so., 30. listopad 2019 00:38

Za stavu 1:1 odvolal faul. Pavelka měl hokejku jinde, řekl zlínský Fořt

Útočník hokejistů Zlína Tomáš Fořt. Útočník hokejistů Zlína Tomáš Fořt. Zdroj: Jiří Zaňát/hokej.zlin.cz
Zlín – Potřetí za sebou se hokejisté Zlína radovali v Tipsport extralize z výhry. Na konci listopadu v domácím prostředí zdolali Litvínov 3:1. O poslední gól Beranů se postaral Tomáš Fořt, jehož střela do prázdné brány při soupeřově hře v šesti mohla vypadat jako snadný úkol. Realita byla ovšem jiná.

Do konce zápasu nezbývaly ani dvě minuty. Hosté z Litvínova ztráceli na zlínské Berany jeden gól a sáhli k risku bez brankáře. Místo vyrovnání ale přišla pojistka na vítězství domácího týmu. Do kotouče se opřel křídelník první formace Tomáš Fořt a rozvlnil síť v prázdné kleci.

Z pohledu diváka snad nejlehčí možný způsob, jak může hokejista skórovat. Jenže zdání klame, což potvrdil i sedmadvacetiletý útočník. „Led nebyl úplně dobrý a ztížil mi práci. Ze stejného důvodu trochu utrpěla i celková hra, nebyla tolik uspořádaná,“ přiznal po utkání v mix-zóně u kabiny, kde se slavily důležité tři body.

Proroctví ze šatny se naplnilo

Zlín a Litvínov spolu před pátečním vzájemným soubojem sousedili ve spodní části tabulky. Od sebe je dělily pouhé tři body. Navíc platilo, že kdo jako první získá další plný bodový zisk, dotáhne se na Vítkovice. Pomyslnou hozenou rukavici sebrali z ledu rychleji Východomoravané a díky lepšímu průběžnému skóre ostravský celek dokonce předskočili.

Proti Litvínovu se ale hráči ctící žlutomodrou kombinaci pořádně nadřeli. V údolí řeky Dřevnice dlouho platil nerozhodný stav 1:1 a už to vypadalo, že se půjde do prodloužení. „Bylo to náročné na hlavu. Na druhou stranu jsme věřili, že zápasů, ve kterých jsme hráli dobře a přesto prohráli, bylo už dost. Moc nám to sice nelepilo, ale chtěli jsme urvat aspoň výhru v prodloužení nebo na nájezdy,“ prozradil Fořt.

Čtyři minuty před vypršením třetí třetiny ale z náhodné akce udeřil centr čtvrté beraní řady Fryšara. „Po druhé třetině ještě někdo v šatně říkal, že pár minut před koncem padne gól. Skutečně to tak dopadlo,“ poznamenal Fořt, který si ještě předtím vysloužil ovace celého stadionu.

Odměna za fair-play

Zkraje závěrečné desetiminutovky chtěli rozhodčí vyloučit litvínovského obránce Tomáše Pavelku za nedovolený zákrok právě na plzeňského rodáka. Ten ovšem faul sám odvolal. Krásné gesto fair-play!

„Nejdřív jsem si myslel, že jsem na něco stoupl, brusle mi hned podjela. Na osmdesát procent jsem tušil, že hokejku měl (Pavelka – pozn. red.) někde jinde a nestoupl jsem mu na ni. Navíc ještě pískli držení, když už, tak měli písknout podrážení. Podle mě to faul nebyl, proto jsem ho odvolal,“ vysvětlil.

Hokejový osud byl pak ke Zlínu vstřícný. Litvínov mohl odskočit do vedení při velké šanci Petružálka, bývalý reprezentant ale odkrytou bránu minul. „Možná to byla právě odměna za odvolaný faul,“ pokrčil rameny s úsměvem ve tváři Tomáš Fořt.

Proti Litvínovu zaznamenal svou celkově třetí trefu v sezoně. Třetí za pouhých sedm zápasů. Víc jich kvůli zranění ramene zatím nestihl. „Ještě to není úplně ono, ale na to se vůbec nechci vymlouvat. Moje rameno není důležité. Důležité je, abychom zvládali zápasy, jako byl ten s Litvínovem,“ má jasno hráč, který ve své dosavadní kariéře prošel Třebíčí, Havířovem či Olomoucí.