pá., 30. červen 2023 17:59

Den pozemního vojska po čtyřech letech se zahraničními účastníky

Záběr z akce Záběr z akce Zdroj: Armáda ČR
Staršice - Stovky kusů současné i historické vojenské techniky, dynamické ukázky, bojová vozidla Armády ČR i zahraničních partnerů či přelet Vzdušných sil. To nabídl 23. ročník Dne pozemního vojska Bahna 2023. Akci si podle organizátorů nenechalo ujít 50 tisíc diváků.

Po čtyřech letech se v původním měřítku odehrála ukázka výzbroje současných i historický armád Bahna 2023. Průběh události v minulých letech narušila pandemie koronaviru. Ročník 2020 byl zrušen úplně, předloni mohli diváci sledovat pouze online přenos. Zahraniční vojáci se na tankodrom Bahna u Strašic v Brdech vrátili až letos. Statické ukázky během sobotní akce nabídla i vojska sousedních států. K vidění byl nový rakouský transportér Pandur EVO, polský minomet Rak, německá vozidla Puma nebo slovenská samohybná houfnice Zuzana.

Z novinek ve výzbroji české armády si diváci mohli prohlédnout mobilní rušič Starkom či původně německý tank Leopard 2A4, který ČR získala darem za pomoc Ukrajině. „Mohu vám s potěšením oznámit, že za tři roky se zde po Bahnech budou prohánět vojáci ve švédských CV90,“ avizovala další nákupy ministryně obrany Jana Černochová (ODS).

Dynamické bojové ukázky Armády ČR již tradičně doplnily také historické ukázky v režii Muzea na demarkační linii a klubů vojenské historie. První z těchto ukázek připomněla tzv. kombinovaný oddíl, symbolickou československou jednotku vytvořenou na západní frontě na sklonku druhé světové války. Druhou historickou ukázku pořadatelé naopak zasadili na někdejší východní frontu do bojů 1. československého armádního sboru proti vojsku rozpadajícího se nacistického Německa.

Podle odhadů organizátorů bývalé vojenské cvičiště Bahna v sobotu navštívilo více než 50 tisíc diváků.

Zobrazeno 411 krát
Naposledy upraveno: po., 10. červenec 2023 11:50
Pro psaní komentářů se přihlaste