po., 26. únor 2024 09:44

Poločas lineupu Rock for People – jaké jsou zatím pocity?

festival Rock for People festival Rock for People Zdroj: Rock for People - oficiální stránky
Hradec Králové – nacházíme se kousek za polovinou časového odstupu mezi minulým a letošním ročníkem jednoho z největších hudebních festivalů České republiky. Ve slavném adventním kalendáři jsme se dozvěděli spoustu jmen – včetně dalších 3 headlinerů. Den po Vánocích se nám dostavilo také dalších 13 kapel. A nyní se nabízí otázka, jaké jsou pocity z dosavadního lineupu.

Způsob, kterým jsme se během svátků dozvídali kapely, byl jako každý jiný rok. Na Instagramu Rock for People se vždy objevil příspěvek s obrázkovými indiciemi. Ty mohly znamenat buďto název kapely, alba nebo písně. Poté se vždy o půlnoci dalo otevřít okénko na oficiálních stránkách. Takto se hádala převážná většina lineupu, který máme k dnešnímu dni k dispozici. Tímto způsobem – pro festival prakticky tradičním – se odhalila jména zbývajících 3 hlavních koncertů. Ve středu vystoupí The Prodigy, ve čtvrtek The Offspring a v sobotu Yungblud. Páteční večer bude zakončen skupinou Bring Me the Horizon, o kterých jsme věděli již dříve. Dále se objevují kapely jako Sum 41, Pendulum, Bad Omens, Parkway Drive a mnohé další.
Po celou dobu hádání a oznamování kapel se dalo vždy rozpoznat z komentářové sekce, jaké mají fanoušci pocity ohledně lineupu. A tento rok jsou bohužel negativní jako nikdy předtím. „Obrovské zklamání. Nalákali jste nás na BMTH a kalendář začal nadupanými The Offspring a potom jen jedno zklamání za druhým.“ „Kdy oznámíte něco známého?“ Komentáře podobné těmto rezonují skoro každým příspěvkem jakékoliv oznámené kapely.

Kdy už oznámí něco nového? A bude to konečně rock?
Vysoký počet negativních komentářů by se dal vysvětlit možná tím, že předešlé dva ročníky byly opravdu přeplněné celosvětově známými jmény. Výběrem například Green Day, Skillet, Fall out Boy, Slipknot, Papa Roach, Machine Gun Kelly apod. Také se objevují komentáře ohledně faktu, že festival vybírá čím dál méně kapel, které korespondují s názvem Rock for People - to znamená, na pódiích se hraje podle fanoušků málo rockové hudby.

Co se týče výskytu známých jmen, do jisté míry se dá tento argument pochopit. Je pravdou, že například můj hudební vkus předešlé ročníky oslovily daleko více než ten nadcházející. Ale vše se nemůže vnímat jen černě nebo bíle. Jedná se o festival. Hlavní myšlenkou takových akcí je oslavovat hudbu jako takovou. Také by měly být festivaly chápány spíše jako prostor k objevení nového, ne pouze k poslechnutí starého. Pokud jsou lidé nespokojení s tím, že se na Rock for People neobjevila žádná z jejich oblíbených kapel, mohou jednoduše zainvestovat do samostatného koncertu.

S komentáři ohledně názvu Rock for People se festival setkává již několik ročníků po sobě. Ředitel festivalu Michal Thomes objasnil v rozhovoru, že sice celá myšlenka akce začala jako oslava rockové hudby, ale dnes se snaží o multižánrový festival, akorát si ponechává jméno. „Platí, že Rock for People je a do budoucna i bude multižánrový festival, ačkoli tomu název možná tolik neodpovídá. Přejmenovávat se už nebudeme,“ znějí jeho slova z rozhovoru.

Jaké jsou tedy pocity?
Já osobně se na festival těším. Přiznávám, že ve srovnání s ročníky 2022 a 2023 se jedná o ten nejslabší. Zároveň mi však přijde, že takovou negativitu si určitě nezaslouží. Přeci jen, ještě nebylo oznámeno vše.

Naprosto chápu ze strany festivalu uchýlení k různým žánrům – jednoduše se snaží pokrýt co největší masu lidí. A dle mého názoru se jim tento úkol daří. Možná, že ne na každou kapelu budu zpívat z plných plic a tancovat. Určitě se ale bude opět jednat o nezapomenutelný zážitek plný nových objevů.

Zobrazeno 300 krát
Naposledy upraveno: po., 26. únor 2024 19:50
Linda Jindrová

1. ročník oboru žurnlistika

@lindt.jind

Pro psaní komentářů se přihlaste