Díky televizi Nova, která na přelomu tisíciletí vysílala Pokémony českým divákům, se dostaly „kapesní příšerky“ do povědomí velkého množství lidí, kterým ani slovo Pikachu není cizí, přestože často ani neví, odkud jej znají. Možná, že i vy si stále více či méně vybavujete úvodní píseň, za jejíž českou podobu stojí Petr Kolář. Možná vás to překvapí, ale pokémoni se ve světě stále těší obrovské oblibě, přestože je seriál primárně zaměřen na dětské publikum. Díky této neutuchající popularitě oslavil tento seriál čtvrtstoletí (téměř) nepřetržitého vysílání, přestože hlavní hrdina Ash nezestárl ani o jediný rok. V následujcích řádcích si představíme celou historii tohoto již legendárního anime.
1. generace - 1997-2002
Než se seriál poprvé představil japonským divákům, 1. generace Pokémonů si, jakožto herní série, odbyla premiéru 27. února 1996 na platformě GameBoy. Byly vydány dvě verze - Pokémon Red a Pokémon Green, ke kterým se později přidali i Pokémon Blue a Pokémon Yellow. Ve všech těchto verzích se hráč snaží získat osm odznaků po soubojích s trenéry stadionů, pochytat co nejvíc příšerek, porazit členy Elitní čtyřky a stát se šampionem tamního regionu. Hry se v zemi vycházejícího slunce staly okamžitě hitem a přispěly ke vzniku anime, které mělo (a doteď má) sloužit k propagaci her.
1. dubna 1997 se na TV Tokyo odvysílala první epizoda seriálu, který představil hlavního protagonistu, desetiletého Ashe Ketchuma (Satošiho v Japonsku). V den svých desátých narozenin, kdy také seriál začíná vyprávět svůj příběh, Ash zaspal a místo toho, aby dostal možnost vybrat si na cestu trenéra svého prvního pokémona mezi Charmanderem, Squirtlem a Bulbasaurem, na něj „zbyl“ nekamarádský Pikachu. Po sérii neúspěšných pokusů chytit jakéhokoliv pokémona si Ash proti sobě poštval hejno Spearowů, které zranilo Pikachu. Během jeho úprku se potkal s Misty, jejíž kolo si půjčil, aby co nejrychleji dovezl Pikachu do pokémonního centra. Ash se ale cestou vyboural a rozhodl se hrdinsky chránit Pikachu před hejnem Spearowů. Pikachu jej však zahnal mocným bleskovým útokem. Od tohoto momentu se Ash a Pikachu stali nerozlučení přátelé a rozhodli se stát šampiony oblasti Kanto, ze které Ash pochází. Postupně se skamarádili se zmiňovanou Misty a s trenérem stadionu v Cínovém městě Brockem. Naopak se stali terčem (respketive pouze Pikachu) zlé dvojice Rakeťáků Jessie a Jamese.
První rok vysílání se však příliš nevyvedl. Několik epizod muselo být cenzurováno z politických, sexistických či, bohužel, zdravotních důvodů. Vůbec prvním kontroverzním dílem, jenž byl odvysílán pro západní diváky až několik let po japonské premiéře, se stala 18. epizoda seriálu „Beuaty and the Beach“. Člen týmu Rakeťáci James v plážové soutěži nosil nafukovací poprsí, aby strhl pozornost obecenstva. Z tohoto důvodu sice byla epizoda bez problému odvysílána v Japonsku, avšak v Americe byl díl spatřen v televizích pouze jednou, a ještě vysoce cenzurován. Nicméně, pravděpodobně nejslavnější „zakázanou“ epizodou je 37. epizoda s názvem „Electric Soldier Porygon“. Po premiéře této epizody, jež obsahovala několikasekundovou stopáž rychle se střídající modré a červené barvy, muselo být několik stovek japonských dětí odvezeno do nemocnic kvůli epileptickým záchvatům. Seriál byl nucen přerušit své vysílání na dlouhé čtyři měsíce, aby proběhla kompletní analýza celého problému. Od dubna 1998, kdy se seriál vrátil na obrazovky, musí každé anime projít důkladnou kontrolou a nesmí se v žádné epizodě ani filmu objevit příliš rychle měnící se snímky.
Ashovi se nakonec postupně podařilo získat všech osm odznaků z bojů na stadionech, což jej kvalifikovalo na turnaj oblasti Kanto. Zde však vypadl v osmifinále.
