní klientelou i jeho personál pod dohledem tajné bezpečnosti.

V roce 2010 se Alexandria dočkala zlomové rekonstrukce. Ta jí navrátila původní prvorepublikový lesk a obohatila ji o novou moderní budovu s největším luhačovickým wellness centrem.

Alexandria 21. století

Hotel Alexandria se nyní řadí mezi nejlepší a nejvyhledávanější hotely své kategorie nejen ve Zlínském kraji. O pohodlí návštěvníků se zde stará 60 zaměstnanců a ročně využije služby hotelu Alexandria více než 7 000 osob.
Největším lákadlem Alexandrie je rozhodně nejluxusnější wellness v Luhačovicích navozující styl starořímských lázní, který nabízí širokou škálu zážitkových a originálních procedur na regeneraci těla i duše a pro péči o zdraví přírodní uhličité koupele ve zdejší jedinečné léčivé vodě.

Ale za zmínku jistě stojí i vyhlášená Francouzská restaurace s gurmánskými specialitami, prvorepubliková atmosféra hlavní budovy s nočním klubem, který neodmyslitelně patří k historii tohoto slavného hotelu a také moderní pokoje s prvorepublikovým šarmem.

Z dosavadních devíti ročníků soutěže Czech Hotel Awards o nejoblíbenější hotel ve Zlínském kraji zvítězil hotel Alexandria hned osmkrát.

Zobrazeno 236 krát
Naposledy upraveno: ne., 27. březen 2022 08:33
Pro psaní komentářů se přihlaste