st., 24. duben 2019 00:15

RECENZE: Spolu i sám – jaké je turné Tomáše Kluse?

Tomáš Klus zazpíval i v Krnově Tomáš Klus zazpíval i v Krnově Zdroj: Facebooková stránka Kofola Music Clubu Krnov
Od vydání Klusova posledního alba Spolu uplynulo už více než půl roku a doprovodné turné se pomalu blíží ke konci. V pátek 19. dubna zavítal i do krnovského Kofola Music Clubu. Jaký tedy jeho koncert byl?

Jedním slovem úžasný. Kapela byla samé překvapení už od začátku koncertu, kdy se zpěvák vynořil za diváky a za doprovodu Cílové skupiny se prodíral k pódiu napříč davem nadšených fanynek a fanoušků. Jakmile se dostal nahoru, chopil se kytary a začala ta pravá podívaná. Diváci se postupně přidávali jak zpěvem, tak tancem, a struny praskaly jedna za druhou.


Tříhodinový koncert hudebníci pojali jako průřez celou dosavadní tvorbou. Díky mísení starších písniček s těmi novějšími nabral koncert rychlých obrátek a uvolněné atmosféry, neboť ke zpěvu se tak mohlo připojit více lidí. Třešničkou na dortu byly skladby z alba Spolu. Právem. Jsou dynamické, nápadité a svou energií si o koncertní podobu přímo říkají.


Největší pochvalu si ale zaslouží osvětlovač, který si s reflektory pohrál opravdu na jedničku. Hra světla výborně doplňovala atmosféru večera. Navíc podtrhovala význam zpívaného. Světla často nemířila přímo na Kluse, ale vytvářela před ním jakýsi mlžný opar, který odpoutával pozornost od osoby zpěváka a tím pádem nutil posluchače věnovat více pozornosti textu. Místy reflektory zhasly úplně a až teprve kontrast světla a tmy dodal hudbě tu správnou hloubku.

 

Odklon od folku a společenské bubliny
Jedinou výhradu mám ke změnám žánru některých starých písniček. Chápu, že poslední deska se nesla ve znamení hudebních experimentů, ale opravdu si nemyslím, že je to důvod pro posun od písničkářské tradice k metalu u tak zavedených hitů, jako je Marie. Celkově mi připadá, že Klusovi sedí lépe folk a indie, rock je podle mě krokem vedle.


Pokud bych chtěla být opravdu hodně kritická (což nechci), podotkla bych, že snaha otevírat celospolečenský dialog v sociální bublině vlastních fanoušků vyznívá na prázdno. Pokud člověk na koncert přišel, znamená to, že s Klusovými názory na politiku, ekologii a světový mír souzní a diskuse se nekoná. Na druhou stranu není od věci, když názory „sluníčkářského“ typu zaznívají ve veřejném prostoru, lhostejno od koho. Jen je otázka, jak široký mohou mít dopad…


Vzhledem k tomu, že jsem z koncertu odcházela nadšená, tím končím přehnanou kritiku i spekulace o zpěvákově poslání, nechť si každý udělá vlastní obrázek.

 

Můj celkový dojem z koncertu byl nad očekávání dobrý. Klus byl vtipný, ale ne teatrální či přehnaně patetický, a místo nadbytečného prezentování vlastní osoby nechal promlouvat svoji hudbu. Všechno klapalo také po technické a organizační stránce, takže za mě obrovská spokojenost.

Hodnocení: 95%

Zobrazeno 866 krát
Naposledy upraveno: ne., 28. duben 2019 17:32
Pro psaní komentářů se přihlaste