st., 26. říjen 2022 13:43

Divadelní hra inspirovaná manželstvím pro všechny. Divadelní spolek ŽROŇK spouští aktivistické projekty

Herecké složení divadelního spolku ŽROŇK na Manželství pro všechny tour Herecké složení divadelního spolku ŽROŇK na Manželství pro všechny tour Zdroj: archiv Anny Koudelkové
Před měsícem divadelní spolek ŽROŇK s podporou Univerzity Palackého vyjel na svoji první tour. Svoji krátkou hrou se snažili upozornit na problematiku manželství stejnopohlavních párů. Společně s představením proběhla v každém městě i debata a publikem kolovala petiční listina, která se staví za manželství pro všechny.

Anna Koudelková, zakladatelka divadelního spolku ŽROŇK, se rozhodla aktivně podpořit manželství pro všechny. Způsob, kterým se rozhodla problém zviditelnit, je poměrně náročný ale nebylo to poprvé, co takový projekt spustila.  

Všechno to začalo divadelní hrou, která je v procesu nácviku a hrají v ní kamarádi od Anny, se kterými studuje žurnalistiku. „Snažím se do svých textů vnést nějakou myšlenku. Hra s pracovním názvem Švestky, kterou nacvičujeme, je třeba kritikou vzdělávacího systému,“ dodává Anna Koudelková ke své hře. 

Spolek ale na veřejnosti již vystupoval. Krátké scénky, ve kterých hrála část spolku byly stejně jako všechny Anniny projekty spojeny s hlubší myšlenkou. „Minulý rok před pedagogickou fakultou v Olomouci naproti mateřské školce stály velké tabule s fotkami mrtvých dětí zaměřené na zakázaní potratů. Děti z té školky tak musely chodily okolo a samozřejmě to vnímaly. Tam jsme pak právě odehráli krátké scénky zaměřené na následky nuceného těhotenství, mluvili s lidmi a podepisovali petice,“ upřesňuje Anna.  

K nápadu s podporou manželství pro všechny jí inspiroval článek, který se problematice věnoval. „Maminka v článku popisovala právní problémy se svojí dcerou. Právně neměla k dítěti žádný vztah a negativně to ovlivňovalo jejich život. Zavolala jsem do Jsme fér, že bych tuhle myšlenku chtěla rozšířit a poradila se s nimi na přesném formátu. Divadlo mi přišlo jako skvělý nástroj pro poskytnutí vhledu do rodiny, která tyto věci prožívá. Aby divák pochopil, čím si tihle lidé musí projít. Pak už jsem jen obvolala divadla, napsala text a donutila ostatní upsat se k účasti na tour,“ popisuje Anna.

Divadelní inscenace na podporu manželství pro všechny byla oproti té s potraty více promyšlená a autorka s ní měla i více práce. Minimálně kvůli pěti zastávkám, které odehráli. Společně s inscenací, která trvala něco málo okolo 20 minut, se konala na každé zastávce i debata a hledištěm kolovala petiční listina, kterou mohli diváci podepsat. Akci podpořilo jak Univerzita Palackého, tak ale i organizace Jsme fér a International Amnesty. 

Anin názor na manželství pro všechny je jasný a zřetelný. „Asi to bude nečekané, ale podporuji ho. Myslím si, že LGBTQ+ komunita je pořád vyčleňována ze společnosti a přijetí manželství pro všechny je krokem k zamezení tohoto problému. Lidé jsou lidé bez ohledu na jejich sexuální orientaci a zaslouží si stejná práva a stejné zacházení,“ odpověděla. 

Stáhnout přílohy:
Zobrazeno 851 krát
Naposledy upraveno: ne., 30. říjen 2022 19:39
Pro psaní komentářů se přihlaste