Původně měl seriál skončit právě po turnaji oblasti Kanto, jeho producenti si však všimli obrovské popularity Pokémonů jak v Japonsku, tak po celém světě, a rozhodli se pokračovat v tvorbě dalších epizod. Další zastávkou Ashe a jeho přátel byly Pomerančové ostrovy, kde taktéž musel trenér z Oblázkového města získat odznaky, aby se mohl zúčastnit tamního turnaje. Ash posbíral všechny čtyři odznaky a po vítězství v šampionátu zaznamenal první velký úspěch jakožto budoucí mistr pokémonů.
Mezitím herní série konstantně nabírala na popularitě, což zapříčinilo v roce 1999 vznik 2. generace her, které se odehrávají v regionu Johto. Tamtéž zamířili i Ash a ostatní za novými dobrodružstvími. Ačkoliv se zde potkali s úplně novými pokémony a trenéry a cestovali novou oblasti, pro fanouškovskou komunitu patří tato dobrodružství stále pod první generaci anime seriálu. Mezi hlavní důvody patří fakt, že s Ashem putuje nezměněná sestava Misty a Brock a také fakt, že oproti následujícím generacím Ashovi nebyl změněn design oblečení.
Zatímco příběh z oblasti Kanto trval celkem 117 epizod (pokud připočítáme i ságu z Pomerančových ostrovů), dobrodružství z regionu Johto si vyžádaly epizod 122. I přestože se opět Ashovi podařilo získat všechny odznaky ke kvalifikaci na turnaj oblasti Johto, opět z něj vypadl, tentokrát ve čtvrtfinále po souboji s trenérem, jenž pocházel z pro něj úplně neznámé oblasti nazvané Hoenn. Po vypadnutí z tamního šampionátu se tvůrci seriálu rozhodli, že nastal čas říct sbohem Misty a Brockovi. Ash se tedy vypravil do oblasti Hoenn sám, pouze se svým věrným kamarádem Pikachu.
2. generace - 2002-2006
Jak se od té doby stalo zvykem, vůně nových dobrodružství zavedla Ashe a Pikachu do regionu, jenž se poprvé objevil v herní podobě, a bylo nyní cílem našich dvou hrdinů získat osm odznaků, potkat se s novými přáteli, trenéry a pokémony a nakonec se zúčastnit ligy dané oblasti. V případě Hoennu se Ash setkal s novou trenérkou pokémonů May a jejím mladším bratrem Maxem. Pro zarytější fanoušky tohoto anime bylo úlevou, že se do bandy opět přidal i starý známý Brock.
Velkým zlepšením oproti předchozí generaci bylo větší zapojení Ashovy dívčí společnice na cestách a vývoje její postavy. Na rozdíl od Misty, jejíž sen stát se nejlepší trenérkou vodních pokémonů nebyl příliš aplikován do celistvosti a kontinuity příběhu, sen May bylo zvítězit na turnaji pro koordinátory pokémonů, a stát se tedy nejlepší koordinátorkou. Společně s Ashem, který se opět honil za odznaky, sbírala May za vítězství v jednotlivých soutěžích stuhy, které jí mohly umožňit vstup na Velký festival. Oběma se podařilo získat vše potřebné, aby se kvalifikovali na své šampionáty. První byl na řadě Ash a jeho tažení ligou oblasti Hoenn, který však našla konec ve čtvrtfinále. To znamenalo, že nyní bylo čas na May a její Velký festival. Ovšem Ash se rozhodl vrátit se do své domoviny, do Kanta. Zprvu se tedy zdálo, že společné dobrodružství Ashe, May, Maxe a Brocka bylo u konce. Po návratu se Ash setkal ve svém rodném městě, Oblázkovém městě, s Misty a svými pokémony, které pochytal během cest skrz Kanto a Johto. Zároveň přijal nabídku opět cestovat po Kantu a vyzvat členy tzv. Battle Frontieru. Nečekaně jej však navštvíli May, Max i Brock, kteří se rozhodli nadále doprovázet Ashe na jeho cestě získat porazit všech sedm trenérů Battle Frontieru.
