ne., 14. březen 2021 17:32

Amatérský fotbal v době covidové

Koronavirus omezil nejen profesionální sportování, ale především to amatérské. Organizované i živelné. Koronavirus omezil nejen profesionální sportování, ale především to amatérské. Organizované i živelné. Zdroj: pixabay.com
Současná situace v České republice je nelehká úplně pro všechny. Výjimkou samozřejmě nejsou ani sportovní nadšenci, kteří se i přes zákazy snaží dělat to, co je baví. Hromadné fotbalové tréninky jsou povoleny pouze pro pravidelně testované profesionální sportovce. Co ale amatéři a děti?

Možnosti trénování
Vláda tréninky povolila pouze v počtu dvou osob. Ve fotbale ale takové cvičení s nízkým počtem lidí ztrácejí smysl. Už jen proto, že fotbal je týmová hra o jedenácti hráčích. Sportovci se tak nejčastěji uchýlí alespoň k běhu, díky kterému udržují fyzickou kondici. V dnešní době navíc existuje hned několik aplikací na běhaní ukazující nejrůznější detaily. Do svého telefonu si jej dokáže nainstalovat téměř každý. Trenéři tak mají alespoň nějakou možnost kontroly nad plněním plánu.
Jen běhání ovšem nenahradí práci s míčem a další situace spojené s fotbalem. Proto se čím dál více týmů začalo scházet ve větším množství lidí a nějakým způsobem trénovat. Zorganizování přípravného zápasu na území ČR je však nemožné. Ale i s tímto problémem si některé kluby dokázaly poradit. Využily totiž možnost vycestovat za hranice. Azyl mužstvům poskytnulo Polsko, které rozvolnilo restrikce proti covidu.
Zápas očima aktéra
Atmosféru takovéhoto utkání mohli okusit například hráči Vratimova, hrající 1.A třídu. Jejich soupeřem byli fotbalisté z třetiligového Frýdku-Místku. Výkop duelu byl organizátory naplánován na páteční večer 26.2. Hráči obou celků cestovali do polské vesničky Nieboczowy, vzdálené asi 15 kilometrů od českých hranic, auty. Přechod přes hranice proběhl bez větších problémů a hráči se tak mohli těšit na přátelské utkání, které mělo začít kolem osmé hodiny. Kvůli dezinfekci byl vstup do šaten povolen až 15 minut po sedmé. Obě mužstva neztrácela převlékáním příliš mnoho času a za pár minut se už hráči rozcvičovali pod reflektory na umělém trávníku. I když celý týden bylo převážně slunečno, v době zápasu se počasí zkazilo.
Přes silný vítr a hustý déšť rozhodčí hvízdl do píšťalky a zahájil klání, které mělo jednoznačného vítěze. Fotbalisté Frýdku hned od začátku potvrzovali roli favorita a dostali se do rychlého vedení. Vratimovští si dokázali vytvořit šanci pouze ojediněle. Se všemi jejich pokusy si brankář frýdecko-místeckého týmu poradil. Jeho spoluhráči v poli byli navíc velmi efektivní, a tak o poločase svítilo na výsledkové tabuli skóre 5:0. Do druhého poločasu vběhli na hrací pole především náhradníci. V kombinaci s nepříznivým počasím druhá část zápasu nepřinesla pro oko fanouška příliš atraktivní podívanou. Utkání nakonec skončilo ještě větším rozdílem – 8:0.
Hráči Vratimova byli po zápase výrazně zklamaní a vyčerpaní. „Na dnešní utkání se mi příliš nechtělo. Čelili jsme velmi těžkému soupeři, se kterým jsme neměli téměř žádnou šanci na vítězství. Navíc se hrálo poměrně daleko a za velmi špatného počasí. Nejhorší na tom však je, že není skoro žádná šance, že by se v blízké budoucnosti začaly hrát mistrovské zápasy,“ svěřil se po zápase záložník Jan Stibor. Trenér Frýdku-Místku Jan Žižka měl pocity rozpačité. „V dnešní době neodehraje 4 utkání za měsíc jen tak nějaký klub. Nám se tohle díky možnosti hrát v Polsku poštěstilo, za což jsem rád. Na druhou stranu nám ani v jednom z těchto střetnutí nevyšlo počasí, což je samozřejmě menší problém. Horší je ta nejistota, kdy se opět sejdeme na hřišti.“
Vyhlídky do budoucna
Všechny tyto zápasy zůstanou na delší dobu poslední, jenž mohly týmy odehrát. Po schválení nouzového stavu a zákazu pohybu mezi okresy budou muset hráči oželet i týmové tréninky. Start jarní části amatérského fotbalu zůstává v nedohlednu.
Důvodem přátelských utkání v zahraničí bylo hlavně to, že FAČR naplánovala začátek jarní části soutěží již na březen. Tedy nezvykle brzo. Covid totiž na podzim přerušil amatérský fotbal v první polovině října a s dřívějším koncem zůstalo i několik neodehraných zápasů.
Většině týmům napříč soutěžemi chybí odehrát okolo 5 utkání, aby hráli s každým týmem alespoň jednou. FAČR již před sezónou avizovala, že k regulérnosti soutěží bude stačit odehrát pouze polovina plánovaných zápasů. Scénář s poloviční sezónou je tak aktuálně čím dál více pravděpodobný.

 

Zobrazeno 457 krát
Naposledy upraveno: po., 30. listopad -0001 00:09
Pro psaní komentářů se přihlaste