út., 13. říjen 2015 15:31

Plzeňští hokejisté nečekaně na prvním místě

Po loňské průměrné sezóně a odchodu dvou opor – Dominika Simona a Vojtěcha Mozíka do zámoří, se od hokejistů HC Škoda Plzeň nečekaly žádné zázraky. Také proto, že kromě mladšího ze sourozenců Hossů, Marcela Hossy, nepřivedla Plzeň adekvátní náhradu za hráče z reprezentačního kádru pro letošní MS v České republice. Tým ze západu Čech se rozhodl vsadit především na dravé mládí doplněné o pár zkušených hráčů. Výsledkem této chemie je po jedenácti odehraných zápasech překvapivé první místo a jednadvacet bodů.

Pro plzeňskou Škodu byl důležitý především začátek soutěže, kdy v prvním kole porazila svého západočeského rivala z Karlových Varů rozdílem třídy 5:1. Tento výsledek byl podkladem pro psychickou pohodu do dalších zápasů. Vydařený začátek plzeňských hokejistů zaznamenali i „perníkáři“ z Pardubic, když doma Plzni podlehli 1:4. Pak přišly ze strany škodováků dva nepovedené výkony, domácí zápas proti Liberci a utkání v Olomouci. Ovšem od té doby se Západočechům daří, protože bodově naprázdno vyšli jen v posledním zápase s Třincem a vedou tabulku o dva body před Libercem, Kometou Brno, Spartou Praha a Olomoucí, která má ale dva zápasy k dobru.

Základem úspěchu plzeňských hráčů jsou především třetí třetiny, ve kterých vynahrazují nevydařené první dvě. Ukázkovými příklady jsou zápasy s Litvínovem, Hradcem Králové nebo zápas s pražskou Spartou. HC Verva Litvínov měla v Plzni po dvou třetinách skvělý náskok tří gólu, ale bojovnost plzeňských dovedla zápas do prodloužení, kde dokázali domácí hokejisté dokonat obrat. To v Hradci Králové dokázal tým z Plzně během třetí třetiny vsítit dokonce pět branek a z východočeské metropole si odvezl vítězství 6:2. V pražské 02 aréně, kam se sparťané nastěhovali místo momentálně prvoligové Slavie, sice Škoda na vítězství nedosáhla, ale tři góly plzeňských ve třetí části opět zápas minimálně zdramatizovaly, protože Sparta porazila Plzeň až v prodloužení a nezískala tak plný počet bodů.

Výraznou posilou jsou benjamínci týmu

Dosažení kladných výsledků zajišťuje také to, že se na gólech podílejí všichni hráči mužstva, včetně benjamínků Davida Skleničky a Richarda Kristla, kteří si ve svých devatenácti letech připsali první extraligové branky, a jejich o rok staršího kolegy Dominika Kubalíka, který v zápase s Pardubicemi zaznamenal hattrick. Velmi produktivní jsou i letní posily Marcel Hossa, který má na svém kontě osm bodů, a navrátilec Jaroslav Kracík. Ten je na tom ještě lépe, protože s deseti body vede kanadské bodování mezi plzeňskými hráči. „Takhle jsem si to představoval, lepší to být nemohlo. Věděl jsem, že hokej umím, a proto záleželo, kolik dostanu prostoru na ledě a zda si sedneme v lajně. Zatím vše vychází," řekl po vítězném zápase s Mladou Boleslaví dvaatřicetiletý Kracík.

Jestli budou ve vydařených výkonech hráči Plzně pokračovat i nadále se dozvíme až v příštích týdnech, nicméně už teď můžeme mluvit o překvapení, že se tým, byť jen po deseti kolech, dostal do vedení tabulky Tipsport extraligy.