út., 28. březen 2017 15:45

Pod pokličkou Jednoho světa: jak se organizuje festival

Plakát festivalu Jeden svět Plakát festivalu Jeden svět Zdroj: Jedensvet.cz
Mezinárodní lidskoprávní festival Jeden svět je v plném proudu. Až do soboty probíhá promítání snímků v prostorách kina Metropol a Muzea umění Olomouc, nechybí ani bohatý doprovodný program. Tématem letošního osmnáctého ročníku je Umění spolupráce. Jak si s přípravou festivalu poradili organizátoři? Funguje ono umění spolupráce i mezi nimi?

Za uspořádáním olomouckého Jednoho světa stojí tým pod křídly hlavních koordinátorek, Zuzany Marešové a Jany Gajové. Tím, že organizaci mají na starost ve velké míře studenti, se olomoucký dílek skládačky festivalů Jednoho světa odlišuje od těch ostatních. V jiných městech akci zajišťují například v rámci poboček Člověka v Tísni nebo v kinech, kde se promítá. „Je to fajn, učíme se jeden od druhého, radíme si a když člověk něco náhodou pokazí, je to sice problém, ale ne až tak velký, řekla bych,“ popisuje Simona Pazderníková, koordinátorka seniorských projekcí.

Svůj tým koordinátorky popisují jako různorodý, živý organismus. „Musím říct, že jsme kolikrát byli překvapení, jak se týmu dařilo. A to i přesto, že to byli opět z velké části nováčci, z nichž někteří nejen, že nikdy nepracovali na žádném festivalu, ale ani nedělali žádnou podobnou práci,“ říká Jana.

Samy mají ale praxe dostatek. „Moje první zkušenost s pořádáním filmového festivalu přišla před čtyřmi lety, a to s Jedním světem v Olomouci, tenkrát ještě jako člen týmu fundraisingu a doprovodného programu. Pak následovaly práce na Academia Film Olomouc, Ji.hlavě a pražském Jednom světě. Olomoucký Jeden svět spolu se Zuzkou koordinujeme už třetím rokem,“ vypráví Jana.

Role pořadatele není vždy samý med. Mezi potíže patřil leckdy obtížný kontakt s lidmi. „Můj největší problém byl zbavit se strachu z telefonování a komunikace s neznámými lidmi,“ přiznává se Simona. „Ale celé je to o překonávání sebe samého, o učení se nových věcí a hlavně dávání energie do něčeho, co má potěšit druhé,“ dodává.

Při práci na podobném projektu je bezpochyby důležité umění spolupráce. Právě tímto tématem je zastřešený letošní ročník. Inspirací pro jeho vznik byla společnost a stav, v němž se momentálně nachází. „Nedávné události ve světě poukázaly na to, že umění spolupráce není samozřejmostí, ale schopností, na které je třeba neustále pracovat. Na druhou stranu, je úžasné s kolika příklady perfektně fungující spolupráce se stále můžeme setkávat,“ vysvětluje ideu festivalu koordinátorka Zuzana. Cílem je zaměřit se na oba póly a filmy mají být demonstrací toho, jak by spolupráce měla, nebo naopak neměla vypadat.

Jeden svět Olomouc je jedním z nejstarších filmových festivalů v Olomouckém kraji a také jediným z nich, který se zaměřuje výhradně na lidská práva. Podle organizátorky Zuzany lákadlo osmnáctého ročníku představuje kvalitní výběr filmů a koncerty kapel Flash the Readies a Cold Cold Nights. 

Zobrazeno 2467 krát
Naposledy upraveno: st., 29. březen 2017 21:42
Pro psaní komentářů se přihlaste