Ačkoliv po téměř desetileté cestě a po více 400 epizodách Ash nezestárl ani o jeden rok (přestože podle originální japonské verze byl po pouhých 30 epizodách na cestách již několik měsíců), jeho trenérské schopnosti očividně vzrostly. Podařilo se mu totiž zdolat všechny členy Battle Frontieru a za svůj úspěch dokonce dostal nabídku nahradit jednoho z členů, Ash ji však odmítl a dal přednost dalším cestám do nových destinací. Po Velkém festivalu, který pro May skončil vypadnutím v semifinále, se „Hoennská banda“ rozloučila a Ash zamířil do oblasti Sinnoh.
3. generace - 2006-2010
Ash a Pikachu se vylodili do oblasti Sinnoh, kde se náhodou opět potkali s Brockem, jenž měl sice původně v Sinnohu jiné plány, rozhodl se však znovu cestovat po boku Ashe. Po dramatické honičce s Rakeťáky, kteří stále nevzdali svůj hon na Pikachu, se střetli s novou trenérkou Dawn a jejím partnerem, vodním pokémonem Piplupem. Stejně jako u May, Dawn snila po vzoru své matky stát se nejlepší koordinátorkou. Příběh oblasti Sinnoh je tedy velice podobný tomu z Hoennu, Ash sbíral odznaky, aby se mohl zúčastnit turnaje oblasti Sinnoh, a Dawn sbírala stuhy, aby se mohla zúčastnit Velkého festivalu.
Ashovi se během cest po regionu, jenž je inspirován reálným japonským ostrovem Hokkaidó, povedlo sestavit silný tým šesti pokémonů. S pomocí svých kamarádů z minulých generací se Ash probojoval až do semifinále, kde však podlehl trenérovi jménem Tobias, jemuž stačilo porazit všechny trenéry stadionů a účastníky turnaje, se kterými bojoval, pouze za pomocí legendárního pokémona Darkraie. Ash jako jediný přinutil Tobiase povolat do boje druhého pokémona, Latiose. Tento Pokémon je však také klasifikován jako legendární, a tak Ash byl bez šance poražen. Nebýt tohoto trenéra, jehož účelem bylo pouze a jen zastavit průnik Ashe turnaj, byl by býval Ash pravděpodobně turnaj vyhrál. Jelikož ale titul mistra pokémonů, což je Ashův sen už od počátku seriálů, není jasně a zřetelně popsaný, mnozí připouštěli, že pokud by Ash zvítězil v regionálním turnaji, de facto by to znamenalo, že by Ash dosáhl svého cíle a seriál by neměl důvod dále pokračovat.
Sága oblasti Sinnoh je ale přesto považována za jeden v vrcholů nejen Ashovy kariéry jakožto trenéra pokémonů, ale také prvotřídního story-tellingu a vývoje postav. Rivalové Ashe a Dawn, kteří se během této generace objevili, jsou chváleni fanouškovskou komunitou a celkově je 3. generace anime seriálu hodnocena některými jako ta vůbec nejlepší generace seriálu vůbec. Vyhrocené souboje, fluktuace vztahů mezi hlavními hrdiny, dramatický regionální turnaj, a dokonce i výplňkové epizody (fillery), jejichž účel je natáhnout celkový příběh seriálu, jsou posuzovány velice kladně nadšenci do seriálu.
Příběh o 191 epizodách se nachýlil ke svému konci, Ash se opět rozloučil se svými přáteli, s Brockem tentokrát na trvalo, a s Pikachu se vydal do regionu Unova.
4. generace - 2010-2013
Tato generace měla vysoká očekávání od fanoušků seriálu. Po úžasných bitvách a velkých úspěších Ashe v oblasti Sinnoh ale náš hlavní hrdina snad zapomněl téměř vše, co se za třináct let a více 600 epizodách naučil a zpozoroval. Během cest po Unově (jež je vymodelována podle města New York), kde Ashe doprovázeli noví přátelé Iris a Cilan, mnohokrát zbabral celý zápas s jiným trenérem špatnými a nelogickými rozhodnutími, které by nikdy neudělal před začátkem této generace. Proto je 4. generace anime seriálu považována fanoušky za obrovské zklamání.
Stejně jako u Misty, ale oproti May a Dawn, Iris pouze doprovázela Ashe na jeho cestách a nebyla jí připsána téměř žádná vývojová linka, čímž si příliš nepomohla na oblíbenosti mezi fanoušky. Cilan naopak byl hodnocen velmi pozitivně, častokrát byl mnohem postavou daného týdne a dané epizody díky jeho veselého a srandovního charakteru.
