po., 4. duben 2022 11:09

Naší formaci se semifinále nepodvedlo a ani já nebyl na play-off připravený, říká útočník florbalové Sparty Jakub Kolstrunk

Jakub Kolstrunk, hráč ACEMA Sparty Praha Jakub Kolstrunk, hráč ACEMA Sparty Praha Zdroj: ACEMA Sparta Praha
Florbalovou superligu zakončí každoroční Superfinále, které se již tradičně odehraje v pražské O2 Areně. Na vytoužený vrchol chtěl se svým týmem postoupit i útočník Jakub Kolstrunk, jehož týmu byla vystavena stopka v semifinále. Jakub si v play-off sérii nevedl dle očekávání a s jeho pozdější rolí ve třetí lajně se nedokázal sžít.

Jakub „Kostra“ Kolstrunk začal svoji florbalovou kariéru v Ústí nad Labem, se kterým dokázal postoupit do nejvyšší florbalové soutěže. Po sestupu Ústí se rozhodl přestoupit do ACEMA Sparta Praha. Ve Spartě odehrál svoji třetí sezonu a sám cítil, že letos byla největší šance na postup do Superfinále. Ve čtvrtfinále si Sparta poradila s FBŠ Bohemians poměrem 4:2 na zápasy. V semifinále je vyřadil loňský finalista Florbal Mladá Boleslav.

Roli kanonýra jste nenaplnil, kladete si vyřazení za vinu?
Za vinu si to nekladu. Pořád jsme jeden tým, síly jsme měli letos rozloženy do všech tří formací a nikdo tu sérii nestrhl na naši stranu. Pozice kanonýra už není tak výrazná, moje role se letos hodně změnila oproti předchozím sezonám. Musel jsem dělat černou práci a já si myslím, že tuhle roli jsem splnil. Samozřejmě v play-off jsem formu hledal, a bohužel nenašel. Za vinu si akorát dávám, že jsem se na vyřazovací boje nepřipravil lépe fyzicky.

Jak byste zhodnotil základní část?
Vždy to může být lepší, ale čtvrté místo není špatné. Sice jsme měli cíl skončit v první trojici, ale z hlediska rozvoje naší hry jsme udělali velký pokrok. Zlepšili jsme hru na míčku, obranu a sehráli jsme před play-off lajny, což je vždy důležité.

Čtvrté místo berete jako úspěch?
Jako úspěch přímo ne, ale je to určitý standard, který bychom jako Sparta měli každou sezonu naplnit.

Ve čtvrtfinále na vás zbyla FBŠ Bohemians, co jste od série očekával?
Hráli jsme s nimi několikrát, rivalita mezi oběma celky je obrovská, proto jsme věděli, že sérii bude rozhodovat bojovnost. Byli jsme připraveni na to, že jejich hra se odvíjí od hry jejich první pětky, na kterou jsme se extra připravovali. Oproti Bohemce máme výhodu tří vyrovnaných lajn, z čehož jsme chtěli hodně těžit.

Vedli jste 3:0 na zápasy, nepřišlo poté uspokojení?
Vždy se říká, že udělat ten poslední krok je nejtěžší, což se nám potvrdilo. Bohemka změnila styl hry, rozložila sílu jejich prvního útoku do dvou lajn, což nám dělalo problémy. Zcela po právu se do série vrátili, když vyhráli dva těsné zápasy. V šestém zápase se štěstí přesunulo na naši stranu a v rozhodujících nájezdech jsme vyhráli.

Takže se spíše zlepšil soupeř, než zhoršil váš tým?
Určitě. Bohemka se prostě zvedla a hrála o dost lépe. Asi jsme to lehce podcenili, protože se to za stavu 3:0 na zápasy nabízelo, každopádně zlepšení soupeře byl určitě pádnější důvod zdramatizování série.

V semifinále na vás čekal vítěz základní části z Mladé Boleslavi, cítili jste se jako outsideři?
Jasně že cítili. Boleslav se do finále probojovala sedm let v řadě. Role outsidera nám ale myslím vyhovovala. Věděli jsme, že na Boleslav je vyvinutý mnohem větší tlak, jak z médií, tak z jejich vedení. Omladili tým a už to nebyl tak dominantní celek, jak tomu bylo před lety. Věřili jsme si na ně a série tomu myslím odpovídala. Málokdo čekal tak vyrovnanou sérii, ale chtěli jsme postup, takže vyrovnanost série nemůžeme brát jako úspěch.

