pá., 2. listopad 2018 19:39

Krzysztof Piątek: Chladnokrevný zabiják i obrovský srdcař

Typická Piątkova oslava vstřelené branky Typická Piątkova oslava vstřelené branky Zdroj: Italy Photo Press; italyphotopress.it
Když před letošní sezonou přestupoval Krzysztof Piątek z polské Cracovie do italského Janova za čtyři a půl milionu eur, šlo o takový běžný, nezajímavý přestup, kterých proběhne v přestupovém okně celá řada. Až bude přestupovat příště, částka bude pravděpodobně mnohem vyšší. Již nyní se hovoří o zájmu Barcelony! A o 50 milionech eur…

Slibné začátky

Piątek se narodil ve městě Dzierżoniów (česky Rychbach) nedaleko hranic s Českem. Zde i fotbalově vyrůstal, až si ho v 17 letech vytáhl prvoligový tým Zagłębie Lubin. Odtud zamířil za půl milionu eur do Cracovie, kde se vypracoval v útočníka číslo jedna a hlavně ve druhé sezoně byl velice platný, když vsítil 21 gólů, díky kterým skončil na třetím místě mezi střelci v celé Ekstraklase. To zaujmulo i v zahraničí, a tudíž se letos stěhoval na jeho zřejmě osudnou adresu – do Janova.

Umí překvapit

Prezident klubu Preziosi i trenér Ballardini s ním pro ligu počítali spíše na lavičku, a proto nastoupil do zápasu italského poháru proti Lecce. A byla to one man show. Hlavička, klička brankářovi, další hlavička a na závěr další „palice“. Čtyři střely na branku, čtyři góly. Na každý mu stačily méně než tři doteky s balonem. A soupeři mohli jen zatleskat. Zatleskat muži s devítkou na zádech, který je právě - víceméně sám - vyřadil z Copa Italia.

Vedení se tedy pochopitelně rozhodlo dát mu příležitost i v lize. Piątek se jim odvděčil perfektně. Dal gól Empoli a Janov slavil výhru 2:1. A místo v základní sestavě už nepustil. Naopak, začal sypat jeden přesný zásah za druhým. V dalším kole dvě branky v síti Sassuola, dále po gólu Bologni, Laziu, Chievu a Parmě, do toho znovu dva milimetrové projektily proti Frosinone. Podtrženo sečteno: sedm mačů, devět zářezů na pažbě tohoto polského pistolníka, kterého sám napodobuje při oslavě svých úspěšných zásahů. Spolu s góly v poháru není v top pěti evropských ligách lepšího střelce, bez nich je to pouze francouzská superstar Kylian Mbappé, který má v lize o branku navíc.

Hraje jako Kane či Higuaín

Chtělo by se tak říct, že Piątek je pouze hráč do vápna, zabiják nebo takzvaný „doklepávač“. Opak je však pravdou. „Není to však jen stroj na góly, obdivuju jeho velkorysost pro tým. Umí podržet balon, najde volné spoluhráče, bojuje, a když se brání, okamžitě se vrací,“ popisuje Ballardini. Ne nadarmo je přirovnávaný k útočníkům jako Kane nebo Higuaín. Jeho zarytost a obrovskou touhu vyhrát i za cenu sebezničení výborně dokumentuje scéna ze zápasu s Juventusem (1:1), kdy Piątek neuhlídal při rohu hvězdného Cristiana Ronalda a vzteky div nevytrhal celý trávník. Odvděčil se však skvěle vybojovaným balonem před vyrovnávacím gólem.

A právě proto bude „nový Lewandowski“, jak mu v rodném Polsku říkají, velice žhavým zbožím už na zimním hráčském trhu. I přesto, že nedal „už“ tři zápasy gól. Ale v těžkých utkáních právě proti „Juve“, AC Milán a Udinese se rval. Rval se jako tygr. Nebo jako kovboj na Divokém západě. Tak ať mu to střílí i nadále.

 

Zobrazeno 1469 krát
Naposledy upraveno: út., 6. listopad 2018 15:56
Pro psaní komentářů se přihlaste