Během této generace se objevilo mnoho postav, které reálně nedostalo skoro žádný smysluplný vývoj, rivaly Ashe, Iris a Cilana spoustukrát nešlo ani brát vážně a celkově sága oblasti Unova nebyla hodnocena vůbec přívětivě. Ash sice jako obvykle získal všech osm odznaků, několikrát je však dostal z lítosti (podobně však se tak stalo v 1. generaci seriálu). V šampionátu oblasti Unova se probojoval do čtvrtfinále, kde však vypadl s trenérem, který do zápasu 6 vs 6 si dokonce nevzal všech potřebných šest pokémonů. Tento fakt jen prohloubil negativní ohlasy pro tuto generaci.
Liga oblasti Unova skončila velice brzo, dokonce ještě předtím, než byla 6. generace veřejně oznámena, a tak producenti seriálu přišli s dvěma krátkými ságami, druhou z nich lze považovat za stoprocentní výplňku. Po 142 epizodách si Ash s Iris a Cilanem řekl sbohem a společně s Pikachu se vydali do nové oblasti, tentokrát do regionu Kalos, vymodelován podle Francie.
5. generace - 2013-2016
Jakmile se objevili na internetu první upoutávky na novou generaci seriálu, fanoušci měli po tříletém trápení opět vysoká očekávání. V těchto upoutávkách vypadal Ash vizuálně mnohem starší a vyspělejší, přestože bylo režiséry potvrzeno, že Ashovi je stále deset let. Hned po odvysílání první epizody nové generace bylo jasné, že u tvůrců seriálu došlo k změnám. Animační styl i animace se ukázaly být mnohem detailnější a čistší a již první dvě epizody vynesly seriál, co se týče popularity, raketově vzhůru. Po setkání s novými přáteli Clemontem a jeho mladší sestrou Bonnie, Ash vylezl na vrchol nejvyšší věže největšího města Kalosu ve snaze zkrotit běsnícího Garchompa. Ale v moment, jakmile se mu toto podařilo, pod Pikachu se propadla část budovy. Ash heroicky (ale z logického a reálného hlediska nepochopitelně) skočil z budovy za svým parťákem. Oba padali směrem k zemi, když je zachránil Pokémon Blaziken, jehož spatřili na letišti po příletu do Kalosu. Zároveň je skrze televizní přenos zahlédla dívka jménem Serena, která rozpoznala Ashe jakožto kluka, který ji kdysi pomohl, když si odřela koleno. Obě tyto události hned na začátku nové série daly fanouškům naději, že by tato generace mohla odčinit vše, co způsobila generace předchozí, a vrátit se tam, kde seriál zanechal svůj spád po konci ságy oblasti Sinnoh.
Ashův cíl v oblasti Kalos byl identický jako už všech ostatních předchozích regionů. Producenti si uvědomili chybu, kterou způsobili s Iris, a tentokrát dali Sereně vývoj postavy, který se viditelně v seriálu posunoval. Na rozdíl od předchozích hlavních hrdinek musela Serena objevit, jaký je její sen a cíl. Její matka byla závodnice a doufala, že její dcera jí bude následovat. Oproti příběhu Dawn, která následovala svoji matku, Serena se rozhodla najít si svůj cíl sama. Nakonec našla motivaci v pokémonových soutěžích jako koordinátorka. Avšak po první soutěži, která skončila naprostou katastrofou, byla Serena úplně na dně. Nakonec se ale vzchopila dosti šokujícím způsobem, když se rozhodla ostříhat si vlasy a vyměnit si oblečení. Na hruď si připevnila stuhu, kterou dostala jako dárek od Ashe před soutěží. Tento čin posílil u fanoušků víru, že Serena má nějaké romantické pocity vůči Ashovi.
Po této změně ve vizáži našla opět Serena motivaci v soutěžích. Ash nikdy neztratil motivaci v bojích na stadionech a opět se mu podařilo získat všech osm odznaků. Než však pro Ashe nastal čas na ligu oblasti Kalos, Serena se po zisku tří klíčů kvalifikovala na finálovou soutěž, kde bojovala o titul královny Kalosu. Ve finále podlehla stávající královně, jejího talentu si ale všimla bývalá držitelka titulu královny Kalosu, která jí nabídla koučink. Musela by ale opustit Ashe a ostatní. Serena nabídku odmítla a rozhodla se povzbuzovat Ashe v jeho tažení ligou oblasti Kalos.
