Železniční společnosti nabízí mnoho zajímavých spojení z tuzemska do zahraničních metropolí. Přes prázdniny dojde k posílení některých spojů a přidání nových cílových stanic. Cestování vlakem může být příjemnou změnou oproti ostatním dopravním prostředkům. Nejenže je to velmi udržitelný způsob cestování, ale také nabízí větší pohodlí než auto či autobus. Příjemným bonusem může být i obvyklé řazení restauračních a lůžkových vozů do dálkových souprav. Dopravci také nabízí různé slevy a výhody, takže je možné jízdenky koupit za lidové ceny. A kam tedy je možné vlakem vyrazit?
V poslední době získává na oblibě vlakové spojení k moři, a to buď k Baltu nebo na jih k Jadranu. Do chorvatských měst se dostanete RegioJetem už od 690 korun. Tyto vlaky budou od 6. června do konce letních prázdnin jezdit třikrát týdně do Rijeky, Záhřebu nebo Ogulinu. Ze zmíněných měst budou vyjíždět žluté autobusy, které turisty mohou dopravit do vzdálenějších přímořských letovisek Splitu, Bašky, Dubrovníku a dalších. Za příplatek si bude možné zakoupit místo v lůžkovém kupé a cestu tak pohodlně prospat.
Že jste v Chorvatsku už byli několikrát? V tom případě můžete zavítat na sever – k Baltu. Z České republiky jezdí přímé vlaky až do přímořského města Gdaňsk. Ideálním místem na výlet je Helská kosa, kterou tvoří písečné duny dlouhé 35 kilometrů a nachází se zde tulení záchranná stanice. Za návštěvu stojí i dřevěné molo v Sopotech, které je nejdelší v Evropě. Jízdenka u Českých drah z Ostravy vyjde na necelých 900 korun a vlaky jezdí i mimo letní prázdniny. Na kratší výlet se můžete vypravit do královského města Krakova nebo Varšavy.
Několik přímých spojů jezdí každý den do sousedního Rakouska nebo slovenského Popradu. I když jsou Tatry označovány za nejmenší velehory světa, nachází se zde nespočet možností, kam se vypravit na výlet. Pouze některé cesty, například výstup na Gerlachovský štít nebo Lomnický štít, je možné zdolat jen s horským průvodcem. Z Česka je také výhodné spojení do několika rakouských měst. Je libo si zajít na slavnou Vídeňskou kávu a Sacher dortík? Cesta z Brna do Vídně trvá necelé dvě hodiny, takže není na co čekat! Přímé vlaky jezdí také do Salzburku - rodiště Mozarta, Linze, který je vstupní branou do Alp nebo druhého největšího rakouského města Grazu. Od listopadu minulého roku je možné se svést nočním spojem z Prahy přes Rakousko až do švýcarského Zürichu.
Za relaxací a poznáváním památek je ideální maďarská Budapešť někdy přezdívaná perla Dunaje. Město se pyšní množstvím architektonických skvostů jako Budínský hrad, Řetězový most nebo Rybářská bašta, která nabízí výhled na monumentální budovu parlamentu. Perfektním místem pro odpočinek jsou proslulé geotermální lázně. Některé z nich byly postaveny už během osmanské nadvlády v polovině 16. století. K německým sousedům pak můžete zavítat do barokních Drážďan, kde se z Prahy dostanete za něco málo přes dvě hodiny nebo vzdálenějšího Berlína za čtyři hodiny.