pá., 20. duben 2018 17:23

Taktika "tankování" v NBA narůstá

NBA Draft Lottery NBA Draft Lottery Zdroj: lakersnation.com
USA - Zraky fanoušků zámořského basketbalu se momentálně upírají k šestnácti týmům bojujících v Play-off. Další se bitva se ovšem rozjíždí i na druhé straně tabulky. Čtrnáct manšaftů, jenž se  letos do Play-off nepodívaly, momentálně upírají svou pozornost k nadcházejícímu draftu. Některé kvůli prohře v prodloužení v posledním kole, jiné ovšem dělaly vše pro to, aby na draftu měly co nejlepší pozici.

Tankování. Pro fanouška znalého NBA, popřípadě jiných severoamerických uzavřených lig bez možnosti sestupu, stará známá. Každá sezóna v NBA začíná draftem nových nadějných basketbalistů. Draft se koná zhruba měsíc a půl po finále NBA. Pořadí na draftu se určuje loterií. Všech čtrnáct celků má šanci na získání první volby v draftu. Ovšem jejich šance jsou odstupňované podle jejich umístění. Vezmeme-li tedy letošní sezónu, pak nejlepší celek, který se nepodíval do Play-off (letos Denver Nuggets), má šance na získání první volby na draftu půl procenta. Jejich šance je tak pouze teoretická. Tým s nejhorší bilancí má šanci na výhru v loterii 25 procent. Losují se však pouze první tři volby. To znamená, že tým na posledním místě má zajištěnou nejhůře 4. volbu na draftu.

 

Kde tkví problém?

Týmy jsou si velice dobře vědomy tohoto principu. Stačí deset až patnáct kol nové sezóny a už víme, kdo se soustředí na to dostat se do Play-off a kdo pomýšlí na přebudování týmu, doplnění mladíky a co možná nejvyšším postavením na draftu. Takzvané tankování je v USA již dobře zaběhlý pojem. Týmy, které ví, že nemají šance uspět v Play-off a nebo se do něj ani dostat, ho hojně využávají. Pro takové týmy není výhodné se umístit těsně pod čarou, ale je lepší některé zápasy prohrát a mít tak co největší šance v draftové loterii.

Tankování tady vždy bylo a vždy bude. Bohužel se už začalo dostávat do nekontrolovatelných výšin. Letos se do pomyslného „tankovacího závodu“ zapojilo osm týmů. Před dvěma měsíci tedy vypadal spodek tabulky NBA, po odehrání asi šedesáti zápasů, následovně.

20 výher – Chicago Bulls

19 výher – Brooklyn Nets

18 výher – Sacramento Kings

18 výher – Phoenix Suns

18 výher – Orlando Magic

18 výher – Atlanta Hawks

18 výher – Dallas Mavericks

18 výher – Memphis Grizzlies

 

Z tabulky je jasné, o co týmům jde. Snaží se vyhrávat domácí zápasy ovšem i v tomto ohledu jsou spíše neúspěšní, než úspěšní. Na hřištích soupeřů jim pak nedělá problém prohrát o třicet nebo čtyřicet bodů. Mnohem častějším jevem je však vedení tankujícího týmu po třech čtvrtinách a následný comeback druhého týmu, který si zajistí vítězství. Bohužel dnes netankují tři, čtyři týmy, ale sedm až devět týmů a výrazně viditelněji.

NBA v čele s jejím komisařem Adamem Silverem už podniklo prvotní kroky proti omezení této praktiky. Od následující sezony se tak budou losovat čtyři první volby na místo nynějších tří. Výraznějšího upravení se dočkaly také procentuální šance na získání nejlepší volby v draftu. Do teď byly následující 25 – 19,9 – 15,6 – 11,9 – 8,8 – 6,3 pro šest nejhorších týmů NBA. Od nové sezony by pak šance měly být upravené takto: 14 – 14 – 14 – 12,5 – 10,5 – 9. Změny se týkají i ostatních míst. NBA si od této proměny slibuje, že se méně týmů bude snažit tankovat pro draft a namísto toho se budou snažit spíše udělat radost svým fanouškům výhrami. 

 

Letošní šance na 1. volbu v draftu:

25% - Phoenix Suns (21-61)

19,9% - Memphis Grizzlies (22-60)

13,8% - Dallas Mavericks (24-58)*

13,8% - Atlanta Hawks (24-58)*

8,8% - Orlando Magic (25-57)

5,3% - Chicago Bulls (27-55)

5,3% - Sacramento Kings (27-55)

2,8% - Brooklyn Nets Cleveland Cavaliers (28-54)**

1,7% - New York Knicks (29-53)

1,1% - Los Angeles Lakers Philadelphia 76ers (35-47)**

0,8% - Charlotte Hornets (36-46)

0,7% - Detroit Pistons Los Angeles Clippers (39-43)**

0,6% - Los Angeles Clippers (42-40)

0,5% - Denver Nuggets (46-36)

*- týmům se stejným počtem výher se zprůměrují jejich šance

**- volba v draftu vyměněna do jiného týmu

Zobrazeno 1380 krát
Naposledy upraveno: út., 24. duben 2018 09:07
Pro psaní komentářů se přihlaste