st., 26. květen 2021 00:29

Budoucnost muzeí: obnova a nová vize

Budova Národního muzea na Václavském náměstí v Praze Budova Národního muzea na Václavském náměstí v Praze Zdroj: Národní muzeum
Česká republika - Mezinárodní den muzeí se podobně jako miný rok neobešel bez pandemických opatření. Po částečném uvolnění opatření se některá muzea rozhodla k oslavám připojit. V Praze se rozhodli otevřít instituce návštěvníkům zcela zdarma. Ovšem většina se připojí spíše k Festivalu muzejních nocí, který se koná během léta.

Mezinárodní den muzeí 2021
Tento významný den, který každoročně připadá na 18. květen, se letos nesl v tématu Budoucnost muzeí: obnova a nová vize. Kulturní akce byla ve znamení budoucnosti muzeí, jejich znovuoživení a adaptace po pandemii, která zasáhla celosvětově nejen kulturní sektor. Především tím chtěli organizátoři vyzvat veřejnost k vytváření a převážně sdílení nových postupů, hodnot, nové obchodní modely pro kulturní instituce a inovativní řešení sociálních a ekonomických výzev současnosti. Vzhledem k nepříznivým situacím organizátoří naplánovali jako kombinaci virtuálních i fyzických variant. 

Muzea a galerie po celém světě čelí různé míře opatření proti šíření nemoci COVID-19, proto se rozhodla přiblížit částečně virtuálně. Nabídku muzeí a galerií celého světa zpřístupnil projekt Google Arts & Culture, kde bylo možné navštívit nejen newyorské Muzeum moderního umění, ale i Národní muzem v Keni a spousty další. Díky rozvolnění pandemických opatření oslavila tento den česká muzea volným vstupem pro návštěvníky. V Praze se k celosvětové oslavě připojilo například Národí zemědělské muzeu či Národní muzeum. Omezení nastává stále u skupinových prohlídek, které nejsou kvůli pandemickým opatření možné.

Kulturní sektor patří mezi nejvíce zasažené. Jedná se jak o krátkodobé, tak dlouhodobé ekonomické problémy. Tato krize však byla jistým zásadním krokem pro inovaci, zejména zvýšení digitalizace vytváření nových forem kulturních zkušeností.

Gloria musaealis
V České republice je oslava Mezinárodního dne muzeí spjata s pořádáním Festivalu muzejních nocí a vyhlašování ceny Gloria musaealis, kdy Český výbor ICOM uděluje zvláštní cenu. Do soutěže se přihlašují muzea a galerie se svými projekty v průběhu jednoho ročníku. Mezi hlavní kategorie patří Muzejní výstava roku, Muzejní publikace roku a Muzejní počin roku. Vyhlášení výsledků pro letošní rok proběhne 17. června ve Smetanově síni Obecního domu

První muzejní noc proběhla 5. června 2004 zároveň v Praze a Brně. V Praze muzejní noc organizovalo Národní muzeum ve spolupráci s Asociací muzeí a galerií a návštěvníci měli možnost navštívit 19 muzeí a galerií. Ve stejný večer muzejní noc pořádala Moravská galerie v Brně. Úspěch akce inspiroval další instituce. Od té doby se muzejní noci pořádají pravidelně a účastní se jich stovky návštěvníků.

Historie
Mezinárodní rada muzeí ustanovila Mezinárodní den muzeí v roce 1977 s cílem upozorňovat veřejnost na roli muzeí v rozvoji celé společnosti. Od Ameriky po Oceánii, přes Evropu, Asii a Afriku, kde je významnou událostí ve světě muzeí. Tento den představuje témata a týkající se otázky všech kulturních institucí. Především je také velkou příležitostí pro pracovníky.

Zobrazeno 105 krát
Naposledy upraveno: st., 26. květen 2021 21:48
Pro psaní komentářů se přihlaste