út., 26. listopad 2024 14:05

Být, či nebýt novodobým hrdinou aneb proč se stát dárcem krve?

Ilustrační obrázek. Ilustrační obrázek. Zdroj: Autorská fotografie.
Darování krve je jednou z významných aktivit, kterou se zabývá mimo jiné i Fakultní nemocnice Olomouc. Díky krvi od dárců zachraňuje stovky lidských životů. Dárcem se může stát každý, mnoho lidí však tuto možnost nevyužívá. Proč se stát dárcem a jak se zapojit?

České zdravotnictví se v současné době potýká s akutním nedostatkem zásob krevních transfuzí. To je považováno za velice závažný problém, zejména proto, že krev ani žádné její složky nelze synteticky či jiným způsobem vyrobit. Tato problematika se dostává do povědomí médií především díky sportovním klubům (SK Slavia Praha, SK Sigma Olomouc a další) nebo jednotkám (dobrovolných) hasičů, kteří jsou velice aktivními dárci a dárcovství propagují a odměňují.

Krev je dar. To je motto, kterým se řídí nejen zaměstnanci Transfuzního oddělení Fakultní nemocnice Olomouc. O nové i stálé dárce se stará tým profesionálních zdravotníků, kteří zajišťují nejen špičkovou péči, ale také přátelskou atmosféru. Sehraný kolektiv odborníků sídlí na adrese Fakultní nemocnice Olomouc v budově L2.

Proč se stát dárcem krve?

Kromě dobrého pocitu a povědomí o svém zdravotním stavu může dárce čerpat spoustu výhod. Dárcovství krve podporují zdravotní pojišťovny i zaměstnavatelé. V případě zájmu existuje také možnost odpočtu daně, a to až 3 000 korun za odběr. V jednotlivých městech ale výhody poskytují také soukromé sektory. Například v Olomouci je možné využít kupón 1 + 1 vstupenka zdarma do multikina Premiere Cinemas Olomouc.

Kdo se může stát dárcem?

Obecně platí, že dárcem se může stát každá osoba ve věku 18 až 65 let, jejíž minimální váha je 52 kg. Mezi další podmínky patří, že potenciální dárce neprodělal žloutenku typu B a C a na území České republiky má uzavřené platné zdravotní pojištění.

Darování krve je ale velice náročným a komplikovaným procesem, proto je podmínek pro přijetí krevní transfuze od dárce samozřejmě mnohem víc. Další požadavky jsou volně přístupné na webových stránkách jednotlivých transfuzních oddělení spolu s dotazníky, které musí každý uchazeč vyplnit. Každý dárce se zároveň zavazuje, že při vyšetřeních bude odpovídat pravdivě a nebude zatajovat žádné informace.

Jak samotný odběr probíhá?

Samotný odběr začíná hned na recepci transfuzního oddělení, kde uchazeč vyplní dotazníky o svém zdravotním stavu. V dotaznících se mohou objevovat i otázky na cestování, tetování, piercing nebo rodinnou anamnézu. V případě, že je dárce vyhodnocen jako vhodný, se může přesunout na další stanoviště, kterým je kontrolní odběr. V rámci kontrolního odběru lékař zkontroluje žíly dárce a odebere kontrolní vzorek, který putuje na přezkoumání do laboratoře.

Další zastávkou je ordinace lékaře, který dárce podrobněji vyšetří a rozebere jeho zdravotní stav, se kterým ho následně seznámí. Důležitou součástí je také rodinná anamnéza. V případě, že dárce nezná svoji krevní skupinu, lékař mu jí sdělí. V neposlední řadě lékař poskytne dárci informace o samovyloučení.

Pokud je dárce na základě vyšetření od lékaře a samovyšetření označen za vhodného, přichází na řadu nejdůležitější část, kterou je samotný odběr. Po pečlivé dezinfekci předloktí se dárce přesune do odběrového sálu, kde akt probíhá. Samotný odběr trvá přibližně 10 minut.

Po skončení odběru čeká na dárce odměna v podobě vydatné snídaně. Při odchodu už si jen vyzvedne potvrzení o darování, které následně může doložit zdravotní pojišťovně nebo zaměstnavateli.

Jak se zapojit?

Každý zájemce by si měl předem nastudovat na webových stránkách konkrétního transfuzního oddělení podmínky a průběh darování. K dispozici jsou i informace o správném stravování před odběrem. V případě nejasností či jakýchkoli dotazů se může každý obrátit na kontakt uveden na webu.

Prvodárci neboli osoby, které se chystají k prvnímu odběru, se nemusí objednávat, ostatní si mohou svůj termín registrovat telefonicky, prostřednictvím webových stránek nebo osobně v evidenci dárců.

Zobrazeno 262 krát
Naposledy upraveno: čt., 28. listopad 2024 20:35
Pro psaní komentářů se přihlaste