Lucie Červenková

Lucie Červenková

V loňském roce po celém světě, včetně Česka, došlo k nárustu onemocnění, proti kterým se můžeme chránit vakcinací. Proočkovanost se však snížila. Problémem se zabývá Světová zdravotnická organizace v rámci týdne očkování. Pokles proočkovanosti obyvatelstva částečně způsobila pandemie covidu-19, kdy mnoho lidí ztratilo důvěru v prospěšnost očkování.
I letos se skautské oddíly tradičně vypravily na Ivančenu, aby si připomněly skauty, kteří byli popraveni během odboje proti nacistům. Na vrcholu proběhla mše a slavnostní nástup. Účastníci na památné místo přinesli další kameny.
Přinášejí nové inscenace inspirované původními díly něco nového, nebo pořád opakují tu samou pohádku? Po oznámení o novém seriálovém zpracování Harryho Pottera se přidalo i Twilight. Čísla hovoří, že o příběhy z již známých světů rozhodně stojíme
V létě společnost RegioJet znovu obnoví spoje k moři do Chorvatska. České dráhy zase vypraví vlaky k Baltu a do několika dalších evropských metropolí včetně maďarské Budapeště nebo švýcarského Zürichu.
Město Těšín dělí státní hranice a zárověň řeka Olše na dvě poloviny. Většina Čechů na polskou stranu města zavítá zejména kvůli levným nákupům. Kromě početných obchůdků, lze ve městě najít mnoho hodnotných historických památek jako třeba Habsburský zámeček, pozůstatky Piastovského hradu, unikátní městské domy nebo vlastní Benátky kolem bývalého mlýna.
Na největším chráněném území v Česku vznikla nová stezka pro turisty. Je to jediná oblast, kterou obývají dohromady naše tři velké šelmy vlk, rys a medvěd. V posledních letech na území Beskyd dochází k postupnému nahrazení smrkových monokultur za původní dřeviny.
Správa železnic pracuje na přípravě vysokorychlostní trati, která by výrazně urychlila přepravu cestujících zejména na trase Praha - Brno – Ostrava. V plánu je i propojení trati se sousedními státy. Projekt za 800 miliard by z velké části financovala Evropská unie. Přestože se plán těší velké podpoře, mnoho lidí proti němu má výhrady. Zejména obyvatelé vesnic, přes které má trať vést, se obávají zhoršení životního prostředí. Z tohoto důvodu vzniklo i několik petic. Vysokorychlostní železnice se u nás může prodražit. Kvůli vzájemné blízkosti některých plánovaných stanic, by došlo k zpomalení přepravy a zvýšení nákladů na provoz rychlovlaků. Výstavbu železnice podporuje vláda.
Letos v květnu skončila rekonstrukce budovy bývalých jatek v Ostravě na ulici Porážková. Návrh na nový vzhled stavby vytvořil polský architekt Robert Konieczny. Momentálně prostory slouží jako hlavní sídlo městské galerie moderního umění Plato. Kolem galerie vzniká zelená oáza.