Ashův tým šesti pokémonů, které nachytal během cest po Kalosu, byl považován za vůbec ten nejlepší a nejsilnější v historii. Finále bylo tedy pro všechny přihlížející naprosté minimum, za dobu vysílání této generace se seriál opět těšil masivní popularity, liga oblasti Kalos a Ashovy bitvy dokonce trendovaly na Twitteru. Semifinálový zápas mezi Ashem a jeho rivalem Sawyerem byl famózní podívanou, při které občas rozum stál. Choreografie, animace a pohyby postav během celého trvání ligy byly přesné a plynulé. Ashovi se nakonec podařilo probojovat se poprvé v jeho kariéře do finále, kde proti němu se postavil další rival Alain, jehož Ash potkal během cest, ale nikdy se mu ho nepodařilo porazit.
Očekávání pro finále ligy oblasti Kalos mezi Ashem a Alainem bylo však kroceno mnohými teoretiky na sociálních sítích, kteří pesimisticky prohlašovali, že pokud by Ash zvítězil, s největší pravděpodobností by to znamenalo konec Ashovy cesty. 7. generace her ale byla pomalu na spadnutí a zároveň si nikdo nedokázal představit seriál Pokémon bez hlavního hrdiny Ashe Ketchuma, jenž to pro mnohé byl zrovna on, který je přiměl zůstat a generaci co generaci mu fandit a doufat, že "jednou se to povede".
Bylo to epické finále, jehož intenzita se vymykala veškerým soubojům, které byl seriál svědkem za téměř dvacet let své existence. Bohužel, největší zklámání historie bylo na světě. Ash prohrál souboj s Alainem v poslední možný moment, k tomu z velice nelogických a nepochopitelných důvodů. Ashův poslední pokémon Greninja a Alainův poslední pokémon Charizard byli na pokraji sil, Charizard však během vzájemné bitvy s Greninjou utržil mnohem víc ran než jeho soupeř. Přesto Greninja padl první, útokem, jemuž by logicky správně neměl podlehnout. Na Charizarda naopal putoval útok, jenž měl Charizarda zaručeně vyřadit. Nestalo se tak a Alain se stal vítězem ligy oblasti Kalos. Seriál po odvysílání epizody v Japonsku utržil nespočet útoků na producenty a tvůrce, upoutávka na další epizodu na oficiální kanálu TV Tokyo v první hodině po zveřejnění obdržela několik desítek dislajků a minimum lajků. Mnozí zarytí fanoušci opustili komunitu a tato kontroverze se šířila takovou silou, že mnohá světová média tuto událost zaznamenala jakožto největší skandál historie seriálu.
Naštěstí nezanechala tato generace přiliš velkou pachuť v ústech. Když se Ash a jeho přátelé loučili, Serena vyjádřila své díky Ashovi velmi neočekáváným způsobem. Vyběhla eskalátor, nahnula se k Ashovi a políbila ho. Přestože tento akt nebyl ukázán napřímo, z reakcí Clemonta, Bonnie a Pikachu se toto dalo jednoduše odvodit. Poté se Ash rozloučil i s Clemontem a Bonnie a po 140 epizodách cestování po Kalosu zamířil zpět domů do Oblázkového města.
6. generace - 2016-2019
Kontroverze z finále ligy oblasti Kalos ještě neutuchla a světlo světa spatřila první upoutávka na novou sérii, která se konala v regionu Alola, jehož prostředí bylo inspirováno Havajskými ostrovy. Další velkou kontroverzi však vzbudil animační styl, jehož jednoduchost bila do očí. Kde byla ta detailnost, plynulost a časté využívání 3D modelů a pohyblivých 3D kamer, fanoušci si museli zvyknout na úplně nového Ashe, pokémony a další postavy. Tato změna opět pozvbudila mnohé opustit sledování seriálu, přestože nebyla odvysílána ani jedna epizoda.
Ash se v Alole stal součástí pokémonní školy, kde se také potkal s novými spolužáky Lillie, Mallow, Lanou, Kiawem a Sophoclesem. Už fakt, že se Ash jakoby vrátil do školy, ačkoliv před pár epizodami bojoval o titul šampiona, rozohnilo další fanoušky. 6. generace seriálu ale přinesla úplně nový příběh. Pryč se sbíráním odznaků, dobrodružství v Alole mělo spíše dovolenkový nádech. Bitvy samozřejmě nechyběly, nebyl to ale styl vyprávění, na který byli fanoušci po dvě desetiletí zvyklí. Co ale sága oblasti Alola přinesla osvěžujícího, byl dvojnásobný návrat Misty a Brocka. Tato dvojka se sice celkem po dlouhé době (ačkoliv Ashovi bylo stále deset) shledala s Ashem a poznala jeho nové přátele, neohřála se v seriálu ani na tři po sobě jdoucí epizody.
