so., 4. prosinec 2021 17:31

„Český slavík je žebříček toho, co poslouchají ženský padesát a šedesát plus,“ řekl Řezník na předávání Českého Slavíka 2021.

Řezník se svými oceněními Řezník se svými oceněními Zdroj: Michaela Feuereislová
Český slavík se pokusil po fiasku v roce 2017 o svoji reinkarnaci. Řezník, výherce kategorie hip hop a rap, ohromil svým proslovem celé Hudební divadlo Karlín. Mentor Českého Slavíka, Karel Janeček, kromě svého kontroverzního antivax proslovu anketě přinesl novou hlasovací metodu D21.

Český Slavík je tradiční anketa, ve které posluchači udělují hlasy svým nejoblíbenějším interpretům. Žebříček těch nejpopulárnějších hudebníků u nás je rozdělen do mnoha kategorií. Jako nejkontroverznější se však ukázala kategorie hip hop a rap, která byla do ankety přidána převážně kvůli narůstajícímu zájmu mladých posluchačů. 

Anketa byla před jejím koncem, a nastávajícím znovuzrozením, vlastně celá kontroverzní.  V roce 2017, tehdejší pořadatelská agentura Musica Bohemia pozměnila výsledky v nejedné kategorii. Kapela Kabát, která měla pouze 31 072 hlasů, se umístila ne 1. místě, i přestože skupina Ortel měla přibližně o pět tisíc hlasů více. Musica Bohemia své rozhodnutí obhajovala tím, že Ortel porušil pravidla fair play.

Letos rozvířil poklidný ceremoniální večer Řezník, vítěz hip hop a rap kategorie, který si pro svou cenu přišel v, pro něho typické, masce kostlivce. Jeho zevnějšek ale nebyl zdaleka vším, čím diváky překvapil. „Občas když jedu autem a přeladím si český rádio, tak se mi dělá fyzicky zle. Musím zastavit abych se vyblil vedle auta,“ říká Řezník ve svém kontroverzním projevu po převzetí Slavíka. Dále ve svém projevu ostře kritizuje stav české pop music. Celková příčina Řezníkova chování je částečně způsobena odebráním výhry v roce 2013 za hvězdu internetu ve výši 100 000Kč. „Kde je kurva moje kilo?“ ptal se Řezník na galavečeru. Řezník svoje „kilo“ nakonec dostal i s omluvou od Jakuba Horáka. 

Jednou z dobrých věcí, které Slavík přinesl je inovace hlasovací metody. Metoda D21 se od normálního hlasování liší tím, že umožňuje udělit až 3 stejně hodnotné plusové hlasy. Pokud volič dá alespoň dva plusové hlasy, může rozdat jeden mínusový. Podle Institutu H21, je díky více hlasům lépe rozpoznatelný vítěz. Negativní hlasy poodkryjí nejvíce kontroverzní možnosti. Využití by metoda D21 měla v budoucnosti mít i například v politice.

Zobrazeno 1192 krát
Naposledy upraveno: po., 6. prosinec 2021 21:25
Pro psaní komentářů se přihlaste