Píše se 16. listopadu 1949, a přes sto studentů míří k hradu Gravensteen. Tento středověký objekt, který býval většinu času prázdný, bez větších obtíží obsazují. Důvod? Studenty rozlítilo zvýšení ceny piva vlivem navýšení spotřební daně.
Po obsazení hradu a vyvěšení transparentů samozřejmě začalo docházet k zásahu policie a hasičů. Studentstvo však bylo připravené a na policisty se snesla várka shnilého ovoce a dýmovnic. Požárníci si museli proti studentům vzít na pomoc i hasičské hadice, ze kterých je pokropili silným proudem vody.
Tamější tisk tehdy o události referoval následovně: „Dne 16. listopadu 1949 se 138 studentů (včetně jedné dívky) usadilo v hradě Gravensteen v Gentu. Cimbuří zdobí hravá studentská hesla, zatímco policisté a hasiči jsou zavalováni přezrálým ovocem a dýmovnicemi. Studentské násilí se daří policii zvládnout jen s největšími obtížemi. Studentský vtip tak plní první strany mezinárodního tisku.“
Policistům a hasičům se nakonec podařilo studenty z hradu dostat a uvalit na ně obvinění, ale to studenty nemuselo trápit. Veřejné mínění bylo na jejich straně a nikdo z nich nebyl stíhán. Navíc se jejich akce zapsala jako studentské vítězství – dosáhli toho, oč žádali.
Bitva o Gravensteen se dodnes každoročně v Gentu připomíná průvodem a písněmi, a místní ji považují za nejlepší studentský žert v historii. Tento humorný příběh nám připomíná, jakých změn se dá dosáhnout, když se zapojí angažovaná občanská společnost. Myslím, že i dnes je potřeba takovýchto happeningových protestů aktuální a jen tiše vyčkávám, až třeba dojde k obsazení budov na Křížkovského při dalším zdražení jídla v kantýně.