po., 24. duben 2023 18:45

KOMENTÁŘ: Jedno zpracování nám nestačí. Přestože jsme k seriálovým remakům skeptičtí, sledovanost je obrovská

ilustrační obrázek ilustrační obrázek Zdroj: autorka
Přinášejí nové inscenace inspirované původními díly něco nového, nebo pořád opakují tu samou pohádku? Po oznámení o novém seriálovém zpracování Harryho Pottera se přidalo i Twilight. Čísla hovoří, že o příběhy z již známých světů rozhodně stojíme

V posledních letech se roztrhl pytel s všemožnými seriálovými i filmovými remaky. Pro tvůrce to otvírá zlatý důl, jelikož jde většinou o známá a populární díla, která ihned po ohlášení nového pokračování spustí lavinu názorů jak pozitivních, tak negativních.

Člověk by řekl, že nikoho nebude pořád dokola bavit sledovat ten samý příběh se stejnou pointou. Vyvstává tedy otázka, jestli jsme odsouzeni pořád dokola konzumovat to samé, nebo nám mají nové remaky co nabídnout. S měnící se dobou vznikají další možnosti zlepšující technické provedení zpracování a přidání nových a neobvyklých úhlů pohledu na určitou věc. A co je na tom to nejlepší? Můžeme porovnávat původní dílo s novým zpracováním a vést na toto téma nekonečné diskuze. Pro mnohé ale zase může být novinka zklamáním, nejčastěji kvůli jinému obsazení herců, inkluzi menšinových skupin nebo prostě kvůli tomu, že novinka se podle nich nevyrovná originálnímu zpracování. 

Před pár dny byl oznámen nový seriál ze světa Harryho Pottera, který má znovu odvyprávět známý příběh z kouzelnického světa. Krátce poté americký web The Hollywood Reporter informoval o budoucím zpracování upírské série Twilight. O tom, že se rozhodně chceme dívat na televizní výtvory inspirované ve větší či menší míře již existujícími inscenacemi svědčí hned několik seriálů z poslední doby, ať už jde o nové Prsteny moci, Zaklínače či spin-off Hry o trůny Rod Draka, které se rozhodně těší velké pozornosti diváků. 

V případě Harryho Pottera jsou zatím nejhlasitěji slyšet negativní reakce. Přesto si myslím, že většina takových lidí stejně nakonec podlehne novému zpracování, a bude sledovat nové díly se stejným nadšením jako fanoušci. A pokud ne, tak ho aspoň pořádně zkritizují. Nicméně pořád to bude výhra pro tvůrce, kteří tak získají ještě vyšší sledovanost.  

Když se podíváme na filmový fenomén Pán Prstenů (2001-2003) u kterého jsme se nového zpracování dočkali o 19 let později, odpovídá to více méně době, po které bude přetočen i Harry Potter. A úspěch? Ten rozhodně nová série Prstenů moci sklidila. I přestože se na seriál shrnula obrovská vlna negativní kritiky, například kvůli hereckému obsazení či mnoha zbytečným scénám. To jí ovšem nezabránilo zisku statutu nejsledovanějšího seriálu vytvořeného Amazonem. Již během prvního dne od zveřejnění ho vidělo přes 25 milionů lidí. Na druhou stranu děj nekopíroval původní filmy, objevilo se v něm jen pár známých postav, jinak na rozdíl od výše zmíněných plánovaných sérií vyprávěl vlastní příběh. Takže těžko říct, jak budou fungovat nové adaptace z filmů na seriály. Pokud toho tvůrci správně využijí dostane se jim většího prostoru na to, aby se děj odlišil od filmu a představil nám něco nového a neokoukaného. 

Přestože nová zpracování budou pravděpodobně technicky zdařilejší a obsáhlejší, myslím, že k těm klasickým zpracováním se stále rádi budeme vracet.

Zobrazeno 305 krát
Naposledy upraveno: st., 26. duben 2023 13:05
Pro psaní komentářů se přihlaste