čt., 8. prosinec 2022 18:03

Každý se může stát Ježíškovým vnoučetem

Každý se může stát Ježíškovým vnoučetem Zdroj: Foto: Ježíškova vnoučata
Iniciativa nadačního fondu Českého rozhlasu už šesté Vánoce projektem Ježíškova vnoučata plní přání osamělým seniorům. Vánoce se blíží a i my můžeme udělat radost někomu, kdo třeba minulé Vánoce dárek od nikoho nedostal.

Projekt Ježíškova vnoučata funguje už od roku 2016. Novinářka Olga Štrejbarová si během svého natáčení uvědomila, že opuštění lidé tvoří často až třetinu obyvatel domovů pro seniory. Vánoční dárek nedostali často i několik let a svátky tráví sami. Rozhodla se to změnit a se svými přáteli splnila přání spoustě babičkám a dědečkům. O rok později se do projektu zapojil Český rozhlas.  Během fungování projektu se povedlo splnit už 70 tisíc přání. Od 14. listopadu odstartoval již 6. ročník, jehož hlasem je letos Jiří Langmajer.

A jak se zapojit? Stačí si na webových stránkách jeziskovavnoucata.cz vybrat ze seznamu přání, které bychom chtěli splnit. U každého přání je vysvětleno, proč si ho daný člověk přeje a proč by mu udělal radost. „Jedna naše seniorka, která si pravidelně přeje něco dobrého na zub, si letos přeje smažený řízek a pivo. Jiná seniorka by ráda domácí pečené perníčky, které voní, a krabičku cukroví,“ řekla pro iRozhlas Eva Šebová z domova pro seniory Manželů Curielových v Třebíči. A po následném kliknutí na tlačítko chci věnovat se člověk dostane na seznam volných přání, která čekají na splnění.„Následně přijde dárci e-mail s podrobnostmi. Až v tuto chvíli je přání zarezervované. A dárce čeká, protože současně jsou jeho údaje odeslány pověřenému pracovníkovi konkrétního domova, který se dárci telefonicky nebo e-mailem ozve,“  vysvětluje pro iROZHLAS ředitel zpravodajství Českého rozhlasu Jan Pokorný.

Nejčastěji si senioři přejí praktické věci pro každodenní využití jako třeba tepláky, deky nebo něco pro radost, například křížovky, plyšáky, cukroví, rádio. Někdy jsou ale přání nákladnější nebo obtížněji splnitelná, může se jednat o televize, invalidní vozíky, polohovací křesla. I to má ale své řešení a tím je veřejná sbírka, kam můžou dárci poslat finanční obnos. Za ten se dají nákladnější přání splnit také.Přestože se projekt snaží o osobní předání dárku od Ježíškova vnoučete, ne vždy to situace umožňuje. Partnerem projektu je DHL Express, který se stará o bezplatné doručení dárků. 

Do projektu Ježíškova vnoučata se lidé mohou hlásit a plnit přání až do Štědrého dne.

Zobrazeno 275 krát
Naposledy upraveno: čt., 8. prosinec 2022 21:57

Související články

GLOSA: Svatý Babiš v Prezidentském duelu
GLOSA: Svatý Babiš v Prezidentském duelu
  ne., 22. leden 2023 22:38
V Česku přibývá trans dětí
V Česku přibývá trans dětí
  čt., 19. leden 2023 22:31
Kauza Tate
Kauza Tate
  so., 21. leden 2023 10:22
Pro psaní komentářů se přihlaste