út., 7. březen 2023 18:06

Survivor Česko & Slovensko vs. Robinsonův Ostrov

Ilustrační foto Ilustrační foto Zdroj: edna.cz
Počátky show Survivor sahají až do Spojených států, kde popularita této soutěže stoupla natolik, že zde bylo odvysíláno již 40 řad. Nyní se už nejedná jen o záležitost Ameriky, neboť vznikají různé verze této show i v jiných zemích, a Česká republika a Slovensko zkrátka nemohli být výjimkou.

Od roku 2017 si český i slovenský národ mohl konečně vyzkoušet, jaké to je být 3 měsíce na ostrově na vlastní pěst. Česko šílelo, neboť spousta z nás na takzvaném Survivoru (česky Kdo přežije) vysílaném na kanále Prima Cool, vyrůstala. Robinsonův ostrov na základě velkých ovací v roce 2018 natočil, a následně vydal i druhou řadu.

Robinsonův ostrov sklidil velkou pozornost hned první řadou, a patřil mezi nejsledovanější pořady tehdy. Oproti Survivora však obsahoval jednotlivý díl často jen jednu soutěž, a to bývalo hodně málo. Na druhou stranu šlo vidět, že se soutěž tolik nedržela přímo striktně stereotypu amerického Survivoru, a tak byla v jistých zvratech ve hře originálnější.
‚‚Se sestrou jsme pravidelně sledovaly každý díl Robinsonova Ostrova, kde bylo více ukázáno dění na ostrově, ačkoliv se mi často zdálo, že některé věci mohly být vytržené z kontextu, a byla tak uměle utvořená dramata. Oproti první řadě Survivoru, kde to bylo víceméně jen o hrách, tak byly celé díly dramatičtější a napínavější. Hlavním aspektem je také to, že v RO nebyly součástí hry celebrity," sdílela svůj názor na reality show, Eliška Mikesková.

V současnosti se vysílá již druhá řada Survivoru Česko & Slovensko. Princip soutěže je úplně stejný, akorát s rozdílem v účasti již zmíněných československých celebrit, a jiným už ne tolik originálním názvem. Mezi fanoušky tohoto fenoménu však vznikají rozepře. Co bylo lepší? Jaká forma této soutěže zaujala diváky více, a proč?

‚‚Viděl jsem jak dříve vysílaný pořad Robinsonův ostrov, tak i Survivor, a musím říct, že Survivor v českém podání bylo veliké zklamání. Jednotlivé díly vypadaly pokaždé stejně, včetně soutěží, které byly na jedno brdo a až moc dlouhé, takže časem výrazně omrzely. Co se týče soutěžících, tak se mi nelíbí zapojení celebrit. Je mi jasné, že se režiséři snažili o větší sledovanost diváků, ale u mě tento nápad nezabodoval. Mám radši, když od začátku jednotlivé soutěžící poznávám. Taky si myslím, že neznámým soutěžícím případná výhra dokáže změnit život více než právě celebritám,“ vylíčil svůj názor student a fanoušek této reality show, Jakub Slavík

Ve většině případů je však kromě celebrit největším rozdílem a mínusem pro diváky délka. Aktuální Survivor vysílaný na komerční televizní stanici Nova, trvá spolu s mnoha reklamními přestávkami déle než dvě hodiny. Mnozí se domnívají, že důvodem zbytečně dlouhých dílů, je turecká produkce, která má na starosti hned několik projektů Survivor pro různé země. První řada tak sklidila značnou kritiku, jelikož díly často obsahovaly zbytečné scény, rozhovory o ničem a často záběry, na které se nedalo zkrátka koukat. To vše show zbytečně protahovalo.
‚‚Vadí mi také, že oproti RO soutěžící v Survivoru dostali na počátku různé deky a předdělané místo na spaní. To byl opravdu o dost větší luxus, než měli soutěžící v předešlé verzi. Na druhou stranu musím podotknout, že jako večerní bizár na pobavení to svou funkci splňuje. Je to koneckonců koukatelná show, a když se člověk nudí a nemá Netflix po ruce, proč ne" doplnila Eliška.

Současná druhá řada však ukazuje, že se produkce poučila, a tak si dává na finálním výsledku více záležet, a díky toho sledovanost napříč platformami stoupá. Soutěže jsou i tak dosti zbytečně protahované, ale rozhovory a různé zpovědi účastníků hry dávají o dost větší smysl. O délce jednotlivých dílů však můžeme nadále spekulovat.
Co je tedy lepší? To nelze přesně říci, neboť obojí má své plusy a mínusy. Můj osobní pohled na tuto soutěž se ale nijak neliší od mých respondentů, a tak jsem "tým Robinsonův Ostrov," i já.

 

Zobrazeno 102 krát
Naposledy upraveno: út., 14. březen 2023 08:40
Pro psaní komentářů se přihlaste