út., 28. září 2021 18:00

Letošní titul Strom roku putoval do Pardubického kraje. Vítězem se stala Zpívající lípa v Telecí

Zpívající lípa Zpívající lípa Zdroj: Strom roku
Anketa strom roku má podpořit aktivní péči o stromy a představit veřejnosti zajímavé stromy v jejich okolí. Jubilejní 20. titul vyhrála zpívající lípa s 2 635 hlasy, kterou v minulosti ve svých dílech zmiňovali například Alois Jirásek, Tereza Nováková nebo třeba Bohuslav Martinů.

Zpívající lípu nominovala ředitelka Olga Kosíková za Základní mateřskou školu Telecí. „Děti na podporu našeho stromu uspořádali výstavu, koncert, zpívání u lípy a dokonce ji natočili i vlastní film,“uvedla. Druhé místo patří stromu s přízviskem Dubisko valašisko tvrdé z Kozlovic na Frýdecko-Místecku s 1 783 hlasy.

dubisko_copy.jpgDubisko valašisko tvrdé

Pověst
Památná Zpívající lípa nebo také Lukásova lípa patří mezi nejmohutnější a nejstarší stromy v české republice. Její stáří je odhadované na více jak 700 let. Své přízvisko “Zpívající” si získala na základě pověsti z husitských dob, kdy hluchý bratr Jiroušek opisoval u lípy žalmy a hlasitě je zpíval. Zpěv se nesl dutinou stromu a stvořila se tak velká ozvěna.

V rámci ankety mimo jiné funguje Nadace Partnerství, kam lidé ve zpoplatněném hlasování poslali téměř 7 500 hlasů a díky tomu se podařilo vybrat čtvrt milionu korun. Obnos Nadace Partnerství rozdělila jako grant mezi letošní finalisty a Stromy hrdiny.

Zobrazeno 97 krát
Naposledy upraveno: út., 28. září 2021 18:58
Pro psaní komentářů se přihlaste