Dvě výhry proti Boleslavi neberete jako úspěch?
Rozhodně ne. Série se vyvíjela tak, že jsme po čtvrtém zápase mohli vést v sérii 3:1 a situace se mohla vyvinout úplně jinak. Bohužel jsme jeden zápas těsně nezvládli a v dalším jsme zcela vyhořeli. Náš tým byl letos nejsilnější za poslední dekádu. Myslím, že jsme i v několika zápasech byli lepším týmem, ale nedokázali jsme to dotáhnout do úspěšného konce. Minimálně sedmý zápas jsme si zasloužili, je to velká škoda.

Téměř každý zápas vás soupeř přestřílel, stejně jste dokázali vyrovnat sérii na 2:2, brankář a produktivita se dají považovat za pozitivum této série?
Benymu ta série vyšla celkem dobře. Co měl chytit, tak chytil. Řekl bych, že tam bylo pár situací, kde jsme mohli být daleko více hladoví a produktivní. Často jsme za vyrovnaného stavu měli mraky šancí, ale nedokázali jsme je využít. Navíc soupeři skvěle zachytal brankář, takže produktivitu jako velké pozitivum nevidím, na druhou stranu jsme úplně nevyhořeli.

Co si myslíte, že sérii rozhodlo?
Asi zkušenosti. Boleslav umí hrát s klidem na míčku, ten klidně drží několik minut, což je pro bránící tým velká nepříjemnost. Dalším rozdílem byla určitě připravenost ve finálním momentu. Sérii za mě rozhodl pátý zápas v Boleslavi, kde nás soupeř k ničemu nepustil a zkušenostně nás přejel. Asi ještě nejsme na takové úrovni, abychom udělali ty důležité mezikroky od prvního semifinálové zápasu k vytouženému Superfinále.

Superfinále se obejde opět bez Sparty, jak to letos mrzí?
Mrzí to samozřejmě hodně, protože jsme po letech vyhráli zápas v semifinále, což se nám dlouhodobě nedařilo. Být dvě výhry od finále bolí a člověk nikdy neví, jestli to nebyla nevyužitá životní příležitost, protože nemůžeme vědět, kolik šancí ještě dostaneme. Kvality na postup jsme měli, ale asi to pořád chce ještě makat, aby to příště klaplo.

V semifinále jste zůstal za očekáváním, dva body v šesti zápasech je od vás velmi málo, co se stalo?
Myslím si, že jsem celkově nebyl dobře připraven na play-off. Před play-off jsem se zranil, což mě vyřadilo z přípravy. I proto jsem fyzicky nebylo dobře připraven. Trenéři mě stáhli do třetí lajny, která má jiné úkoly, než na které jsem zvyklý. Tahle role mi moc nesedla. V sérii s Boleslaví naši lajnu minula forma. Zde to bereme hodně na sebe, protože si myslím, že jsme soupeřovu třetí lajnu měli přehrát.

Za dvanácti zápasů jste nasbíral čtyři body, jste z výkonů v play-off zklamán?
Jsem zklamán, nebyl jsem na to jednoduše připravený. Role třetí lajny mi v produktivitě nepomohla, se spoluhráči jsem nebyl dostatečně sehraný a každým zápasem se mi snižoval herní čas. Čtvrtfinále nám ještě vyšlo, jako formace jsme končili v plusu, ale bodový příděl mě minul. S Boleslaví to od naší formace nebyla dobře sehraná série a zaslouženě jsme do zápasů nenastupovali tak pravidelně, což herní pohodě též nepomáhá.

Co vás čeká v následující době?
Určitě regenerace, sezona byla hodně dlouhá. Odehráli jsme snad nejvíc zápasů, co jsme kdy sehráli. Musíme se zregenerovat, vyléčit drobná zranění a připravit se na následující sezonu, která si myslím, že bude zlomová.

Zlomová v čem?
Myslím, že máme ten potenciál se do finále dostat. Věřím, že když se ještě lépe připravíme, tak to dokážeme. Fyzická příprava je z naší strany dobrá. Kondiční trenér ví, co dělá, což by měla být naše výhoda oproti ostatním celkům.

Příští sezonu opět v dresu Sparty?
Ano.

 

Zobrazeno 289 krát
Naposledy upraveno: pá., 8. duben 2022 22:19
Pro psaní komentářů se přihlaste