čt., 15. duben 2021 12:59

Sally Rooneyová a její Krásný svět

Mileniálská spisovatelka píše o své generaci stejně, jako by psala o sobě Mileniálská spisovatelka píše o své generaci stejně, jako by psala o sobě Zdroj: Jonny L. Davies
Vycházející literární superhvězda Sally Rooneyová svou koncentrovanou normálností a zdánlivou fádností zobrazovanou ve svých románech čtenáře uklidňuje a zároveň ve společnosti vyvolává diskuzi o životech a problémech tzv. mileniálů. Po jejích velmi úspěšných románech Conversations with Friends a Normal People se můžeme těšit na Beautiful World, Where Are You.

Kniha Beautiful World, Where Are You bude opět, stejně jako bestseller Normal People, pojednávat o mezilidských vztazích. Najdeme zde postavy spisovatelky Alice, skladníka Felixe, Eileen procházející si rozchodem a Simona, jejího kamaráda z dětství. Parta přátel, kteří se mezi sebou mísí, milují, sdílí strach z budoucnosti a hledají kýžený Krásný svět.
Literatura od mileniálů pro mileniály je v dnešní době žádanou kategorií. Jsou příliš staří na young adult, ale příliš mladí na prózu z Wall Street. Situace, ve které se celý svět nachází, pouze vybízí k tomu číst o „nepodstatných“ problémech lidí, jako jsme my. Možná kvůli tomu, že doma mezilidské vztahy v nám dobře známé formě, nenavážeme. Možná kvůli hledání řešení svých vlastních problémů nebo čistě kvůli odvedení pozornosti od žlutých vykřičníků a nápisů breaking news.

Příběh „Normálních lidí“ Marianne a Connella by se mohl zdát jako všední hlavně tím, že příběh podobného ražení se stal za život mnoha čtenářům. Marianne a Connell, nejprve spolužáci s rozdílnými společenskými statusy, spolu tajně přátelí, ale Connell díky zachování svého postavení Marianne, jakožto bohatou, ale velmi nepopulární přítelkyni poníží a opustí.
Setkávají se opět na vysoké škole, kde se jejich role vyměnily, Marianne je populární v kolektivu a Connell je vyvrhelem. Jako mladí dospělí řeší problémy s penězi, kariérou, ale například i depresivními stavy, kterými si oba hrdinové v knize prochází. Rooneyová v knize dle kritik pracovala s fluditou popularity a společenského statusu, ale zvedala i otázky psychického i fyzického násilí ve vztahu.

Román Normal People byl v návaznosti na celosvětový úspěch ve spolupráci BBC a Hulu přetvořen i do seriálové podoby, který ještě více zdůraznil tělesnost, kterou spisovatelka ve své knize popisuje. Syrovost autorčiných slov se na televizní obrazovky překlenula skvěle a pouze prohloubila atmosféru a obrazovost knihy.

Absolventka Trinity College vydala svůj debut s názvem Conversations with Friends v roce 2017 a hned se dostala do povědomí publika jako jedna ze zástupkyň mileniálských spisovatelů. Největší boom ale přišel o rok později, kdy vydala román Normal People, hořkosladkou výpověď o životě dvou mladých lidí, jejichž cesty jsou osudem spojovány a rozdělovány.

Beautiful World, Where Are You vychází v angličtině 7. září a můžeme pouze debatovat o tom, zda se vyrovná Normal People, kterým si Rooneyová nejen zvedla laťku opravdu vysoko, ale zároveň se její jméno dostalo na seznam autorů, které je záhodno sledovat.

 

Zobrazeno 272 krát
Naposledy upraveno: čt., 15. duben 2021 17:45

Související články

Pro psaní komentářů se přihlaste