čt., 14. březen 2019 21:16

Brno uvedlo muzikálový hit Poslední loď

Gideon a Meg Gideon a Meg Zdroj: ČTK
Brno - Hudební scéna Městského divadla Brna uvedla 16. února jednu z nejočekávanějších premiér této sezóny. Stingův původní muzikál Poslední loď v režii Stanislava Moši, který dojme kolektivním cítěním i sociálním motivem. Na jednu z repríz se dokonce chystá i sám autor.

Městské divadlo Brno je první v rámci Evropy, které toto představení uvedlo. Světová premiéra se konala v roce 2014 na Broadwayi a o rok později získala hned dvě nominace na Cenu Tony „Poslední loď jsem viděl poprvé na Broadwayi v New Yorku v roce 2014 a toto dílo mě okamžitě strhlo svou výjimečností, originální hudbou i příběhem. Ve své původní podobě se přesto neuvádělo dlouho a Sting jej postupně přepracoval. Viděl jsem potom muzikál ještě při jeho britské tour,“ uvedl režisér Stanislav Moša.

Hudebně muzikál vyniká především v pompézních hromadných scénách, kde divák ocení nejen Stingovu hudbu, ale také brněnské orchestrální zpracování. „Původní Stingovo dílo uváděné na Broadwayi doprovázelo jen šest muzikantů. My jsme s jeho svolením udělali zcela novou hudební aranž s třicetičlenným orchestrem,“ řekl jeden z dirigentů představení Dan Kalousek pro Deník.cz

Titulní role tohoto zpracování obsadili například Radka Coufalová, Dagmar Křížová, Dušan Vizázek nebo Zdeněk Junák.

Celý příběh se odehrává v prostředí anglických loděnic, kde sám Gordon Matthew Thomas Sumner, světově známý pod pseudonymem „Sting“ vyrůstal. Práce na lodích zaměstnávala po mnoho let většinu tamních mužů, ale dávná sláva těchto doků a lodí, které z nich vypluly, už pominula. Co si ale teď počít? Je řešením rozebrat poslední nedokončenou loď, která v přístavu kotví, rozprodat její díly a zajistit tak zlomek původních pracovních míst? Místní dělníci se rozhodnou, že ne. Musí přece existovat i jiná cesta.

Další neopomenutelnou dějovou linkou je dávná láska hrdiny muzikálu Gideona Fletchera a Meg Dawsonové, kterou před sedmnácti lety opustil na své cestě za jiným - lepším životem a nevěděl při tom, že jejich vztah má daleko hlubší, nesmazatelný aspekt a sice dceru, ke které si bude muset po letech najít cestu.

Zobrazeno 1854 krát
Naposledy upraveno: pá., 15. březen 2019 20:49
Pro psaní komentářů se přihlaste