Adéla Pastyříková

Adéla Pastyříková

Jen 14 dní poté, co nacisté vyhladili Lidice, došlo 24. června 1942 k vypálení Ležáků. Osud vesnice byl zastíněn, a proto se režisér Tomáš Magnusek chystá připomenout tuto tragédii druhé světové války. První klapka má padnout 24. června 2022 právě v Ležákách. V hlavních rolích uvidíme Viktora Dvořáka, Báru Jánovou nebo také Martina Dejdara.
Od roku 1957 se do pamětní knihy hotelu Alexandria v Luhačovicích zapisují přání a vzpomínky hostů. Už 65 let tak v hotelu schraňují zážitky slavných, známých i obyčejných lidí, až dodnes. Hned od svého otevření v roce 1939 byl hotel Alexandria opravdový unikát, který navštěvovali hosté ze všech koutů světa. V roce 2013 vyšla kniha Svatební dar aneb 25 let v hotelu Alexandria, kde sepisuje svoje vzpomínky bývalý pracovník hotelu Vincenc Jančařík a to od roku 1942 do roku 1968.
„Pojďte s námi oslavit 700. narozeniny města Zlína, města, bez kterého by festival nebyl a opačně,“ zve návštěvníky designér Zdeněk Macháček na 62. ročník Dětského filmového festivalu ve Zlíně, který se po koronavirových zmatcích v uplynulých dvou letech vrací zpět na své místo v kalendáři. Konat se bude od 26. května do 1. června 2022. Tématem letošního festivalu má být festival samotný.
Na jejích dětských knihách vyrůstaly generace Britů, její roztomilé kresby zvířat a přírody ohromí každého. Beatrix Potterová narušovala všechny představy o viktoriánské ženě 19. století. Byla talentovaná a ambiciózní spisovatelka, ilustrátorka, malířka a později také botanička, farmářka a vědkyně. Veškeré svoje úspory z prodeje svých knih investovala do nákupu farem v lokalitě Lake District, díky tomu se oblast zachovala v původní podobě a nyní tvoří národní park, který je pod správou britské ochranářské organizace National Trust.
Poslední únorový den skončilo hlasování v anketě Evropský strom roku 2022. Do finále se dostalo 15 stromů a každý z nich reprezentuje jednu evropskou zemi. Ruský strom byl kvůli invazi na Ukrajinu ze soutěže vyřazen a Zpívající lípě zbývá jen 13 soupeřů. Výsledky budou slavnostně vyhlášeny 22. března 2022 v Bruselu.
Stevenem Spielbergem to začalo a jeho učněm Colinem Trevorrowem to zatím končí. Devátého června 2022 vstupuje do českých kin pokračování jurské éry Jurský svět: Nadvláda, která uzavírá linii pěti předchozích filmů. V závěrečném snímku se s herci Jurského světa potká i skupinka z roku 1993. Fanoušci se tak můžou po dlouhé době těšit na Alana Granta (Sam Neil) a Ellie Sattlerovou (Laura Dernová).
čt., 2. prosinec 2021 11:31

Staňte se Ježíškem

Každoročně před Vánocemi řada nadací v České republice pořádá sbírky, vánoční akce a projekty pro lidi v nouzi. Pro děti z chudých rodin nebo azylových domů, ale i pro opuštěné seniory. Ať už Ježíškova vnoučata nebo Krabice od bot zahájily svůj další ročník a úspěšně pomáhají potřebným.
ne., 28. listopad 2021 14:35

Fejeton: Děkuji, tu korunu nehledejte

Ať už jste někdy pracovali jako servírka, barman nebo barista, určitě jste chtěli, aby vaše práce byla dostatečně oceněna. A to nejen od šéfa, ale jistou peněžní pozorností od hostů, na kterou čekáte vždy při placení a v duchu doufáte, že ta peněžní pozornost bude vyšší než vaše cesta do práce. Nebo spíš doufáte, že vůbec něco bude.