út., 30. květen 2023 16:37

Před 81 lety českoslovenští výsadkáři zabili tyranského nacistu

Fotografie lokace, kde došlo k atentátu. Fotografie lokace, kde došlo k atentátu. Zdroj: Neznámý, archiv Univerzity obrany v Brně
Na konci května si připomínáme výročí operace Anthropoid, šlo o parašutistický výsadek vedený rotmistry Jozefem Gabčíkem a Janem Kubišem na území Protektorátu Čechy a Morava. Hlavním cílem této operace bylo zlikvidovat říšského protektora a šéfa RSHA Reinharda Heydricha. Důvodem k atentátu byly popravy předních členů ilegální vojenské organizace Obrana národa po příchodu Heydricha do Prahy.

27. května 1942, několik minut po půl jedenácté projíždí čtvrtí Libeň černý mercedes kabriolet, kterým říšský protektor jezdil ze svého sídla v Panenských Břežanech na Pražský hrad. Vůz zpomaluje v ostré zatáčce, kterou právě také projíždí tramvaj. Toto místo výsadkáři vybrali právě proto, že auto musí změnit rychlost. Gabčík situace využívá a střílí, jenže samopal selhal, Heydrich v otevřeném voze vstává a střílí. V tu chvíli útočí Kubiš bombou, která vybuchuje mimo vůz u zadního kola, Heydricha zasáhly střepiny z karoserie a zraněný upadl na sedadlo auta. Zmatené situaci přihlíží několik kolemjdoucích i cestující z poškozené tramvaje. Oba útočníci se rozbíhají mimo dosah ochranky, každý na jinou stranu. Na akci se podíleli i další výsadkáři a také účastníci odboje, kteří se nakonec ukryli v pravoslavném kostele Cyrila a Metoděje. Kvůli zradě Karla Čurdy všichni zahynuli.

Heydrich na následky zranění zemřel 4. června. Jako odpověď na atentát byl protektorátem ihned ten den vyhlášen civilní výjimečný stav a zákaz nočního vycházení. Dále všichni, kteří měli účast na spáchání atentátu, včetně rodinných příslušníků, byli zastřeleni. Nacisté vypálili obce Lidice a Ležáky a v souvislosti s útokem zabili víc než 2000 lidí. Na místě atentátu v Praze-Libni byly na památku činu českých a slovenských parašutistů pojmenovány některé okolní ulice a stojí zde také památník Operace Anthropoid.

Zobrazeno 161 krát
Naposledy upraveno: pá., 2. červen 2023 13:21

Související články

RECENZE: Deník Věrky Kohnové
RECENZE: Deník Věrky Kohnové
  út., 5. září 2023 20:48
Pro psaní komentářů se přihlaste