so., 6. květen 2023 17:18

Jak vysvětlit pubertu nejen dětem? Seriál Big Mouth to udělá za vás

Seriál Big Mouth Seriál Big Mouth Zdroj: Netflix
Pubertou si projde každý z nás, ale když dospějeme, zapomeneme jaké to bylo. Seriál Big Mouth nám ukáže s čím se musí člověk potýkat když dospívá, a jak důležité je o tom všem mluvit. Dokazuje, že nic z toho není trapné a je to absolutně normální. Od prvních chloupků, přes menstruaci, masturbaci až po první sex. Řeší se zde také otázky feminismu, rasismu, sexuální orientace, úchylky a mnoho dalších.

Filmů a seriálů o dospívání je mnoho, ale Big Mouth to zvládl udělat jinak, originálně. Vytvořil hormonální monstra, která nás provází celým životem a při dospívání se nás snaží vzdělat, především v sexuálním objevování. Zaměříme se zde na děti ze základní školy a budeme s nimi prožívat všechny strasti a trapnosti. Tento seriál se toho rozhodně nebojí a vše, o čem se v reálném životě skoro nemluví, zde vykřičí na plnou pusu. Mělo by to pomoct dětem, kterési nevědí rady, ale také rodičům, kteří by se mohli něco přiučit. Třeba jak otevřeně mluvit se svými dětmi.

Každá hlavní postava řeší jiné strasti. Nick je chlapec, který se trápí svým malým, nezarostlým přirozením. Je velmi citlivý a jeho láska mu není opětována. Opakem je jeho nejlepší kamarád Andrew, největší zvrhlík celého seriálu. Už v prvním díle můžeme sledovat jeho neukojitelnou touhu po masturbaci, dokonce se uspokojí hned vedle spícího kamaráda. Jessie, jakožto sarkastická feministka se trápí hned ze začátku svou menstruací a rozvodem svých rodičů. Snaží se to řešit drogami, až nakonec skončí v depresi. Missy objevila kouzlo masturbace už ve velice brzkém věku, spolu s Andrewem nějaký čas tvoří pár.

Mezi autory, kteří taktéž namluvili většinu postav, patří Nick Kroll, Andrew Goldberg, Mark Levin a Jennifer Flackett. Většina věcí je právě založena na jejich životech a dospívání. Dokonce se v šesté sérii objeví sám Nick Kroll a promluví k postavě, která ho má reprezentovat. „Všichni máme své hormonální monstrum, hormony, úzkost, deprese, nenávist. Je to pouze o tom, jak se s nimi dokážeme vypořádat. Tvoje monstra, jsi ty sám,“ řekl v seriálu sám autor.

Písničky jsou nedílnou součástí seriálu, už od znělky Changes (Charles Bradley, The Budos Band), po mnoho dalších písních, které zrovna vystihují danou situaci. Například píseň Life is the f*cked up mess, která skvěle vystihuje, když Jessie dostane svoji první menstruaci a naopak Missy se trápí tím, že ji stále nedostala a tím pádem není žena. Best friends make the best lovers začne hrát, protože Jessie si myslí, že se zamilovala do své kamarádky. Jelikož láska ke svému tělu je čím dál tím těžší, s přibývajícími plastikami všude kolem, píseň I Love My Body skvěle podporuje milování sebe samotné a každého pupínky, vrásky a celulitidy na svém těle. Šestá série nemohla začít jinak než s písní I’m So Horny, kde ji každý z dětí prožívání při vánočních svátcích, kdy jsou odtrhnutí od svých vrstevníků.

Hormonální monstra se starají především o stránku sexu, ale co když přijde na řadu láska? V této chvíli přichází na scénu lásenka. Jsou to něžní motýlci, kteří se starají o vaši lásku a pokouší se předat jen ty nejlepší rady. V případě, že láska není opětována se z motýla stane zákeřný červ, který je plný nenávisti a chce všem ubližovat. Dále se můžeme setkat též s kočkou deprese, komárem úzkosti, pozitivní žábou, hanbokněžníkem atd.

Ještě ani nevyšla sedmá série a Netflix už vydal oznámení o osmé sérii, která bohužel bude poslední. Datum premiéry sedmé série Big Mouth zatím není dané, ale očekává se někdy později tento rok. Spolu s ní by měla vyjít taktéž druhá série spin-offu s názvem Lidské zdroje, která by měla být také poslední. Seriál Lidské zdroje si zakládá na vulgaritě a komedie, díky tomu má mnoho fanoušků po celém světě. Epizodní vyprávění je plně otevřeného sexu a spousty dalších tabuizovaných témat, kterých se seriál rozhodně nebojí a naopak na nich staví celý svůj promyšlený systém vtipů, narážek a posměšků.

„Člověk až s perverzní nostalgií vzpomíná na svá pubertální léta a zhlíží se v hlavních hrdinech, ačkoliv by se do těch let nevrátil ani za zlaté prase,“ komentuje jeden z diváků . Dále se střetávají rozdílné názory, pro jakou věkovou skupiny je tento seriál dobrý. „Tvůrcům, ale slouží ke cti fakt, že pod slupkou tohoto humoru můžeme naleznout cenné rady a ponaučení, které bych já osobně v dospívání určit velmi ocenil,“ je názor jedné strany. „První, co ale musím říct je, že tohle není seriál pro děti. Upřímně bych to asi nepustil 18letým dětem, natož 15letým,“ je opačný názor na toto téma. Je jasné, že každý se musí rozhodnout sám zda je tento seriál pro něj, dokonce ani dospělý člověk nemusí zvládnout takovou várku oplzlé komedie. Ovšem, když se tyto informace k dětem nedostanou tímto způsobem, tak jakým?

Zobrazeno 176 krát
Naposledy upraveno: ne., 21. květen 2023 16:43
Pro psaní komentářů se přihlaste