Agnesa Kiszková

Agnesa Kiszková

Frýdek-Místek - Vedení města rozhodlo, že historické objekty textilního průmyslu jsou místní zančkou. Tkalcovna tedy zůstane dominantou a demolici se tak vyhne. Průmyslové areály, které dlouho nikdo nepoužíval, se opět otevřou lidem a poskytnou jim byty i služby.
Skupina anonymních umělců pracuje na netradičním projektu.Chtějí vložit kryptoměnu Bitcoin do DNA myši při oplodnění nebo prostřednictvím geneticky upraveného viru. Ujišťují ochránce zvířat, že myš by dle jejich názoru neměla během experimentu přijít k úhoně.
Jiří Ševčík, vlivný teoretik umění, kurátor současného umění a dlouholetý pedagog Akademie výtvarných umění v Praze, dne 2.4.2022 zemřel.
Slovensko - Naposledy se festival Uprising konal v plné kapacitě v srpnu 2019. Poté epidemie koronaviru zmrazila dva ročníky festivalu. Nyní se vrací do Bratislavy a oslaví tak 15. narozeniny bez jakýchkoliv omezení.
Rusko - Ermitáž, nejvýznamnější ruské muzeum sídlící v petrohradském Zimním paláci, se kvůli válce ocitlo v mezinárodní izolaci. Pobočky v nizozemském Amsterdamu i nadace ve Velké Británii nebo Itálii přerušily s muzeem veškeré styky. Přestal se scházet také mezinárodní poradní sbor Ermitáže.
Praha - Pražský komorní balet připravuje novou premiéru nesoucí název Mraky důvěrné. Představení bude poprvé uvedeno v neděli 22. května 2022 v 19:00 v pražském Divadle na Vinohradech. Speciálně pro tento večer připravuje Petr Zuska, rezidenční choreograf Komorního pražského baletu, nové pětadvacetiminutové dílo Listy důvěrné. Choreografie je věnována dlouholetému mecenáši Ivanu Dunovskému.
Ostrava - Dům umění v Ostravě otevírá novou výstavu sochaře, malíře, kreslíře a pedagoga Maria Kotrby. Vernisáž zahájila výstavu 22. března 2022 v 17:00 a bude probíhat do 5. 6. 2022
V úterý 7. prosince děkan Daniel Vícha a primátor města Petr Korč odhalili tajemství, které ukrývala věž kostela sv. Jana a Pavla ve Frýdku-Místku. Nalezeny byly dva časové tubusy staré 107 let a v nich spousta překvapení, která nám tam předci zanechali.
Do Galerie výtvarného umění v Ostravě dorazila neskutečně propracovaná výstava Stevena Holla. Název putovní výstavy je STEVEN HOLL:Making architecture. Uskutečnila se v šesti zemích a od 22.9.2021 ji můžete vidět i v Ostravě. V koncertním sále v Ostravě se připavuje jeho dvanáctý projekt na který se návštěvníci mohou těšit.