so., 21. leden 2023 10:22

Kauza Tate

Andrew Tate během zápasu v roce 2014 Andrew Tate během zápasu v roce 2014 Zdroj: Lumared, Wikimedia CC BY-SA 4.0
Nedávno otřáslo internetem zatčení kontroverzního influencera Andrewa Tatea. Pokud nemáte tušení, kdo to je, asi nejste sami. Po spoustě kontroverzních výroků mu smazali účet sítě jako Instagram či TikTok, následně se stal součástí policejního vyšetřování a nyní i hrozí, že přijde o svůj majetek.

Andrew Tate stručně a jasně
Narodil se prvního prosince 1986 ve Washingtonu. Po rozvodu rodičů se s matkou a bratrem přestěhoval do Británie. V roce 2005 začal s kick-boxem, roku 2009 pak vyhrál svůj první pohár a mistrovský titul získal o dva roky později. Následně začal nabízet placené kurzy a členství na svých stránkách. V roce 2016 se objevil v britské reality show Big Brother, tam se poprvé širší veřejnosti odhalily jeho rasistické a homofobní názory. Po šesti dnech byl z pořadu odstraněn, údajně kvůli videu, na kterém měl páskem uhodit ženu. Dotyčná i Tate ovšem poté prohlásili, že jsou přátelé a že vše, co se na videu odehrávalo, se odehrávalo se souhlasem obou zúčastněných.

Počátky podnikání: Trénink na mužsko-ženské interakce a webcam studio
Na svých online stránkách nejprve nabízel tréninky interakcí mezi muži a ženami, následně si zřídil webcam studio, využívajíc své přítelkyně jako zaměstnankyně. Společně se svým bratrem Tristanem zaměstnával až 75 modelek, které měly mužským volajícím nalhávat vymyšlené smutné příběhy. Tate následně uvedl, že takto vydělal miliony (dolarů), dokonce přiznal, že jeho business model byl čirý podvod.

Podnikání v plném proudu: Hustler’s University
Také spravoval stránku Hustler’s University (v překladu ‚podvodníkova univerzita‘), kde členové platili v přepočtu 1 100 korun za měsíční členství, kde dostali instrukce, jak si vydělat peníze mimo tradiční zaměstnání (například v kryptoměnách, copywritingu či online prodeji) skrze předtočená videa a discord server. Nehledě na to, že stránka fungovala na principu multi-level marketingu. Do popředí se dostal v roce 2022, kdy přiměl členy své „univerzity“, aby postovali videa s ním na své sociální sítě, za účelem zvýšení zájemu právě o Hustler’s University. V srpnu téhož roku stránka nahromadila více než sto tisíc odběratelů. V ten samý měsíc byla ovšem zrušena z důvodu odstoupení agentury, která předplatné zařizovala, taktéž zmizelo multi-levelové marketingové schéma. Tate se ovšem nevzdal a nyní provozuje prakticky to samé, jen pod jiným názvem: „The Real World“ (česky „skutečný svět“), spuštěn byl v říjnu 2022.

Bany a kontroverze
Tate na sebe upozornil hlavně svými výroky na sociální síti Twitter. Vyjadřoval se například k sexuálnímu obtěžování, za které podle něj oběť nese spoluvinu. Bohužel se vyjadřoval i k mentálnímu zdraví, v roce 2017 napsal, že deprese není reálná. Díky svým ultrapravicovým postojům se mu otevřely dveře k americkému podcastovému králi konspiračních teorií Alexu Jonesovi. Následně spustil lavinu výroků orientovaných proti ženám, například „ženy patří do domácnosti“, „ženy neumí řídit“ či „ženy patří mužům“. Po nařčení, že jeho sociální sítě by mohly být skluzavkou do extrémismu pro jeho sledující, Tate řekl, že „pouze hraje komický charakter“. Tři z Tateových účtů zabanoval sám Twitter, ovšem po odkoupení sítě Elonem Muskem mu byly navráceny. V srpnu minulého roku jeho účty smazaly i Facebook a Instagram, což mu zapříčinilo ztrátu 4,7 milionu sledujících. Jeho účet odstranil i TikTok (kde dlouho trendovalo jeho jméno jako hashtag) a to na základě toho, že obsah jeho účtu shledali „útočným, zastrašujícím, podněcujícím násilí či jinak dehonestujícím". Krátce na to zmizel jeho účet i z YouTube, svůj Twitch kanál si později smazal sám. I přes to se ovšem Tateův obsah objevuje na Facebooku, Instagramu i TikToku, prostřednictvím účtů jeho podporovatelů.

První policejní vyšetřování
V lednu 2015 byl Tate ve Velké Británii obviněn dvěma ženami ze znásilnění a jednou z opakovaného škrcení, svou vinu popřel. Vyšetřování bylo uzavřeno pro nedostatek důkazů. V roce 2017 se odstěhoval do Rumunska, kde je podle něj „korupce dostupná všem, policie chce při nahlášení znásilnění konkrétní důkaz a ženy vám tu, na rozdíl od západních zemí a jejich MeToo, nezničí život během okamžiku“.

Druhé policejní vyšetřování
Jedenáctého dubna 2022 dostala americká ambasáda v Rumunsku hlášení, že dívka, americká občanka, je držena proti své vůli v sídle Tateových. Policie následně vykonala prohlídku nejen v domě Tateových, ale i v jejich webcam studiu, kde našla čtyři ženy, dvě Američanky a dvě Rumunky. Oba bratři byli tenkrát vyslechnuti a následně propuštěni, byli považováni spíše za svědky než pachatele. 29. prosince 2022 ovšem policie zadržela oba bratry znovu, společně se dvěma ženami. Všichni jsou obviněni z obchodování s lidmi a organizovaného zločinu, jeden z nich je podezřelý i ze znásilnění. Bratři Tateovi jsou také obviněni z nucení žen k tvoření explicitního kontentu na stránky typu OnlyFans. Jejich majetek dosahující výše 4 milionů dolarů (88 milionů korun) byl zabaven. Pokud budou usvědčeni, propadne jejich majetek státu a použije se k odškodnění obětí.

Andrew versus Gretha
Krátce před svým zatřením si Tate stihl na Twitteru rýpnout do aktivistky Grethy Thunbergové, když se jí chtěl pochlubit svou sbírkou aut na spalovací motor. Gretha mu následně poslala e-mailovou adresu, kam může svůj seznam zaslat: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.. Tate jí odpověděl videem, ve kterém nešťastně figurovala krabice od pizzy z Rumunského řetězce. Krátce po zatčení se rychle roznesla fáma, že právě ona krabice pomohla s lokalizací bratrů Tateových, protože potvrdila, že se stále nacházejí v Rumunsku. Místní policejní složky však tuto informaci vyvrátily. Gretha si následně rýpla do Andrewa ještě jednou a to v odpovědi na jeho zatčení – „Toto se stane, když nerecyklujete krabice od pizzy.“ Její tweet se velice rychle stal nejvíce lajkovaným tweetem ze všech.

Sečteno, podtrženo
Sám Andrew Tate se označuje za sexistu a misogyna. Sám Andrew Tate řekl, že hraje komickou posavu. Sám Andrew Tate označil svůj byznys za podvod. Nemám co dodat, sečteno podtrženo, přestaňme dávat naši pozornost člověku, který si ji nezaslouží.

Zobrazeno 72 krát
Naposledy upraveno: ne., 22. leden 2023 20:35

Související články

Pro psaní komentářů se přihlaste