po., 9. květen 2022 19:24

Umělci chtějí do DNA myší vložit bitcoin a prodávat jejich NFTs

Umělci by rádi začali dražit také myší fotografie prostřednictvím nezaměnitelných tokenů známých pod zkratkou NFTs Umělci by rádi začali dražit také myší fotografie prostřednictvím nezaměnitelných tokenů známých pod zkratkou NFTs Zdroj: Shutterstock
Skupina anonymních umělců pracuje na netradičním projektu.Chtějí vložit kryptoměnu Bitcoin do DNA myši při oplodnění nebo prostřednictvím geneticky upraveného viru. Ujišťují ochránce zvířat, že myš by dle jejich názoru neměla během experimentu přijít k úhoně.

"Chtěli bychom docílit toho, aby hodnota myši stoupala či klesala podle toho, jak kolísá cena bitcoinu. To znamená, že by naše myš za deset let klidně mohla mít cenu sta milionů dolarů, anebo být naopak naprosto bezcenná. Nesnažíme se ale stvořit nějakou zmutovanou příšeru. Jde o umělecký projekt, v rámci, něhož zkoumáme, jakou váhu společnost kryptoměnám přikládá," uvedli členové anonymní skupiny BitMouseDAO.

Aby dosáhli tohoto cíle, hodlají nejprve využít takzvané studené peněženky, tedy zařízení, do něhož se kryptoměny ukládají, přestože není připojené k internetu. Díky tomu budou schopni v offline režimu vygenerovat soukromý platební klíč, který je pro nákup kryptoměn nutný. Pokud by se klíč nepodařilo do myši vložit při oplodnění, dostanou ho do ní prostřednictvím geneticky upraveného viru. Ochránci zvířat se však podle nich nemusí obávat, že by zvířata přišla k újmě. Virus by neměl ohrozit žádné důležité životní funkce.

"Mluvili jsme o tom s lidmi z biotechnologické společnosti, kteří nás ujistili, že jde o zcela bezpečnou variantu, které se ve farmaceutickém průmyslu používá denně," informovali autoři projektu.

Momentálně se snáží vybírat peníze v crowdfundingové kampani. Slibují, že dárci kteří přispějí, dostanou první myší mláďata, která se geneticky modifikované samici narodí. Zatím se rozhodly investovat pouze jednotky nadšenců.

Když už budou mít myši platební klíč v sobě, umělci by rádi začali dražit také jejich fotografie prostřednictvím takzvaných nezaměnitelných tokenů známých pod zkratkou NFT. "Myší buňky, ve kterých je kód ukrytý, budou tímto způsobem dál žít a šířit se," dodala skupina.

Umělecké dílo s myší má být poctou britskému výtvarníkovi Damienu Hirstovi, kterého nejvíce proslavila zvířata (například koně či krávy) naložená ve formaldehydu.  Poté vypadala jako živá. Na mezinárodní scéně proslavilo Hirsta jeho dílo Fyzická nemožnost smrti v mysli někoho živého. jednalo se o 14 stop dlouhého tygřího žraloka naloženého ve vitríně s formaldehydem. Následovala řada více než padesáti děl spočívajících v naložení zvířat do formaldehydové lázně. Kromě žraloka byla k vidění i ovce, krává, hříbě, zebra, pes i ptáci. 

Zobrazeno 233 krát
Naposledy upraveno: ne., 15. květen 2022 17:53
Pro psaní komentářů se přihlaste