st., 31. březen 2021 22:51

Novým rektorem Univerzity Palackého senátoři zvolili Martina Procházku

Dosavadní děkan Fakulty zdravotnických věd Martin procházka byl zvolen za kandidáta na pozici rektora Univerzity Palackého. Jmenovat jej bude prezident Miloš Zeman. Dosavadní děkan Fakulty zdravotnických věd Martin procházka byl zvolen za kandidáta na pozici rektora Univerzity Palackého. Jmenovat jej bude prezident Miloš Zeman. Zdroj: Vojtěch Duda
Olomouc - Na Hané už je jasno! Novým nejvyšším představitelem olomoucké akademické obce se po Jaroslavu Millerovi stane padesátiletý rodák z Ostravy Martin Procházka, dosavadní děkan Fakulty zdravotnických věd, který uspěl ve středečních volbách.

V rámci více než čtyřhodinového zasedání Akademického senátu UP se rozhodovalo o budoucnosti celé univerzity. Ve 13:00 nejprve odstartovala devadesátiminutová debata senátorů s jednotlivými kandidáty, po ní následovala samotná volba, která probíhala tajným hlasováním.
V prvním kole neuspěl ani jeden kandidát, nejvyšší počet hlasů, a to jedenáct, obdržel Martin Procházka. Sedm senátorů volilo Tomáše Opatrného, pět Jiřího Lacha. Ani jeden hlas nezískal Martin Kudláček. Jeden hlas zůstal neplatný.
Do druhého kola tak postoupil Martin Procházka spolu s Tomášem Opatrným. Vítězný kandidát získal ve druhém kole 14 hlasů z 24 možných, tedy nadpoloviční většinu.
„Neumím si představit slavnostnější chvíli v profesním životě, možná promoce na medicíně byly podobně emočně vypjaté,“ komentoval už s úsměvem ve tváři ve své slavnostní řeči vítězný kandidát  Procházka. Nezapomněl poděkovat končícímu rektorovi Jaroslavu Millerovi.
„Od dalšího dne začínáme se svým týmem pracovat pro univerzitu. Věřím, že budu moci, spolu s akademickým senátem, univerzitu za čtyři roky předávat tak, abych s hrdým hledím mohl říct, že jsem vykonal velmi dobrý kus práce,“ řekl Procházka, který také prozradil, že se stane pouze řadovým lékařem a své rektorské pozici se bude věnovat naplno.
Předseda akademického senátu nyní předá výsledky volby ministru školství a prezidentské kanceláři. Do funkce nového rektora jmenuje prezident Miloš Zeman.
Martin Procházka bude nejvyšším představitelem Univerzity Palackého pro funkční období od 1. května 2021 do 30. dubna 2025.

Zobrazeno 61 krát
Naposledy upraveno: st., 7. duben 2021 13:18
Pro psaní komentářů se přihlaste