so., 18. listopad 2023 14:19

Černý kašel v Česku je na vzestupu. Kdo je v ohrožení a jak poznat příznaky nemoci?

Očkování proti černému kašli zabrání u většiny případů závažnějším průběhům. Očkování proti černému kašli zabrání u většiny případů závažnějším průběhům. Zdroj: unsplash.com/cdc
V České republice přibývá nemocných s černým kašlem, a to hlavně neočkovaných dětí, včetně těch ve školním věku. Státní zdravotní ústav (SZÚ) od začátku roku evidoval přes 127 případů, což je oproti loňskému roku téměř dvojnásobek. Jedná se o vysoce nakažlivou bakteriální infekci dýchacích cest, která nejvíce ohrožuje malé děti. Pacientům hrozí závažné zdravotní komplikace, jako například zápal plic nebo dokonce zvýšený tlak na plicích s následkem rizika srdečního selhání.

Aktuální ohnisko nákazy je na Trutnovsku, odkud se černý kašel dostal do Libereckého a Pardubického kraje. V Olomouckém kraji eviduje SZÚ za minulý měsíc 15 případů, což je nejvíce v republice. Podle SZÚ také dochází k relativně mírnému, ale trvalému nárůstu onemocnění černým kašlem po celém území ČR.

Nejohroženější skupinou jsou novorozenci, kteří vzhledem k nízkému věku prozatím nemohou být očkováni, neočkované děti anebo lidé se sníženou imunitou. Pokud bakterie postihne očkovaného člověka, očkování proti černému kašli zabrání u většiny případů závažnějším průběhům a komplikacím onemocnění a sníží se pravděpodobnost hospitalizace.

Jedním z nejtypičtějších příznaků onemocnění je dávivý kašel, který se zpravidla léčí antibiotiky. Záchvaty kašle mohou přetrvávat až několik týdnů. Podle tiskové zprávy SZÚ by se mělo na možnost černého kašle pomýšlet vždy, pokud kašel trvá déle než týden. Zpočátku se může objevit rýma, kýchání, zvýšená teplota, chrapot a bolesti v krku. Mezi příznaky je ale stále dominantní rozvoj záchvatovitého, suchého kašle, s rudnutím až modráním převážně v obličeji.

V Česku je očkování proti černému kašli povinné, a to už ve dvou měsících věku. Bez očkování proti nemoci by děti správně neměly být přijaté do školky. Imunita po očkování postupně klesá, a tak mezi desátým a jedenáctým rokem života dostávají posilovací dávku. Podle Markéty Koutné, mluvčí Krajské hygienické stanice Olomouckého kraje, je vhodné se nechat přeočkovat i v dospělosti, což lze snadno udělat při přeočkování proti tetanu, protože dnes už jsou dostupné vakcíny v kombinaci proti oběma onemocněním. ‚‚V období dospělosti je doporučeno nechat se alespoň 1krát přeočkovat kombinovanou vakcínou (záškrt-tetanus-černý kašel),‘‘ sdělila serveru Olomoucký deník již dříve Koutná.

Od roku 1958, kdy bylo zavedené celoplošné povinné očkování, výrazně klesla v dětské populaci celková nemocnost a úmrtnost. Avšak onemocnění úplně nevymizelo a od roku 1993 se jedná o stále stoupající trend.

V Evropě se s epidemií černého kašle aktuálně potýká Dánsko, Nizozemsko, Španělsko a Německo. Španělsko oproti loňskému roku eviduje téměř sedminásobný nárůst případů a Německo trojnásobný.

Zobrazeno 821 krát
Naposledy upraveno: po., 20. listopad 2023 17:26
Pro psaní komentářů se přihlaste