ne., 11. září 2022 06:31

Vládu bez důvěry bych vnímala jako podkopání demokracie, říká Zdena Kašparová

Příspěvek Zdeny Kašparové po volbách do Poslanecké sněmovny PČR na podzim 2021 Příspěvek Zdeny Kašparové po volbách do Poslanecké sněmovny PČR na podzim 2021 Zdroj: Archiv Zdeny Kašparové, Facebook
Zatím je ještě studentkou buněčné biologie a vedoucí skautského oddílu, zastává však také post místopředsedkyně Mladých Starostů a nezávislých na celostátní úrovni i v rodném Olomouckém kraji, kde za toto hnutí kandidovala i v uplynulých parlamentních volbách. Přestože se do Poslanecké sněmovny neprobojovala, věří, že se díky většímu zastoupení žen v politice začnou řešit dlouho opomíjená témata. „Už teď je ale známo, že třeba manželství pro všechny nepodpoří Petr Fiala ani Marian Jurečka,“ upozorňuje dvaadvacetiletá Zdena Kašparová.

Začneme u skautingu. Co vnímáte jako velké nebezpečí pro rozvoj skautského hnutí?
To je velmi zajímavá otázka. V demokratické společnosti žádné nebezpečí nevidím, jelikož už třicet let fungujeme bez nějakého zásadního omezení skautské činnosti. Nebezpečí vždy přišlo ruku v ruce s nastolením nějakého totalitního režimu, ostatně stačí se podívat do historie, jak se skauty zacházeli nacisté a komunisté.

Proč vlastně skauti byli trnem v oku všem totalitním režimům?
Bylo to kvůli tomu, že skauti byli naučeni přemýšlet demokraticky a mít své vlastní názory, což se v totalitě nepřipouštělo. Všechny totalitní režimy chtěly jejich názory umlčet a vnutit jim oficiální ideologii, což většina skautů nepřipustila, a proto byly skautské organizace zakázány jako úplně první.

Skaut je organizací apolitickou, ale mnoho skautů vstupuje do politických stran, ponejvíce do Starostů, TOP 09 a zúčastňují se demonstrací Milionu chvilek. Je to správné?
Tato otázka se v poslední době hodně řeší. Junák sám o sobě je organizací apolitickou. Jeho členové, stejně jako všichni ostatní lidé, ovšem mají určité politické preference. Důležité je hlavně to, aby své názory nevnucovali ostatním členům v oddíle. Já osobně jsem členkou Mladých Starostů a nezávislých, ale své názory nikomu nevnucuji. Na druhou stranu, skauting vede svoje členy k občanské aktivitě, a proto se nemůžeme divit, když se na akci spolku Milion chvilek objeví vskutku početná skupina skautů. Rozhodně na tom není nic špatného, protože ti lidé se snaží něco dělat s politickou situací, která podle nich není v pořádku.

 

Fiala ani Jurečka stejnopohlavní manželství nepodpoří

 

Do Poslanecké sněmovny se letos dostalo nejvíce žen v historii, tvoří celou čtvrtinu parlamentu. Jaká opomíjená témata se díky tomu začnou řešit?
Domnívám se, že už jenom tím, že se do Sněmovny dostalo tolik žen, tak se otevřelo téma rovné šance, na které se v poslední době začalo klást důraz. Doufám, že se začne více řešit například zvýšení trestů za znásilnění, které by snad konečně mohlo projít.

A jak to vypadá s uzákoněním stejnopohlavního manželství?
Co se týče manželství pro všechny, tak to je na jednotlivých poslancích. Já bych samozřejmě hlasovala pro, myslím si, že láska je jedna a není potřeba ji rozdělovat. Ovšem chápu, že někdo třeba kvůli otázce víry bude hlasovat proti.

Už teď je známo, že ani Petr Fiala, ani Marian Jurečka toto nepodpoří. Pan Jurečka navíc před volbami pronesl dost nešťastný výrok, že na schválení stejnopohlavního manželství bude záviset účast lidovců ve vládě. Vůbec se mu nedivím, že to vzápětí odvolal. Na tomhle přece nemůže záviset otázka vzniku vlády. My nikoho nebudeme nutit, aby hlasoval pro, tak doufám, že nikdo nebude chtít po nás, abychom hlasovali proti.

Koalice PirSTAN a SPOLU již dříve oznámily, že nebudou jednat o vládě s hnutím ANO. Co byste řekli na vládu ANO a SPD, která by vládla bez důvěry Poslanecké sněmovny pod patronací prezidenta Miloše Zemana?
Záleží na panu prezidentovi, koho pověří sestavením vlády. Samozřejmě by měl postupovat podle Ústavy, tedy oslovit někoho, kdo má reálnou šanci mít nadpoloviční většinu ve Sněmovně, a ten poté sestavit vládu s důvěrou Poslanecké sněmovny. Takovým člověkem je pan Fiala. Kdyby tu byla vláda bez důvěry, tak bych to vnímala jako podkopání dem

Zobrazeno 71 krát
Naposledy upraveno: út., 30. srpen 2022 19:36
Pro psaní komentářů se přihlaste