Forma získávání předmětů ke kvalifikaci na finálový turnaj však nezmizela, byla pouze přetransformována. Místo sbírání odznaků bojoval Ash na čtyřech hlavních ostrovech se strážci těchto ostrovů. Pokud je všechny porazil... tak by se zřejmě nic nestalo, ačkoliv místní profesor Kukui snil o lize oblasti Alola. Jakmile se tento sen stal realitou, Ashovy vítězné souboje se strážci ostrovů sloužily jako jakási vstupenka na tento turnaj. Ačkoliv ani se s tím nemusel trápit, všichni jeho přátelé a mnozí další z Aloly měli možnost se tohoto turnaje zúčastnit. Ash se probojoval skrze první kolo "všichni proti všem" a kvalifikoval se na vyřazovací turnaj. Skrze něj proplul fantasticky a ve finále porazil svého rivala Gladiona. Opravdu, Ash se po dvaadvaceti letech své cesty poprvé stal šampionem oblastní ligy. Přestože s ohledem na předchozí generace nemůžeme tomuto turnaji přisuzovat příliš velkou váhu, vítězství je vítězství a tento úspěch byl opět hojně medializován. Často v titulcích stálo, že se Ash konečně stal mistrem pokémonů, i když tomuto tak principiálně úplně nebylo.
Po vítězství ve finále si Ash odbyl exhibiční zápas s profesorem Kukuim. A panečku, to byla podívaná. Souboj, jenž vešel do historie jako jeden z vůbec nejlepších a nejdramatičtějších Ashových zápasů vůbec. Čtyři epizody plné akce a napětí, kde se pomyslná miska vah nakláněla častokrát buď na jednu, nebo na druhou stranu. Vítězem tohoto dechberoucího "mače" se stal Ash, jenž prošel ligou oblasti Alola bez jediné porážky. Tímto momentem se alolské dobrodružství po 146 dílech uchýlilo ke svému konci a po rozloučení se se svými přáteli se Ash vydal opět domů.
7. generace - 2019-...
Právě probíhající série, která se odehrává ve všech známých regionech plus v nové oblasti Galar, Ash se opět s Pikachuvydal na nová dobrodružství. V regionu Galar se potkal s novým parťákem Gohem, se kterým jako výzkumní pracovníci profesora Cerise cestují různými regiony a zkoumají různé fenomény světa pokémonů. Ash se zároveň účastní mistrovství světa pokémonů, kde cílí vyzvat šampiona a aktuálně nejsilnějšího trenéra Pokémonů na světě Leona. Goh se místo zápasení více soustřeďuje na chytání všech pokémonů na světě, což je vlastně motto celého seriálu už od jeho počátku vysílání v Americe ("Gotta catch 'em all!").
Dobrodružství Ashe a Goha v době psaní těchto řádků stále pokračuje. Ash je krůček od získání místa v elitní osmičce nejsilnějších trenérů světa, Goh se aktuálně soustředí na splnění svých misí pod záštitou Projektu Mew, po jehož splnění se chce Goh potkat s legendárním a mystickým pokémon Mewem a chytit jej.
Seriál tedy nabírá na obrátkách, tím spíše, že v tomto roce se představí již devátá generace her nazvaných Pokémon Scarlet a Pokémon Violet. Objektivně musíme říct, že se seriál v těchto chvílích netěší takové popularitě, jako tomu bylo na úplném začátku přesně před 25 lety anebo během 5. generace seriálu. Avšak po téměř 1200 epizodách, 23 filmech a desítkách speciálů to vypadá, že se anime o pokémonech jen tak nezastaví. Tvůrci si jednoduše nedovolí ukončit tuto reklamu na videohry, kterým se daří jako nikdy předtím. Budeme svědky deváté generace tohoto fenoménu, jenž se pyšní titulem největší a nejvýdělečnější mediální franšízy na světě. A pokud se daří hrám, tak není důvod, aby animovaná verze Pokémonů a jeho ikony Ash Ketchum a Pikachu měla jít do ústraní.
Lze tedy jen očekávat, že dobrodružství Ashe a jeho parťáka Pikachu jen tak neskončí.